Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Orlová navrhla změnit školní řád, podezřelé žáky by šlo testovat na drogy

  • 38
Radnice v Orlové na Karvinsku navrhla změnu školních řádů, která by umožnila neanonymně testovat žáky, zda berou drogy. Vedení města k tomu přiměly výsledky jarního anonymního testování deváťáků. Ukázalo, že zkušenost s drogou měl každý čtvrtý a kromě marihuany nejvíce experimentovali s pervitinem.

V reakci na tato zjištění (o testech jsme psali zde) uspořádali zástupci města před pár dny seminář, na který pozvali ředitele orlovských základních škol a vedení městské policie.

Vedení města na něm navrhlo zástupcům orlovských základek úpravu školních řádů tak, aby umožňovaly ve školách testovat na přítomnost drog jednotlivé žáky.

„Ředitelé by tak mohli učinit ve chvíli, kdy by měli u nějakého žáka podezření. Samozřejmě se to nesmí zneužívat, považuji to především za prevenci. Nicméně se domnívám, že drogová závislost je natolik nebezpečná, že je třeba využít všech možností, jak jí předejít,“ poznamenal starosta města Tomáš Kuča.

Takto upravený školní řád by podle strážníků mohl děti od experimentů s drogou odradit.

„Jsem přesvědčen, že už jen zakotvení možnosti testování ve školním řádu může sehrát preventivní roli. Věřím, že si to školáci rozmyslí už jen při vědomí, že je mohou ve škole otestovat,“ uvedl manažer prevence Městské policie v Orlové David Pěntka.

Rozhodnutí bude na školách

Vedení města a orlovské městské policie bude nyní čekat, jak se ředitelé jednotlivých škol rozhodnou.

„V obecné rovině nejsem proti podobnému opatření. Na druhou stranu musíme nejprve vyhodnotit, zda je to legislativně možné a zda nám to nepřinese více škody než užitku,“ konstatoval ředitel Základní školy U Kapličky Kamil Paloncy.

Podobně se vyjadřovali rovněž další oslovení ředitelé. Paloncy podotkl, že pokud by nakonec s úpravou školního řádu souhlasil, změny by zapracoval nejdříve v příštím školním roce. Nejprve by je totiž bylo nutné konzultovat s rodiči žáků.

I jeho výsledky anonymního testování deváťáků znepokojily.

„Je to situace, která asi odráží realitu. Nevím, jestli je to v takové míře, jak ukázalo testování. Možná se jen sešly okolnosti, bylo po Velikonocích... Asi by se muselo testovat opakovaně, aby byly výsledky zcela relevantní. Nicméně ten problém zde je a nemá cenu před ním strkat hlavu do písku,“ dodal ředitel.

V Havířově byl pozitivní každý desátý vzorek

Problémy s drogami na školách mají potvrzené i v jiných městech. Například v Havířově byl při obdobném anonymním odběru slin deváťáků ze šesti vybraných základních škol ve městě pozitivní každý desátý vzorek.

Souhlasíte s neanonymním testováním žáků na drogy přímo ve školách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 5. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 552
Ne
Ne 157

„Zatím máme výsledky testů slin a čekáme ještě, jak dopadlo měření odpadních vod. Závěry a podrobnější informace proto budeme dávat až na základě všech změřených výsledků,“ podotkl k tomu šéf havířovských strážníků Bohuslav Muras.

I nekompletní testy však ukazují, že spousta deváťáků s drogami experimentuje.

„Rozhodně z těch výsledků nemáme radost. Snažíme se s tím ve městě něco dělat, ale mám pocit, že stát se problematice drog nevěnuje tak intenzivně, jak by bylo potřeba,“ dodal ředitel havířovských strážníků.

Jak v Havířově, tak v Orlové kromě testování věří v preventivní akce. V brzké době jich plánují uspořádat celou řadu.