Průjezd tanků po osvobození Ostravy. Těžké stroje směřují od Dolu Šalamoun...

Průjezd tanků po osvobození Ostravy. Těžké stroje směřují od Dolu Šalamoun okolo koksovny Karolina do centra města. | foto: Archiv města Ostravy

Do centra Ostravy se na konci dubna vrátí tanky. Po sedmdesáti letech

  • 18
Připomínky výročí konce druhé světové války se uskuteční nejen v Ostravě, ale i v dalších městech Moravskoslezského kraje ve velkém stylu. Vedle tradičního kladení věnců a vzpomínek na oběti bojů například Ostravou projede historická vojenská přehlídka.

Oslavy osvobození a konce války začnou v Ostravě už za několik dní. Konkrétně 14. března, kdy na okupaci v roce 1939 vzpomenou v ulici 30. dubna členové Českého svazu bojovníků za svobodu.

„Začínáme s oslavami sedmdesátého výročí osvobození Ostravy vzpomínkou na okupaci,“ vysvětluje předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Ostrava-střed Jiří Francírek. „Vzpomínka bude zaměřena na oběti odboje z řad policie a četnictva. Pokud jim to zdraví dovolí, budeme rádi, když se zúčastní i pamětníci.“

Vybrané akce k oslavám 70. výročí osvobození

14. března
Vzpomínka na obsazení Ostravy u budovy krajského ředitelství policie.

15. dubna
Vzpomínková akce k osvobození kraje u Sudic s ukázkou vojenské operace překročení státní hranice.

28. dubna
Koncert pro válečné veterány a jejich hosty v Domě kultury Akord v Ostravě-Zábřehu.

30. dubna

  • 8:00 Začátek oslav osvobození Ostravy, prezentace Armády ČR na Masarykově náměstí.
  • 9:00 Společný koncert Vojenské hudby Olomouc a Hudby Hradní stráže v Komenského sadech.
  • 12:00 Slavnostní historické defilé Československé tankové brigády a smíšené letecké divize na trase: Vozovna trolejbusů – Nová radnice – Masarykovo náměstí – Sýkorův most – Slezskoostravský hrad.
  • 15:00 Prezentace historické techniky na Slezskoostravském hradě.
  • 16:00 Ukázka bojů v centru Ostravy na řece Ostravici.

8. května
Pietní akt u památníku v Hrabyni s nástupem aktivní zálohy.

30. května
Hvězdicový pochod s cílem u památníku v Hrabyni, místa startu budou upřesněna.

Hlavní část oslav k výročí osvobození Československa pak začnou 15. dubna, kdy vypukla hlavní fáze Ostravské operace. „Kromě pietních aktů, setkání s válečnými veterány a kulturních akcí včetně promenádních koncertů se lidé mohou těšit také na historické ukázky bojů, přehlídky vojenské techniky a další akce,“ přiblížila program krajská tisková mluvčí Petra Špornová. „První velkou akcí bude vzpomínková akce u Sudic, kde vedle pietního aktu proběhne i ukázka vojenské operace překročení státní hranice.“

Defilé centrem Ostravy

Samotné oslavy osvobození Ostravy jsou pak naplánovány na 30. dubna. Podle všeho jejich hlavním tahákem bude slavnostní historické defilé Československé tankové brigády a smíšené letecké divize, tedy československých jednotek, které se osvobozovacích bojů na Ostravsku zúčastnily.

Historické vozy by měly po třinácté hodině projet od vozovny trolejbusů v Ostravě-Přívoze kolem Nové radnice, přes Masarykovo náměstí a Sýkorův most až ke Slezskoostravskému hradu. Nedaleko od něj pak ve čtyři hodiny odpoledne proběhne ukázka bojů na jednom z brodů přes řeku Ostravici, která připomene překročení Odry tanky Československé tankové brigády.

Na boje nejvíc doplatila Opava

Zatímco hlavní cíl operace, Ostrava, byl podle plánu osvobozen bez většího poničení zdejšího průmyslu i města samotného, Opava, přes kterou osvobozovací boje dále směřovaly, na střety mezi sovětskými a německými vojsky tvrdě doplatila. Velká část města byla při osvobozovacích bojích poničena. Opavský magistrát se proto této historické události rozhodl věnovat jednu ze vzpomínkových akcí.

Opava byla boji těžce poškozená, na snímku ulice Mezi trhy.

„První dubnový den bude v Galerii Obecního domu v Opavě zahájena výstava pod názvem Smrt města Opavy, na které budou představeny fotografie dokumentující podobu města Opavy na konci válečného běsnění,“ přiblížila plány oslav Ilona Honusová z opavského magistrátu.

„Vystaveny budou i exkluzivní, dosud nepublikované fotografie a od 15. dubna pak budou po celé Opavě rozmístěny informační panely připomínající domy poničené při osvobozování. O deset dní později pak město vypraví autobusy k památníku v Hrabyni, kde se budou konat komentované prohlídky.“

Nejdéle potrvá připomínka osvobození v Bruntále, kde budou kromě květnových oslav vzpomínat na válku i o měsíc později. „V červnu bude v areálu základní školy odhalena pamětní deska Janu Kubišovi s ohledem na jeho pobyt v Bruntále v rámci jeho profesní kariéry,“ vysvětlil mluvčí radnice Jiří Ondrášek.

Do oslav výročí se zapojí i muzea. Vedle památníků v Hrabyni to bude například Muzeum Těšínska, které připravilo hned několik akcí – od 7. května například výstavu věnovanou zajateckým táborům.