František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ostrava je moje město, se vším jsme tady uspěli, říká František Ringo Čech

  • 3
V dalším díle seriálu MF DNES Ostravské stopy vám přinášíme povídání s všestranným umělcem a bavičem Františkem Ringo Čechem. Ostravu má hodně rád.

Obrazy Františka Ringo Čecha jsou do 9. března k vidění v ostravské galerii Chagall. Je to jeho vůbec první zdejší výstava a před její vernisáží se vyznal z obdivu k průmyslovému severu a zejména bývalému hornickému městu. Fáral v dole, poznal drsnou práci pod zemí, ale třeba na Stodolní ulici nikdy nevstoupil. Ostrava je podle něj jeho město.

„Chtěl bych říct, že Ostravu miluju nadevšecko, a to nikam Ostravákům nelezu. Na celém světě, nejenom u nás, je průmyslový sever vždycky kulturnější než zemědělský jih. To se týká i naší republiky,“ odpovídá Ringo pohotově na první otázku ke svému vztahu k Ostravě.

Rázný kraj mu přirostl k srdci údajně díky tomu, že na co v něm sáhl, to se líbilo.

„Se vším, co jsem kdy dělal, jsem měl v Ostravě vždy veliký úspěch a úžasnou návštěvnost. Potom vám ten kraj prostě přiroste k srdci. Dokonce když po sedmi letech trochu opadala naše sláva se Schelingerem a přicházela vlna Katapultu, tak jsme se ještě dva roky drželi ve dvou městech. Byla to Ostrava a Nitra,“ konstatuje pyšně.

V našem regionu ale míval i problémy. „Ostrava, to byla naše pevnost, tady jsme měli své nejlepší fanoušky, ale také největší problémy. Třeba v Krnově, kde nás udaly dvě místní pořadatelky. Nejdříve vyprodaly sál a pak nás udaly. Ve své vzpomínkové knize, co jsem nedávno napsal, je proklínám do horoucích pekel. Pak jsem všem posílal telegramy se zprávou: Babo, připrav se na smrt, Schelinger tam už na tebe čeká. Hned tě tam nakopne,“ láteří...

Přesto má všechno na severu a zvláště Ostravu navždy spojenou s tím, že je to nepřehlédnutelné kulturní místo.

Ze svých spanilých jízd si pamatuje například místa pobytu nebo přátelství s místními osobnostmi.

„Hotel Imperial, tam jsme bydleli. V Ostravě byly a jsou krásný ženský. Moc rádi jsme tady jezdili. Z té doby mám z Ostravy hodně kamarádů. Dlouholeté kontakty jsem udržoval se všemi ostravskými interprety, s Ivem Pavlíkem, s Věrou Špinarovou. Statis Prusalis zvaný Rudý baron, to je můj velmi dobrý kamarád, známe se od šestnácti let. Říkám tedy, že Ostrava, to je moje město,“ usmívá se.

Doly, Stodolní a galerie

K jeho nezapomenutelným zážitkům patří také návštěva dolů. „Fárali jsme se Sodomou, s kapelou, a mohu říct, že od té doby si vážím práce havířů. Musíte sjet do dolu, abyste pochopil a viděl, jak je to těžká a namáhavá práce. Jako expolitik sleduju a těžce kvituju, že se o horníky stát není schopen postarat, zabezpečit je a nechat v klidu dožít. Vždyť to jsou lidi, kteří dělali nejnamáhavější práci vůbec. Mám rád horníky,“ odvětí vážně s rázným důrazem na poslední větě.

Současnou Ostravu příliš nezná. Nikam se ze svého bydliště u Prahy nevypravuje, a pokud přeci jen, tak pracovně, aby propagoval své obrazy. Ač to na první pohled nevypadá, zábava jde u něj údajně už v jeho letech stranou.

František Ringo Čech

Kontroverzní český bubeník, zpěvák, textař, herec, politik či publicista František Ringo Čech se narodil 9. července 1943 v Praze.

Nejprve zkoušel štěstí jako televizní opravář, pak se začal věnovat hudbě. Během studia na Státní konzervatoři působil ve skupině tradičního jazzu a stal se spoluzakladatelem skupiny Olympic. Z této doby pochází jeho přezdívka Ringo podle bubeníka Beatles. Slavný byl také ve spojení se zpěvákem Jiřím Schelingerem.

V roce 1985 založil Čechovo Prozatímní divadlo, kde je protagonistou a ředitelem. V roce 1991 vstupuje na politickou scénu, z níž se ale v posledních letech stáhl. Věnuje se malování obrazů s osobitým naivistickým stylem.

„Ani na Stodolní ulici jsem nikdy nebyl. Mám holky rád, ale neplatím za to. Zábava za peníze pro mě neexistuje, jsem zvyklý loudit a přemlouvat,“ odpovídá. Na upozornění, že na Stodolní nejsou jenom lehká děvčata, ale také bary, pohotově dodá: „Já myslím, že tam je jenom sex. A taky nechlastám...“

Během vernisáže v Galerii Chagall Ringo neustále vtipkuje, třeba o hodnotě svého díla.

„Byl u mě Knížák a počítali jsme cenu mých obrazů. Vyšlo nám, že jsem takový trochu lépe placený instalatér. Knížák je skvělý člověk a úžasně maluje, ale má nehorázné ceny. Ale všechno si najde kupce. Jsou lidi, kteří mají tolik peněz, že se nám o tom ani nezdálo, a ti nejvíc smlouvaj,“ baví první návštěvníky galerie.

Nenamaloval někdy obraz s ostravským motivem? „Ne, až na to, že tady v Chagallu vystavuju obraz s názvem Ekologická katastrofa s ozonovou dírou. Souvisí to s průmyslem, takže to by mohl být vhodný ostravský motiv, ale co se týká konkrétních míst, tak maluju jenom Prahu nebo Paříž,“ upozorňuje František Ringo Čech.

Pokud jde o Ostravu dnešní doby, neopomene zaznamenat její proměnu a pochválí současný stav a rozvoj Dolní oblasti Vítkovice. „Hrozně obdivuju pana Světlíka, který dokázal zvelebit Dolní Vítkovice. Musí to bejt obdivuhodnej chlap, rád bych mu vzkázal, jak jsem nadšen, že jsou na světě takoví lidé jako on.“

Loučíme se a Ringo se oddává hovoru se svými přáteli. Pak si ještě na něco, zřejmě velmi podstatného vzpomene a neopomene dodat:

„Proč mám tak strašně rád Ostraváky? Protože mlátěj sparťany. To je podstatná informace, kterou jsem vám málem zapomněl říct. To je to nejdůležitější na našem rozhovoru,“ směje se oddaný příznivce Slavie.