Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ostravský obvod chystá audity. Vypadá to na mstu, shodují se ředitelé škol

  • 17
Namátková kontrola správného hospodaření, nebo osobní či politická msta? Tak rozporuplně vnímají obyvatelé Ostravy-Jihu veřejnou zakázku na forenzní audity tří odborů úřadu, jedné mateřské a tří základních škol.

Velké kontroly včetně forenzních auditů. To je teď hit nových komunálních politiků v řadě měst a obcí. Chtějí si prověřit hospodaření svých předchůdců.

Třeba magistrát Ostravy teď vysoutěžil firmu, která udělá forenzní audit devíti velkých městských společností, včetně Dopravního podniku, jehož zakázky šetří policie. A radní plánují jako desátý forenzní audit městské nemocnice, která je na tom podobně, navíc se tam v krátké době vystřídalo několik ředitelů.

Stejný postup zvolila i radnice Ostravy-Jihu. Její počínání ale vyvolalo tak velký rozruch a kritiku, že první pokus o získání auditorské firmy skončil fiaskem. Radní soutěž před pár dny zrušili, ale chystají novou.

Přihlásila se jen jediná auditorská firma

„Vzhledem k vážným chybám, které loni odhalil audit magistrátu při správě bytů v našem obvodě, rozhodli jsme se hloubkově prověřit několik útvarů radnice a škol. Vybrali jsme ty, přes které teklo nejvíc dotačních prostředků,“ říká starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář (ANO).

To byl podle něj jediný důvod, proč v červenci zveřejnili soutěž na provedení forenzního auditu u tří odborů úřadu Ostrava-Jih, tří základních a jedné mateřské školy. Chtěli si najmout kvalitní auditorskou firmu, která by v sedmi vybraných subjektech za nejvýše 2,1 milionu korun prověřila správu a nakládání s majetkem, zadávaní veřejných zakázek, korupční jednání a účetnictví.

„Jenže se přihlásila jen jedna firma, žádala víc peněz a my jsme neměli možnost její nabídku s ničím porovnat. Navíc jsme dostali stížnost od auditorské firmy spřízněné s Oldřichem Lahodou (kritik místních poměrů – pozn. red.), a protože tři z pěti výhrad jsme uznali jako oprávněné, soutěž jsme zrušili. Už v září však rozhodneme o vypsání nové,“ vysvětluje Bednář.

Kontrola cílí na ty, kteří se znelíbili, říká ředitel

Ředitele vybraných škol postup radnice zaskočil. Jsou přesvědčení, že se jim radní chtějí mstít. „Je to v osobní a politické rovině. Kontrola totiž cílí jen na ty ředitele, s nimiž má problém současná koalice, hlavně radní Adam Rykala (ČSSD), který řídí školství,“ tvrdí ředitel ZŠ a MŠ Kosmonautů Marek Pabjan.

Loni opustil ČSSD a ve volbách v Ostravě-Jihu byl lídrem Ostravského fóra exprimátora Petra Kajnara, kterého strana vyloučila. „Odešel jsem na protest proti Rykalovým praktikám.“

Upozornil, že na žádné ze škol vybraných pro audit nebyl nikdy problém ekonomického ani jiného charakteru. „Naopak. Všechny patří k nejúspěšnějším. Kontroly k nám chodí každý rok a nikdy nenašly nic, co by svědčilo o nehospodárnosti, plýtvání penězi nebo porušování předpisů,“ dodal ředitel.

„Jako s kanonem na mravence“

Shodně to cítí ředitelka Základní školy Františka Formana Ivona Klímová (ODS). Do podzimu byla v koalici a jako lídryně kandidovala na starostku. Nyní je opoziční zastupitelkou a nezdráhá se kritizovat.

Podle ní patří vybrané školy ke špičce. „Získáváme různé dotace, ale žádná kontrola nezjistila závady a najednou nařizují forenzní audit, který se dělá jen při podezření z korupce či špatného hospodaření? Nic podobného jsem za dvacet let ve školství nezažila,“ zlobí se šéfka školy.

Upozornila i na to, že roční rozpočet škol je maximálně 25 milionů korun a většina peněz jde cíleně na mzdy. „Radnice si přesto nadiktovala tak nadstandardní požadavky na počet i vzdělání auditorů, jako by se chystala s kanónem na mravence,“ kroutí hlavou Ivona Klímová.

Způsob výběru kontrolovaných organizací vnímá osobně i Libuše Přikrylová, ředitelka Základní školy Provaznická. Sama je přitom členkou ČSSD jako Rykala a ujišťuje, že přímo s ním problém neměla.

„Ano, sehnali jsme dotace. Projekty jsme si ale psali sami, úřad nám nepomohl. A za to, že jsme byli aktivní a úspěšní, nás teď chtějí trestat?“ ptá se Přikrylová. Důvod své kontroly ale vidí jinde. „V minulém volebním období jsem jako radní Jihu hlasovala pro vyloučení Rykalovy tchyně z rady. Vynořilo se totiž podezření, že ovlivňovala přidělování bytů. Pokud vím, stále to šetří policie,“ líčí ředitelka.

Podnikatel Oldřich Lahoda, který v komunálních volbách také kandidoval, ale neuspěl, se ke stížnosti na veřejnou zakázku Jihu hlásí. Netají, že se podílel na její přípravě, ale podala ji jednatelka jeho firmy, která je současně samostatnou auditorkou.

„Vadí mi, že Rykala se zaměřil na školy, jejichž ředitelů se chce zbavit, a na tři z odborů, kde už vyměnili nebo se chystají vyměnit jejich vedoucí. Všechno je jen o osobní rovině,“ tvrdí Lahoda.

Starosta Jihu: Ředitele můžeme přece odvolat i bez auditů

Požadavky na kvalifikaci a počty auditorů byly podle něj tak diskriminační, že většina firem neměla šanci. „Proto se přihlásil jen jeden zájemce a chtěl víc peněz, proto jsme zakázku napadli a radnice ji zrušila. Když vyhlásí další soutěž, budeme se o ni opět zajímat,“ dodal Lahoda.

Adam Rykala na pokusy redakce MF DNES o kontakt nereagoval.

Starosta Bednář podotkl, že organizace pro audit vybrala odbor školství. A nevyloučil, že se seznam ještě pozmění. „Pravda ale je, že radní Rykala chtěl forenzní audity všech škol na Jihu, ale já s tím nesouhlasil, protože by to bylo moc drahé. Nejdřív otestujeme vzorek. Věřme, že dopadne dobře. Kdybychom chtěli, ředitele škol můžeme přece odvolat i bez auditů,“ oponuje kritikům.