spor o to, zda mají školky v městském obvodu Ostrava-Jih chránit soukromníci, nebo strážníci, rozdělil zastupitelstvo. Ilustrační foto.

spor o to, zda mají školky v městském obvodu Ostrava-Jih chránit soukromníci, nebo strážníci, rozdělil zastupitelstvo. Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ostrava-Jih platí za ostrahu školek. Strážníci je mohou hlídat zdarma

  • 2
Z nehospodárnosti viní vedení Ostravy-Jihu jeden ze zastupitelů. Poukazuje na to, že část zdejších škol a školek vydává nadstandardní sumy za soukromou ostrahu budov, které je městská policie schopna hlídat zdarma.

Neříkali mi úplnou pravdu. Zamlčovali mi informace. I takto závažná obvinění na konto členů politického i úřednického vedení Ostravy-Jihu vznesl zastupitel Jaroslav Moureček (TOP 09).

Rozčílily ho údaje, které zjistil coby člen komise, která se zabývá hospodařením škol a školek.

Vadilo mu, že komise v letech 2011 až 2013 údajně nevyžadovala po jednotlivých školských zařízeních údaje dokazující, na co konkrétně dávala peníze.

Když se později - na základě požadavku komise - ke konkrétním položkám dobral, překvapilo ho například, že zatímco některé školy a školky platí ročně i několik desítek tisíc za ostrahu budov soukromníkům, jiným ji bezplatně zajišťuje městská policie.

"Ročně takto obvod zbytečně vynaloží zhruba 470 tisíc korun, což za čtyřleté volební období dává přibližně dva miliony," uvedl Jaroslav Moureček.

Zatímco dřív v komisi působil jen jako občan delegovaný TOP 09, loni na jaře se stal i obvodním zastupitelem, když nahradil Zdeňku Němečkovou-Crkvenjaš.

"Teprve tehdy jsem mohl požádat o stanovisko například městskou policii. Její ředitel mi odpověděl, že po celé aktuální volební období měly školy a školky možnost napojit se na jejich pult centralizované ochrany," sdělil Moureček.

Radní: Nejde to. Strážníci: Není problém

Což potvrdil i ředitel Městské policie Ostrava Zdeněk Harazim: "Pokud se na nás některá ze škol nebo školek obrátila, tak jsme jí vyhověli. Volnou kapacitu máme stále."

Místostarosta Ostravy-Jihu Radim Miklas (ODS) namítl, že na ostrahu zajišťovanou městskou policií školská zařízení v obvodu přecházejí postupně.

A navíc ani ona jeho pohledem není bezplatná: "Městský strážník stojí ročně zhruba půl milionu korun."

"Teď máme na městskou policii napojenou více než polovinu škol a školek v obvodu. U zbylých to zatím nebylo technicky nebo kapacitně možné," konstatoval Radim Miklas s tím, že do konce roku by na pult strážníků mělo být napojeno co nejvíc školských zařízení.

Například u dvou ze škol je podle Miklase už teď zřejmé, že jejich připojení k systému ostrahy nebude možné buď vůbec, nebo jen složitě.

To krom jiného proto, že část těchto škol se pronajímá a je třeba ji zavírat v jiných časech než po skončení vyučování.

Zdeněk Harazim nepřipustil, že by někdy z důvodu technických podmínek budovy nebylo možné školu na pult centrální ochrany připojit.

"Vždycky nalézáme takové řešení, aby vyhovovalo oběma stranám," uvedl šéf strážníků.

I přechod pod strážníky stojí peníze

Napětí kvůli ostraze vnímají také ředitelé škol a třeba i Miroslav Vlček, majitel firmy VBM servis, která v části škol a školek na Jihu ostrahu zajišťuje.

"V současnosti máme v obvodu stále ještě dvacet smluv na ostrahu škol a školek. Hlídáme je už přes dvacet let a teď najednou jsou ředitelé nuceni, aby přecházeli k městské policii. Jakmile to udělají, tak jim takzvaně vysoutěžená firma udělá generálku vybavení a my se ocitáme mimo hru."

Názor oslovených ředitelů škol na způsob ostrahy se liší podle toho, jaký typ ostrahy dnes využívají. Ti, kdo přešli k městské policii, si její služby chválí, ti, jejichž školu hlídá soukromník, si chválí zase jeho.

"Naši školu hlídá firma pana Vlčka a jsem s ní spokojená. Nejsem nadšená z toho, že bychom měli přecházet k městské policii, nemám ráda tvrdá nařízení," uvedla třeba ředitelka Základní školy Dvorského Věra Helebrantová.

Ačkoli Moureček navrhl, aby zastupitelé odsouhlasili, že obvod vyčíslí sumu, která byla za ostrahu škol a školek podle něj vynaložena zbytečně, a že bude řečeno, kdo za to má zodpovědnost, nakonec padlo jiné usnesení.

Radim Miklas má vypracovat kompletní zprávu, která problematiku zmapuje.

Moureček je proti. "Tu rekapitulaci by neměl dělat člověk, jehož postavení v této kauze je sporné." A bude žádat, aby zastupitelé posouzení přidělili někomu jinému.

Radim Miklas popírá, že by v dané věci vystupoval nestandardně, a se zpracováním zprávy nemá problém.