Náměstek primátora Opavy Josef Stiborský se spolupracovníky vyvěšuje tibetskou...

Náměstek primátora Opavy Josef Stiborský se spolupracovníky vyvěšuje tibetskou vlajku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava, Karviná i Havířov. Velká moravskoslezská města Tibet nepodpořila

  • 12
Tibetská vlajka budí vášně. Přes třicet menších měst a obcí v moravskoslezském regionu ji v úterý vyvěsí na radnici. Průmyslová města symbolické připojení odmítla z důvodů ekonomických i politických. Vítězí zájem o spolupráci s Čínou.

Ačkoli Česko se jednadvacet let připojuje k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet, v Moravskoslezském kraji vyvolává vášně i obavy.

Pravicoví politici a radní menších měst i obcí v regionu projevují solidaritu s Tibeťany, kterým vadí okupace jejich země Čínskou lidovou republikou. Levice a radní průmyslových měst jsou proti. O důvodech se jim ale moc mluvit nechce.

Které obce se v Moravskoslezském kraji připojily

Albrechtice, Bruntál, Dobrá, Dolní Benešov, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Fulnek, Háj ve Slezsku, Hlučín, Horní Benešov, Jablunkov, Jeseník nad Odrou, Klimkovice, Kopřivnice, Krnov, Kunčice pod Ondřejníkem, Libhošť, Město Albrechtice, Mořkov, Nové Sedlice, Nový Jičín, Odry, Opava, Pržno, Stará Ves, Staříč, Stěbořice, Studénka, Velká Polom, Velké Hoštice, Veřovice, Vřesina.

„Radní za KSČM navrhl, abychom tibetskou vlajku nevyvěsili. Rada města souhlasila. Diskuse nebyla,“ říká Eva Wojnarová, mluvčí Havířova, kde přitom ještě loni vlajka vlála.

Karviná nevyvěšuje vlajku k výročí protičínského povstání už třetím rokem. Proč? Prostě nevyvěšuje. „Byli jsme za to opakovaně kritizováni jedním občanem, kterému to vadilo, ale širší diskusi na toto téma jsme nezaznamenali,“ vysvětluje stručně mluvčí města Šárka Swiderová.

Bližší tyčka salámu než svoboda

Naopak v Ostravě se minulý týden kvůli vlajce hádali zastupitelé. Členové opozičního hnutí Ostravak i ODS přesvědčovali kolegy z koalice (ANO, ČSSD, KDU-ČSL), ať vlajku povolí. Jenže neuspěli.

„Je to vítězství hmoty nad duchem. Nemělo by se to dít v zemi, která ještě před šestadvaceti lety zakoušela velmi tvrdou nesvobodu. Chováme se, jako by pro nás byl důležitější úsměv strýčka Maa. Svoboda je přitom základem současné prosperity i budoucnosti,“ zlobil se pak zastupitel Petr Pivoda (ODS). „Zjednodušeně řečeno jsme dali najevo, že je nám bližší tyčka salámu než svoboda,“ dodal Martin Štěpánek (ODS).

Ani ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) jasně nevysvětlil, proč je koalice proti. Řekl jen, že v radě města převážil takový názor. Důvod je ale zřejmý. Ve stejný den ostravští zastupitelé odhlasovali, že chtějí uzavřít partnerství s bohatou čínskou metropolí Su-čou. Ta má asi tolik obyvatel jako celé Česko a zajímá se o spolupráci s místním průmyslem, univerzitami i výzkumem.

Číňánům vyvěšování vlajky vadí, říká ostravská podnikatelka

„Pokud myslí Ostrava partnerství se Su-čou vážně, musí respektovat fakt, že Číňanům extrémně vadí vyvěšování tibetské vlajky oficiálními reprezentanty města. Vnímají to jako vměšování do vnitřních záležitostí země,“ vysvětluje Lenka Mynářová, ostravská socioložka, podnikatelka a manažerka firmy, která v Číně podniká.

Mynářová dobře zná tamní poměry, spolupracuje s lokální vládou v Su-čou a v listopadu doprovázela její představitele na první oficiální návštěvu Ostravy.

Opava ale také stojí o dobré vztahy s Čínou a případný výjezd, přesto vlajku vyvěšuje a v úterý ráno tak učinil náměstek primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL). „Žertovali jsme, že se toho ujmu já, protože do Číny se nechystám,“ popisuje politik.

Mynářová míní, že kvůli tibetské vlajce sice Číňané nezamítnou místním politikům vízum, ale může to narušit vzájemné vztahy s konkrétním městem. „Bez ohledu na to, který z radních či zaměstnanců městského úřadu vlajku vyvěsí.“

Podporujete vyvěšení tibetské vlajky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 13. března 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 330
Ne
Ne 225