Dům školícího střediska Intoza se nachází v Ostravě Hulvákách. Energetický provoz tohoto domu je desetkrát levnější než provoz běžného domu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava má unikát, první pasivní administrativní budovu v Česku

  • 5
Chcete-li se dozvědět vše o energeticky šetrném bydlení, nemusíte trávit hodiny vyhledáváním na internetu. Stačí zamířit do prvního pasivního administrativního domu v zemi, který nyní funguje v Ostravě. Budova je zároveň i školicím střediskem, její pracovníci vám tedy ochotně zodpoví všechny otázky.

První pasivní administrativní dům v Česku, který navrhl architekt Radim Václavík, slouží jako sídlo stavební firmy Intoza, působí v něm ale i několik dalších společností. Všechny se zaměřují na technologie z oblasti úspor energie.

Co je pasivní dům

Termín "pasivní dům" se používá pro mezinárodně uznávaný standard budovy s velmi nízkou spotřebou energie. Oproti standardním domům, které jsou spíše tepelnými zářiči, spotřebují o 85 až 90 procent méně energie. Jsou tak i velmi ekologické. Výhodou jsou ale například také prostorné interiéry, které nenarušují radiátory. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena nebo třeba fakt, že české stavební firmy mají někdy problém splnit vysoké požadavky na kvalitu stavby.

Na jednom místě tu lidé podle majitele Intozy Tomáše Závady zjistí maximum informací, jež potřebují k tomu, aby pro svůj dům či byt zvolili co nejúspornější způsob vytápění. Samotné technologie si tu i prohlédnou a "osahají".

Do domu míří studenti, ale i projektanti

"Tady jsou fotovoltaické a fototermické panely, tady meteostanice, která řídí osvětlení v budově a reguluje pohyb žaluzií," ukazuje Tomáš Závada na zařízení na střeše domu. Prohlédnout si je mohou všichni návštěvníci budovy.

Uvnitř domu pak spatří například i rekuperační systém sloužící k výměně vzduchu v místnostech nebo srdce budovy, kde je mimo jiné zásobník teplé užitkové vody či tepelné čerpadlo.

Když člověk vyhlédne z okna pasivního domu, v pozadí se rýsují vrcholky Beskyd, na opačné straně panorama Ostravy. Jen pár metrů od domu je vjezd do areálu firmy Evraz Vítkovice Steel, ocelářské společnosti, která je ale mimo jiné i jedním ze znečišťovatelů ovzduší v Ostravě.

Majitel Tomáš Závada stojí na střeše domu, kde se nachází sluneční kolektory. Ty zabezpečí 80% energie.

Dům školícího střediska Intoza se nachází v Ostravě Hulvákách. Energetický provoz tohoto domu je desetkrát levnější než provoz běžného domu.

"Tímto domem jsem si splnil sen," usmívá se Tomáš Závada a připomíná důležitou informaci: v budově funguje i školicí středisko zaměřující se na témata z oblasti úspor energie. Míří do něj studenti, ale třeba i projektanti firem.

Finančně náročnější, ale ekologické

Osvětu, již lidé v pasivní budově zvané Otazník získají, oceňuje i Vendula Krčmářová z Arniky. "Osvěta v této oblasti je samozřejmě dobrá. Investovat do opatření, která vedou k energetickým úsporám může každý. Třeba jen tím, že si dům zateplí," říká ekoložka.

Sabina Čepová z Ostravy teď chystá přestavbu domu. O technologiích zajišťujících úspory energie uvažovala, nakonec je ale nevyužije. "Zvažovali jsme, že si pořídíme solární panely, ale z finančních důvodů to nakonec neuděláme," říká Čepová.

Podle jejího názoru ale energeticky šetrné způsoby vytápění zajímají čím dál víc lidí. Než dávat ročně desítky tisíc za teplo ve standardně vytápěném domě, to si radši dle ní lidé připlatí a dají víc peněz do energeticky šetrného vytápění.