Dva z členů ostravské hlídkové služby David Pukan (vlevo) a Adrian Dadu u...

Dva z členů ostravské hlídkové služby David Pukan (vlevo) a Adrian Dadu u služebního vozu se znakem nové jednotky. (20. srpna 2014) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Ostrava - město zločinu? Už to neplatí. Kriminalita výrazně padá

  • 16
V ulicích Ostravy by se lidé měli cítit bezpečněji než v uplynulých letech. Vyplývá to ze statistiky trestných činů za první pololetí letošního roku. K vyšší objasněnosti pomohla i nová hlídková služba.

Na tísňové lince 158 jste požádali o policejní pomoc a pokud to bylo možné, mohli jste si uvařit kafe. Ještě před dvěma roky v Ostravě bylo totiž jisté, že dříve republikoví policisté nepřijedou.

„Ano, dojezdové časy byly většinou v řádu desítek minut,“ připustil ostravský policejní ředitel René Dočekal. Výjezdy zajišťovala přetížená obvodní oddělení, rychlejší většinou byla městská policie.

To však už neplatí. Po loňském zřízení hlídkové služby se dojezdové časy značně zkrátily. „Nyní jsme až na výjimky na místě do pěti minut. Pět autohlídek 24 hodin denně jezdí po Ostravě a policisté jsou připraveni zasáhnout,“ přiblížil Dočekal.

Nejméně násilných trestných činů od roku 1990

Měsíčně policisté hlídkové služby vyrážejí kvůli tísňovému volání zhruba devětsetkrát. Díky tomu, že jsou policisté pohotovější, se také daří častěji dopadnout pachatele.

I díky hlídkové službě je letos kriminalita v Ostravě značně nižší. Až o pětatřicet procent je méně násilné trestné činnosti, celkem se počet trestných činů snížil o více než čtrnáct procent.

Za letošní první pololetí policisté v moravskoslezské metropoli řešili 7 847 trestných činů, přičemž loni jich bylo o 1 300 více.

V rámci dlouhodobého sledování vývoje kriminality jde o zásadní zlom. Méně trestných činů bylo v Ostravě naposledy v roce 2007, od té doby se jen zvyšovala. „Letos prověřovaných 439 násilných trestných činů je nejnižší číslo dokonce od roku 1990,“ upozornila policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Mnoho amnestovaných je zpět za mřížemi

Příčinou je hlavně to, že se přestalo šetřit na stavu policistů a po letech jejich snižování mohl Moravskoslezský kraj letos navýšit jejich počet o dvě stovky.

„Ostravě připadlo 77 nováčků, díky čemuž například chceme zvýšit počet vozů hlídkové služby na sedm až osm, což myslím zase znatelně pomůže,“ řekl ředitel ostravské policie René Dočekal.

Cítíte se v Ostravě méně bezpečně než v Brně a v Praze?

celkem hlasů: 339

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 24. srpna 2014. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 229
Ano
Ano 86
Neumím posoudit
Neumím posoudit 24

Nejméně, 970 policistů, v Ostravě sloužilo na začátku roku 2013, nyní se jejich počet zvedne na 1 109. „Na jedné straně bych přivítal ještě více policistů, ale musím zohlednit možnosti, a proto současný stav považuji za dobrý,“ reagoval Dočekal na dotaz, jaký počet policistů by považoval za ideální.

Připustil však také, že za letošními výbornými výsledky může být částečně i to, že loňský rok byl v některých ohledech mimořádný. „Například se projevil vyšší počet hlavně majetkové trestné činnosti hned v únoru a v březnu,“ naznačil Dočekal negativní dopad lednové amnestie prezidenta Klause.

Recidivisté jsou zpět za mřížemi, což mělo na další bezpečnost v ulicích podstatný vliv. V Ostravě se totiž lidé s opakovanými prohřešky proti zákonu podílejí na trestné činnosti ze 65 procent.

„Udržet kriminalitu tak nízko bude náročné, ale uděláme pro to vše,“ zakončil ostravský policejní šéf Dočekal.