Policie stále prověřuje zakázku na prodloužení Porážkové ulice v Ostravě.

Policie stále prověřuje zakázku na prodloužení Porážkové ulice v Ostravě. | foto: Magistrát města Ostravy

Ostrava odvrátila hrozbu mnohamilionových sankcí za veřejné zakázky

  • 2
Desítky veřejných zakázek Ostravy vyšetřuje už téměř tři roky policie. Na tři z nich si posvítili i auditoři Ministerstva financí. Městu hrozilo, že za rekonstrukci Svinovských mostů bude vracet milionové dotace a platit pokuty. Pokladna Ostravy tak málem zchudla o 25,5 milionu korun za špatné využití evropských dotací. Nakonec ale hrozbu sankcí město odvrátilo.

Auditoři ministerstva financí při kontrole zjistili, že Ostrava použila peníze na vícepráce, které nebyly v projektu, a dodatečně změnila i samotný projekt, čímž porušila podmínky soutěže. Městu navíc hrozila i tučná pokuta. Jenže nezaplatí ani korunu. Nemusí.

„Lidé z odboru ekonomického rozvoje spolu s právníky dokázali vysvětlit, že jsme podmínky soutěže neporušili. Znalec také potvrdil, že vícepráce byly nutné a nebylo možné je odhalit dříve, než se most rozebral,“ vysvětluje ostravský primátor Petr Kajnar.

Podle něj by pokuty v tomto případě byly v rozporu se zdravým rozumem. „Stalo se to, že jsme zakázku vysoutěžili rozdělenou na tři etapy. Omezení pro motoristy mělo trvat asi devadesát týdnů. Po podpisu smlouvy se ale ukázalo, že je možné celý proces rozdělit do dvou etap a zkrátit asi o třicet týdnů, což bylo výhodné pro celé město,“ popisuje Kajnar.

Vyšetřování vyústilo v obvinění ostravského lobbisty

Podle auditorů ale právě tahle změna projektu byla porušením soutěže. „Precedent z jiné stavby, obrovské úspory, které to přineslo jinde, i další odborné argumenty je ale nakonec přesvědčily, že jsme soutěž neporušili, proto od návrhu na vrácení dotace upustili.“

Auditoři si vybrali ke kontrole celkem tři projekty, na které město vyčerpalo v souhrnu 430 milionů korun evropských dotací. U komunitního centra Duhový dům a Prodloužené ulice Porážkové nenašli žádné závady, kvůli kterým by chtěli dotace krátit.

Paradoxně právě Prodloužená Porážková byla první ostravskou veřejnou zakázkou, o kterou se před téměř třemi lety začala zajímat policie. Vyšetřování se časem zaměřilo na desítky zakázek a vyústilo v kauzu lobbisty Martina Dědice, který čelí obvinění z přijímání úplatků od vítězů tendrů.

„Policie si vyžádala podklady ke stavebním zakázkám za posledních pět let. Nevíme, zda prověřuje všechny. Víme, že se už dlouho zajímá o Prodlouženou Porážkovou, ale závěry neznáme. Ministerstvo financí však v této zakázce žádné věcné ani procesní chyby nezjistilo,“ říká Kajnar.

Nemocnice nechce platit, poslala námitky

Státní zástupce Vít Koupil, který dozoruje kauzu Dědic, potvrdil, že prověřování zakázky na výstavbu Prodloužené Porážkové stále probíhá. „Rozhodnuto není. Výsledek bude jasný, až dokončíme vyhodnocení materiálů nalezených při domovních prohlídkách.“

Kvůli zajištění důkazů spustili policisté loni v září razii na dvaceti místech v Ostravě a Praze současně. Byli i v kanceláři náměstkyně primátora Simony Piperkové, které zabavili počítač.

Na jaře pak obvinili z ovlivňování veřejných zakázek právě Dědice a dalších sedm podnikatelů či manažerů soukromých firem, ale žádného politika ani zaměstnance městské organizace. Vyšetřování stále pokračuje.

Ministerstvo financí chce 25 milionů korun i po Fakultní nemocnici Ostrava, která podle auditorů pochybila při nákupu přístrojů. Ředitel David Feltl to ale odmítá: „Nezaplatíme ani korunu. Už jsme ministerstvu poslali námitky. Když to bude nutné, půjdeme i k soudu.“