Po mohutném topolu zůstaly u Hornopolní ulice jen tři pařezy.

Po mohutném topolu zůstaly u Hornopolní ulice jen tři pařezy. | foto: Archiv MOaP

Ostrava pokácela topol, který chtěl obvod zachovat. Případ řeší policie

  • 7
Na nože. Tak lze v řadě ohledů charakterizovat vztah centrálního ostravského obvodu, jemuž vládne ČSSD s hnutím Ostravak, a města v čele s koalicí ČSSD a ODS. Teď opět přituhuje.

Radní Moravské Ostravy a Přívozu podali podnět policii kvůli tomu, že město nechalo přes zákaz pokácet mohutný topol v Hornopolní ulici.

„Jednalo se o nejvzrostlejší topol v dané lokalitě,“ uvedl místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu (MOaP) Dalibor Mouka.

Obvod podle něj už před rokem dosáhl toho, že byl strom spolu s dalšími 45 dřevinami vyňat z projektu Izolační zeleň města Ostravy. Pod jeho hlavičkou město nechává kácet poškozené dřeviny, upravovat ty nynější a sázet tisíce nových stromů a keřů (o projektu více zde). Výsadba nicméně sklízí i kritiku pro údajnou nekoncepčnost, již město odmítá.

Tak mohutný topol vypadal.

Dendrolog podle Dalibora Mouky řekl, že stav topolu v Hornopolní ulici je dobrý.

„Jenže strom byl v posledních dnech pokácen a tím vznikla nejen finanční, ale kvůli jeho mohutnosti a vzrůstu neobnovitelná škoda,“ konstatoval Mouka a poukázal k již zmíněnému oznámení záležitosti na policii.

„Podnět od úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz jsme zaevidovali a šetříme ho,“ potvrdil policejní mluvčí Petr Svoboda.

Zástupci města poukazují na to, že údržba a výsadba takzvané izolační zeleně, která je rozdělená do čtyř etap, z nichž poslední skončí 30. prosince, Ostravě prospívá.

„Jedná se o největší projekt výsadby městské zeleně v rámci České republiky,“ zdůraznil náměstek primátora Dalibor Madej.

„Domnívat se, že při řešení tak rozsáhlého úkolu nedojde k žádné chybě, je poněkud naivní, a může si to myslet jen ten, kdo podobný projekt nikdy nerealizoval. V konečném důsledku je nová zeleň významným přínosem pro zlepšení stavu ovzduší v Ostravě.“

Přínosy projektu jsou jednoznačné, říká magistrát

Zástupci města také připomněli stanovisko projektanta, podle kterého měl být topol rostoucí u silnice a chodníku pokácen, protože jeho zdravotní stav byl trvale podprůměrný.

„Následně byl ale topol z projektu vyřazen, nebylo vydáno povolení ke kácení. V tomto případě se pravděpodobně stala chyba při označení dřeviny,“ dodala mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

Přestože zástupci města poukazují na jednoznačné přínosy nové „izolační zeleně“, v Ostravě se mluví o tom, že se v některých případech sází i chaoticky. Třeba těsně pod okny domu nebo mezi stávající vzrostlou výsadbou.

„Takovou novou výsadbu jsme nechali zpětně upravit. Byly to ale jen desítky případů, což je minimum ve srovnání s celkovým počtem vysazovaných dřevin,“ uvedl Madej. Obnovu izolační zeleně Ostrava vysoutěžila za 38,2 miliony korun, z toho dotace činí 31,5 milionu korun.

Primátor Petr Kajnar označil postup obvodu, který kritizuje pokácení topolu, za snahu zviditelnit se před volbami. Obvod to odmítl.