Miroslava Křepelková prožila s arytmií srdce doslova muka, pomohl ji až kybernůž. (23. dubna 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Ostravě poprvé léčili arytmii kybernožem. Pacientce zázračně pomohl

  • 3
Miroslava Křepelková z Karviné prožívala peklo. Často upadala do bezvědomí kvůli srdeční arytmii. Dostupná léčba nezabírala. Opakování "náhlé smrti" zabránil až světově unikátní zákrok kybernetickým nožem, který dává šanci i dalším pacientům.

Dřív vstávala každý den se strachem z velké bolesti i ze smrti. Dnes se 72letá žena z Karviné znovu raduje ze života.

Ještě před necelými třemi měsíci přitom prožívala peklo. Často padala na zem v bezvědomí. Příčina byla vždy stejná - takzvaná náhlá smrt vyvolaná život ohrožující maligní srdeční arytmií a následný výboj z implantovaného defibrilátoru.

Miroslava Křepelková mezi kardiologem Radkem Neuwirthem (vlevo) a přednostou onkologie Fakultní nemocnice Ostrava Davidem Feltlem. (23. dubna 2014)

Nikdy nevěděla, za jak dlouho a zda vůbec se probere k životu.

"To, co jsem prožívala, nepřeju nikomu. Výboje byly jako úděsné rány kladivem do hlavy. Strašně to bolelo. Navíc mi potom vynechávala paměť," vzpomíná Miroslava Křepelková na těžkosti posledních dvou let.

Zdravotní stav se jí prudce zhoršil po úmrtí milovaných blízkých, syna a vnuka. Kardiolog Radek Neuwirth z třinecké Nemocnice Podlesí se jí snažil pomoci všemi dostupnými metodami. Jenže s žádnou neuspěl.

"Mám ho ráda jako syna. Byl tak zapálený. Řekl mi, že mě z toho musí dostat. Že kvůli tomu nemůže ani spát," směje se žena.

V Americe už to zkusili, jenže výsledek znám nebyl

K úsměvu má pádný důvod. Kardiolog se totiž opravdu nevzdal. Když nepomohly běžné metody, rozhodl se jít novou cestou. K tomu ale potřeboval spolupráci ostravských odborníků, kteří ve fakultní nemocnici ozařují onkologické pacienty kybernetickým nožem.

Výhodou tohoto přístroje, jediného v zemi, je velká přesnost, a to i při ozařování pohyblivých cílů, jakými jsou třeba plíce nebo právě srdce.

"Potřebovali jsme zlikvidovat v srdci ženy ložisko, které bylo příčinou velmi častých výpadků srdečního rytmu. Zkoušeli jsme ho spálit pomocí katetru, jenže bylo příliš velké, takže efekt se nedostavil," vzpomíná kardiolog Radek Neuwirth na měsíce před tím, než oslovil ostravské onkology.

Zjistil totiž, že lékaři v USA se už u jednoho pacienta pokusili zničit spouštěč arytmií kybernetickým nožem. Netuší ale, zda léčba zabrala.

O příběh Miroslavy Křepelkové byl mezi novináři velký zájem. (23. dubna 2014)

"Víme jen to, že američtí kolegové srdce ozářili a známe použitou dávku. Podrobnosti však chybí a není popsán ani efekt léčby," říká přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava David Feltl. Dodal, že použili stejnou dávku záření jako Američané a se vším ostatním si museli poradit sami.

Neváhali, protože pacientka už jinou šanci na záchranu života neměla. A takzvaná funkční radiochirurgie, tedy ozařování cílů, které ovlivňují funkci orgánů, je jedna z cest, kterou se bude léčba v budoucnu ubírat. "Je bezbolestná, nekrvavá, neinvazivní a přitom levnější, než jiné," vysvětluje Feltl.

Od konce ledna žádný problém

Paní Křepelková popisuje zákrok téměř poeticky. "Lehla jsem si na stůl. Hodinu a půl kolem mě tančil takový obrovský robot. Nikdo se mě ani nedotkl. Všichni lékaři byli schovaní. Jakmile to skončilo, byli jsme všichni šťastní, že je to za námi," líčí žena s tím, že zákroku se nebála, jen v následujících dnech stále se strachem čekala, kdy přijde další výboj.

Ostravský kybernetický nůž patří mezi nejmodernější zdravotnické přístroje v České republice.

"Napřed jsem z toho byla vykulená, ale s každým dalším dnem a každou další kontrolou v Třinci-Podlesí byla moje naděje větší. Dnes jsem tak šťastná proto, že na zákroku jsem byla poslední lednový den a od té doby jsem neměla ani jeden kolaps, žádnou ránu do hlavy," svěřuje se žena.

První doložený úspěch na světě, na kterém se spolu s ostravskými onkology podílel i třinecký lékař, dává naději i dalším pacientům s nevyléčitelnou arytmií ohrožující život.

"Získali jsme grant pro léčbu dalších pěti pacientů. Začneme s tím do prázdnin a máme na to až tři roky. Pokud prokážeme, že metoda je bezpečná a účinná, můžeme docílit certifikace postupu a tím i zařazení mezi metody hrazené zdravotními pojišťovnami," říká David Feltl.

Cenu jednorázového neinvazivního zákroku kybernožem u paní Křepelkové odhadl na osmdesát tisíc korun. Kardiolog Neuwirth k tomu dodal, že náklady na předchozí léčbu, která nezabrala, byly asi desetinásobně vyšší.