Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: František Vlček, MAFRA

Nemocnice v kraji čekají na absolventy nové lékařské fakulty. Některé marně

  • 0
Lékařskou fakultu v Ostravě opouštějí už podruhé noví lékaři, na které netrpělivě čekají nemocnice v regionu. „Absolventy bereme všemi deseti,“ potvrzuje ředitel nemocnic v Krnově a Opavě Ladislav Václavec. Jenže nemocnicím v okresech v okolí Ostravy se jich moc nehlásí.

Po desetiletí to vypadalo, že lékařská fakulta v Ostravě nikdy nevznikne. Protestovaly historické fakulty, nakonec ale mladá Ostravská univerzita nový obor akreditovala. První studenty všeobecného lékařství přijala na podzim roku 2010. První absolventi tak promovali loni a další končí teď. Ředitelé nemocnic, kteří zoufale shánějí lékaře, by tedy mohli být spokojení. Jenže nejsou.

Na fóru, které nedávno organizovala redakce MF DNES se zaměřením na region Havířovska, si ředitel krajských nemocnic na Karvinsku Jiří Matěj posteskl, že nová fakulta zatím nemocnicím moc nepomáhá.

„Přivítali jsme, že v Ostravě vznikla lékařská fakulta. Ale loni jsme do Karviné získali jen jediného absolventa. Údajně odcházejí mimo kraj. Nabízíme jim stipendia, stáže i ubytování, jen aby zůstali. Stojíme o ně. A máme co nabídnout,“ líčí Matěj.

Promovala polovina z přijatých studentů

MF DNES zkusila situaci ostravských absolventů medicíny zmapovat. Žádná oficiální statistika neexistuje. I tak se ukázalo, že většina místních mladých lékařů v rodném kraji ráda zůstává. Kde je tedy hledat?

První zjištění je, že loni promovala jen polovina z přijatých studentů. „Do šestého ročníku oboru všeobecné lékařství se dostalo 72 z přijatých 103 studentů, ale státní rigorózní zkoušky jich úspěšně složilo jen 50. Někteří je nezvládli, nebo si je odložili – 11 studentů kvůli zdravotním důvodům nebo stážím v cizině,“ říká proděkanka ostravské lékařské fakulty Ivona Závacká. Podotkla, že minimálně jedna třetina loňských absolventů zůstala v kraji.

Jeden z nich, Jiří Paleček, ale míní, že v kraji zůstalo dokonce asi 80 procent jeho spolužáků. „Nikdo nešel do Prahy ani do ciziny. Vím třeba, že jeden je v Brně, dva v Plzni a dvě Slovenky se vrátily domů,“ počítá.

Sám je z Ostravy-Poruby a velmi přivítal šanci vystudovat a pracovat „doma“. Nastoupil na gynekologicko-porodnickou kliniku fakultní nemocnice. „A chci tu zůstat,“ ujišťuje Paleček s tím, že v nemocnici pracuje i několik jeho spolužáků. „Ostatní jsou v okolních nemocnicích, jen pár v privátu. Dá se říci, že většina nás zůstala v Ostravě,“ dodal lékař.

Poptávka po absolventech přetrvává

Proto tedy na nemocnice v jiných okresech moc loňských absolventů z Ostravy nezbylo. Letos by ale měla být situace lepší. Šestý ročník totiž končí 86 z přijatých 109 studentů medicíny. Kolik jich udělá státnice, bude jasné v srpnu. Ale mnozí už nastupují do nemocnic v Ostravě (třeba fakultní přijala k 1. červenci 13 absolventů, z toho pět z Ostravské univerzity) a někteří míří i do okresů.

„Karviná-Ráj přijímá dva absolventy na dětské oddělení a chirurgii. Havířovská nemocnice jich získala víc, i s loňskými osm. Ale ne všichni jsou z ostravské fakulty,“ říká mluvčí nemocnic Radmila Fleischerová.

Slezská nemocnice v Opavě přijala loni jednu absolventku na infekční oddělení a letos další na kožní. „Vzali bychom jich víc, ale nemají zájem,“ říká mluvčí Daniel Svoboda. „I u nás stále přetrvává poptávka po absolventech všech lékařských fakult,“ dodala Fleischerová.