Věž ostravské Nové radnice, kde sídlí i magistrát.

Věž ostravské Nové radnice, kde sídlí i magistrát. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Firmy Ostravě zajistí ekologické projekty. Může to stát až 65 milionů

  • 2
Ostrava vybrala tři firmy, ať pro ni zpracovávají ekologické projekty. Podepsala s nimi rámcovou smlouvu na čtyři roky. O zakázky firmy soutěží v minitendrech. Radní to chválí, opozice varuje před riziky.

Místo aby městu sužovanému špatným vzduchem vycházeli vstříc, házeli mu klacky pod nohy. Tak někteří zástupci Ostravy popisují přístup Státního fondu životního prostředí, kvůli kterému loni sáhli k vlastní cestě, jak efektivněji žádat o dotace.

Co je rámcová smlouva

Rámcová smlouva může městu umožnit mít připraveny peníze například na projekty, které mohou vzniknout v budoucnu.

Město je tak připraveno reagovat bez prodlení na vznik nových projektů a podpořit je – zároveň získá peníze z dotací. Miliony z rámcové smlouvy se nemusí vyčerpat, záleží na počtu projektů.

V otevřeném řízení vybrali trojici firem, s nimiž podepsali rámcovou smlouvu na čtyři roky. Na jejím základě spolu tyto firmy soutěží v minitendrech o dílčí zakázky, jako je zpracování projektového záměru či třeba žádosti o dotaci.

Zatím bylo vyčerpáno 176 tisíc korun

Mezi vybranými společnostmi je brněnská AQE Advisors spolupracující s firmou Inkos Ostrava, pražská Mott MacDonald CZ a pražská Grant Help, která do konkurzu šla ve spolupráci s firmami McGreen a Třinecký inženýring.

Rámcová smlouva počítá s tím, že město firmám během čtyř let může za jejich služby v oblasti přípravy projektů či třeba jejich administrace rozdat až 65 milionů korun. Částku ale Ostrava nemusí rozdat celou.

"Zatím bylo fyzicky vyčerpáno nějakých 176 tisíc korun," upřesnil náměstek primátora Ostravy pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS). Rámcová smlouva na 65 milionů podle něj vznikla proto, že Státní fond životního prostředí v minulosti nevypsal plán projektových výzev třeba i déle než rok.

Náměstek: Nechceme chystat projekty do šuplíku

Město tak podle náměstka nevědělo, na jaké projekty bude moci žádat o příspěvek. "Říkal jsem si: přece nebudeme připravovat a platit projekty, které nakonec skončí v šuplíku a už je nikdy nevytáhneme," uvádí Dalibor Madej. A tak zástupci Ostravy podepsali rámcovou smlouvu s již zmíněnými firmami, které se v minitendrech ucházejí o dílčí zakázky jako třeba o zpracování žádostí o dotace od státu.

Tyto státní příspěvky mají výrazně převýšit částku, již město dá na přípravu projektů a již získá od fondu zpět jako uznatelný náklad.

Opozice varuje před ztrátou kontroly nad projekty

Někteří zástupci opozice na magistrátu ale upozorňují na rizika postupu vedení města. Tím, že město vkládá přípravu projektů do rukou firem, ztrácí nad ní podle nich kontrolu a umožňuje mu to zbavovat se zodpovědnosti za případné komplikace.

"Společnosti, s nimiž město podepsalo rámcovou smlouvu, nemají vlastní projektanty. Když firma dostane zakázku od města, dá ji na starost svému projekt manažerovi, který si následně poptá odborníky z oblasti životního prostředí nebo například z technických firem. Ti teprve zpracují obsah zakázky," říká Bohdan Trojak, městský zastupitel za Hnutí Ostravak.

Město by dle něj mělo mít k dispozici jednoho či více vlastních projekt manažerů, kteří by dělali to samé, za co v případě "rámcovky" město firmám platí.

Domlouvají se firmy navzájem?

Město podle Dalibora Madeje projekt manažery má a stejně tak má podle mluvčí Ostravy odborníky, kteří řídí projekty a zadávají veřejné zakázky, ale s ohledem na množství investičních aktivit města je nutné některé služby řešit externě.

Podle opozičního Bohdana Trojaka je taky úsměvné myslet si, že účastníci minitendrů mezi sebou skutečně soutěží. "Navzájem se znají, vědí, jaký mají k dispozici objem čerpaných peněz a domluví se na tom, jakou částku nabídnou," míní Trojak.

Madej ale oponuje: "Jestli se domlouvají, to já neovlivním, nicméně ceny, za které se to soutěží, jsou tak směšné, že nevěřím, že se jim vyplatí domlouvat se navzájem."

Rámcové smlouvy jsou u měst časté

Podle Martina Kameníka ze sdružení Oživení, které prosazuje principy transparentní veřejné správy, rámcové smlouvy města užívají celkem běžně. Fakt, že Ostrava svěřuje celý proces přípravy projektů do soukromých rukou, podle něj představuje jisté riziko.

"Nevidíme moc rádi, když se veškeré rozhodování koncentruje k externím firmám. Stejná firma by také rozhodně neměla mít na starosti přípravu projektu a například jeho kontrolu," upozornil Kameník.