Na konci roku 2016 chovaly velemyši největší v celé Evropě pouze tři české...

Na konci roku 2016 chovaly velemyši největší v celé Evropě pouze tři české zoologické zahrady. Ale jen v Ostravě se daří jejich rozmnožování. | foto: Jiří Novák, ZOO Ostrava

V Ostravě se množí dva druhy vzácných velemyší z Filipín

  • 89
Ostrava je zřejmě jediné město na světě kromě Filipín, kde se daří rozmnožovat velmi vzácný zvířecí druh: velemyš (dříve krysu pozn. red.) největší, která dosahuje hmotnosti až dvou kilogramů. A úspěšně se tam množí také velemyš obláčková, která je ještě větší - v dospělosti může vážit až 2,6 kilogramu.

Pro lidi, kteří nesnášejí myši, to asi nezní jako dobrá zpráva, pro odborníky ale ano. Navíc, kdo trpí musofobií, tedy chorobným strachem z myší, se nemusí bát, že zmíněné dva druhy vzácných velemyší z Filipín v Ostravě potká.

Vlastně je nespatří ani milovníci hlodavců, kteří by o to vyloženě stáli. Vidět je totiž mohou jen pracovníci ostravské zoologické zahrady, která nyní chová čtyři páry velemyší největších a jeden pár velemyší obláčkových, ovšem pouze v zázemí.

„Návštěvníci je vidět nemohou, protože jde o velmi vzácná a plachá zvířata, která potřebují klid. Zatím pro ně nemáme ani vhodnou expozici a v nejbližší době neplánujeme její výstavbu, protože momentálně připravujeme jiné projekty,“ líčí mluvčí zoo Šárka Nováková.

Velemyš obláčková může v dospělosti vážit až 2,6 kilogramu.

Ostravská zahrada chová v zázemí řadu vzácných zvířat. „Některá proto, že s jejich chovem v lidské péči nejsou téměř žádné zkušenosti a my je musíme nejdříve získat,“ vysvětluje Nováková a dodává, že to je také případ velemyši největší.

Velemyším největším, které žijí volně jen na filipínském ostrově Luzon a na malých ostrůvcích Catanduanes a Marinduque, se v Ostravě viditelně daří. Od roku 2011 se tam podařilo odchovat už osm mláďat a zoo se tak postupně podařilo sestavit už čtyři chovné páry, z nichž tři se rozmnožují. Další dvě mláďata se v Ostravě narodila letos v lednu a únoru. Ve skupině je tak nyní 10 zvířat.

Dvě starší ostravská mláďata odešla do jiných zoo v Česku a Německu. Tam ale uhynula. Na konci roku 2016 tak v celé Evropě chovaly jen tři české zoologické zahrady 14 jedinců velemyší největších: osm samců a šest samic.

V pražské zoo je ale pár mimo reprodukční věk a v Plzni jsou jen dva samci.
„Pouze u nás se daří odchov velemyši největší, proto až budeme mít k dispozici mladé samičky, poskytneme je Plzni, aby mohla sestavit chovné páry a rozšířit tak chovatelskou základnu tohoto ohroženého druhu,“ říká Šárka Nováková s tím, že pohlaví letošních mláďat zatím neznají.

Velemyši obláčkové žijí volně dokonce jen na Luzonu a většinou se zdržují v korunách stromů. Ostravská zoo je chová už od roku 2008. Momentálně má sice už jen jeden chovný pár, ten ale každý rok odchovává mláďata.

Celkem už velemyši obláčkové odchovaly v Ostravě 17 mláďat. Tento druh hlodavce se na rozdíl od velemyší největších úspěšně rozmnožuje také v jiných zahradách. Aktuálně jich ve 24 evropských zoo žije 104.