Péčovat o psy z útulku ostravských strážníků bude zatím městská veterinářka jen na poloviční úvazek. (Ilustrační foto)

Péčovat o psy z útulku ostravských strážníků bude zatím městská veterinářka jen na poloviční úvazek. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Ostrava ustoupila protestům komory, svou veterinářku zaměstná jen napůl

  • 7
Prezident veterinární komory přiměl ředitele ostravské městské policie ke kompromisu. Zvěrolékaři totiž ostře protestovali proti záměru radnice, zaměstnat městskou veterinářku. Je to prý v rozporu se stanovami. Zatím proto může pracovat jen na půl úvazku

Bude-li mladá veterinární lékařka Eva Matějová chtít, nastoupí v dubnu do psího útulku ostravské městské policie. Ale jen na poloviční úvazek a nebude zvířata léčit. To jsou hlavní změny proti dosavadním plánům ředitele strážníků Zdeňka Harazima.

Ten chtěl veterinářku přijmout na plný úvazek. Věřil, že bude léčit opuštěné psy navzdory protestům veterinářů. Stanovy veterinární komory zakazují členům být zaměstnancem toho, kdo zvířata vlastní nebo s nimi nakládá, s výjimkou armády a státní policie. Veterinářce proto hrozilo vyloučení z komory a ztráta licence.

"Když to bude nutné, budeme se bránit třeba soudně. Věřím, že uspějeme," tvrdil dosud Harazim.

Veterinářka může vést skupinu péče o nalezené psy

Názor změnil po pondělním setkání s prezidentem komory Janem Bernardym z Brna. Ze stejného města přijel i právník Radek Ondruš, který zastupuje ostravskou městskou policii. Společně našli řešení přijatelné pro obě strany.

"Hledali jsem způsoby, jak problém vyřešit, ne důvody, proč to nejde," řekl po schůzce Harazim. Dodal, že když s tím bude veterinářka souhlasit, přijme ji v dubnu na částečný úvazek na post vedoucí skupiny péče o nalezené psy.

Ale i to má trvat jen přechodnou dobu. Harazim chce, aby v budoucnu pracovala v útulku na plný úvazek jako veterinářka. Nejdřív se ale musí postarat o změnu zákonů.

"Zákon o veterinární péči z 90. let je podle nás zastaralý. Vůbec neřeší otázku obcí a obecních policií, ale třeba ani služebních veterinářů vězeňské služby," říká Ondruš.

S tím souhlasí i prezident veterinární komory. "Městská policie vznikla později než veterinární zákon, proto nemá výjimku jako armáda a státní policie. My nejsme proti změně," říká Bernardy.

"Veterinární lékař ale musí zůstat svobodným povoláním. Nemůžeme dopustit, aby nás mohl zaměstnat kdokoli, pro koho bude mít finanční úspora přednost před ochranou zájmů zvířat nebo čistoty potravního řetězce," vysvětluje Bernardy.

Podle Ondruše zástupci města či strážníků požádají poslance z regionu, aby podali pozměňovací návrh, který umožní obcím zaměstnávat veterináře při plnění úkolů veřejného zájmu, tedy při nevýdělečné činnosti. Ale i když půjde vše hladce, dočká se Ostrava nové legislativy nejdříve za rok.

Veterinář vzejde z nového výběrového řízení

"Proto jsme našli řešení pro přechodné období. Veterinářka se bude v té době věnovat jiné činnosti než léčebné a preventivní péči," shodli se Bernardy s Ondrušem.

Odbornou lékařskou péči si zatím městská policie hodlá pro útulek nasmlouvat novým výběrovým řízením. Také na půl úvazku a ve vlastní ordinaci (s výjimkou složitých zákroků), kterou chce vybavit za své peníze.

Uspět by v soutěži mohla právě Eva Matějová. "Když ne, bude do změny zákona dohlížet na práci toho lékaře, který vyhraje," říká Ondruš.