Pohled z radniční věže jihovýchodním směrem, nejblíže Slezská Ostrava. Mnohé překvapí, jak je město zelené.

Pohled z radniční věže jihovýchodním směrem, nejblíže Slezská Ostrava. Mnohé překvapí, jak je město zelené. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Ostrava zezelenala, část městských keřů ale lidé rozkradli. Mizí i kůly

  • 8
Téměř 161 milionů korun investovala Ostrava jen v posledních dvou letech do „zelených projektů“ zaměřených na revitalizaci a novou výsadbu zeleně. Právě zahájila poslední z nich – úpravu lesoparků v sedmi lokalitách města. Snahu však hojně kazí zloději.

Další hojně navštěvované ostravské parky a lesoparky by měly už brzy vypadat lépe.

V lednu a únoru z nich zmizely nemocné a nebezpečné stromy. Jen asi ve třech posledních lokalitách, kde se nedá kácet, musí stromolezci odstranit stromy složitějším způsobem, větev po větvi, což jim potrvá do konce března.

Zahradníci souběžně s tím začínají ošetřovat vzrostlé stromy, které tam zůstanou, což potrvá do května. Kromě toho dokončují omlazování keřů i podrostů a začínají sázet nové kvetoucí dřeviny. Od dubna budou sázet i mladé stromky. Nakonec upraví terén rozrytý těžkou technikou a zatravní ho.

Konec prací v červnu

„Firma, která vysoutěžila zakázku za téměř jedenáct milionů korun na revitalizaci zeleně v městských parcích a lesoparcích, by měla dokončit veškeré práce v červnu,“ vysvětluje vedoucí odboru strategického rozvoje města Václav Palička.

Ostravská zahradní firma Petra Vykruta musí podle něj zkrášlit sedm parkových lokalit ve Slezské Ostravě, Pustkovci, Michálkovicích i Mariánských Horách a Hulvákách.

Především upraví vstupy a ošetří stromy podél cest v Porubském lese, Osošníku (les u hypermarketu Globus - pozn.red.), v Hulváckém lese, Bělském lese či Korýtku. Firma musí celkem ošetřit 1 318 stromů a vysadit 902 nových, vyčistit téměř šest tisíc metrů čtverečních pozemků od náletových porostů a také obnovit téměř 40 tisíc metrů čtverečních trávníků.

Uhlídat novou zeleň není možné

„Jde o poslední z našich zelených projektů spolufinancovaných z operačního programu Životní prostředí. Jejich celková hodnota v posledních dvou letech dosáhla 160,9 milionu korun,“ přibližuje Palička. Podotkl, že předpokládaná cena byla téměř dvojnásobná, ale výrazně klesla díky veřejným soutěžím.

Vítězné firmy už v Ostravě vysadily na městských pozemcích většinu z téměř 120 tisíc stromů a 229 tisíc keřů. Část zeleně slouží ke zatraktivnění veřejných prostranství a parků i jako útočiště pro zvířata. Většina nových stromů však plní funkci takzvané izolační zeleně podél komunikací - mají snížit prašnost.

Součástí dodávek zeleně a zahradnických prací za vysoutěžené ceny je u všech projektů také pětiletá péče o zeleň. To je výhodné pro město, o něco méně pro zahradníky. Část nových sazenic jim totiž doslova mizí pod rukama.

„Těžko odhadnout, kolik nových sazenic z městských pozemků zmizelo, ale část si lidé přesadili na soukromé parcely,“ netají Palička. Dodal, že dokud zahradníci dílo nepředají městu, musí odcizenou zeleň vždy nahradit za své peníze.

„Stromy mizí výjimečně, protože jsou těžké. Zájem je hlavně o okrasné keře, ale co je s podivem - velmi žádaným artiklem jsou i opěrné kůly ke stromům,“ doplnil projektant Martin Kovář z firmy Florart, která pro město zpracovala návrh revitalizace zeleně a dohlíží na její provedení. „Uhlídat novou výsadbu není možné, protože jen izolační zeleň je na 180 místech.“

Zlodějí berou hlavně malé keře

Podnikatel Pavel Vykrut je přesvědčený, že o kůly mají zájem jen obyvatelé specifických lokalit. Spíš než na zahradu je berou na topení.

„Nám zatím kůly naštěstí nikdo neukradl. Každý je zabitý půl metru pod zem a nahoře spojený s třemi příčkami. Ani mladé stromy nám ještě nezmizely, protože i s kořenovým balem váží každý kolem 200 až 300 kilogramů. Občas ale zmizí keříky. Čím jsou atraktivnější, tím větší je o ně zájem. Ztráty bych však odhadl tak do jednoho procenta,“ uvedl Vykrut, jehož firma patří mezi největší v zemi a každý rok vysazuje zeleň v řadě měst.

Ani pětileté povinnosti udržovat novou zeleň se neobává. „Podle smlouvy o ni musíme pečovat. Pokud ale po předání díla sazenice někdo odcizí nebo zničí, náhradu musí zaplatit vlastník.“