Už jen pár měsíců zbývá do doby, kdy majitelé psů v Ostravě budou muset mít povinně zvíře opatřeno čipem. Mnozí "páníčci" to odmítají. (Ilustrační foto)

Už jen pár měsíců zbývá do doby, kdy majitelé psů v Ostravě budou muset mít povinně zvíře opatřeno čipem. Mnozí "páníčci" to odmítají. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Ostravané řeší, jak obejít povinné čipování. Psy hlásí k pobytu jinde

  • 26
S koncem roku se blíží i termín, do kterého musejí všichni chovatelé v Ostravě nechat očipovat své psy. Výjimkou jsou zvířata tetovaná do konce roku 2012. Část lidí protestuje a žádá změnu vyhlášky. Marně.

Mnozí Ostravané jsou naštvaní a odhodlaní porušovat nebo obejít vyhlášku, která nařizuje všem místním chovatelům očipovat do konce roku své psy.

"Raději se nechám zavřít," zlobí se seniorka, jejíž stařičká fenka už sotva chodí. Aby nemusela zdolávat schody, žena ji nosí ven v náručí. Riziko, že by její pes někam utekl či někoho pokousal, je nulové. I proto žena odmítá čipování.

Mladší chovatelé, kteří nechtějí dát psa čipovat, ale nechtějí riskovat desetitisícové pokuty, to řeší různě. Třeba změnou adresy.

"Pes bude dál žít s námi v Porubě, ale přepíšeme ho na mamku, která žije na vesnici za Ostravou. Město přijde o poplatek 1 500 korun ročně a my ušetříme, protože na vesnici se platí méně. Ale kvůli tomu to neděláme," líčí žena středních let.

Na nové vyhlášce kritizuje hlavně to, že ji nutí implantovat psovi do těla cizí předmět, který může způsobit zdravotní potíže.

"Nebudu psa zbytečně stresovat," míní majitelka

"Náš pes nejezdí do ciziny ani na výstavy, takže čip nepotřebuje. Nebudu ho zbytečně stresovat. Navíc mě štve, že i kdybychom ho nechali načipovat, bude přihlášený jen v lokální databázi města. Pes ale nezná hranice. Když se zatoulá jinam, čip bude na nic," míní.

Názory lidí, kteří nesouhlasí s vyhláškou, ve středu tlumočil zastupitelům města Petr Hadaščok, 67letý organizátor petice proti čipování, kterou podepsaly stovky lidí.

"Svým rozhodnutím vyvoláváte disent a slzy v očích důchodců nemravnou výší pokut. Zdá se, že pro mnohé představitele města jsou pokuty vítanější než diskuse v terénu. Raději z pohodlí kanceláří vyšlete do ulic strážníky, kteří by měli dělat jinou práci, než nahánět důchodce a maminky s dětmi se psy," horlil Hadaščok.

Příznivci čipování: Majitelé psy nezvládají a neuklízejí po nich

Po jeho emotivním projevu se rozpoutala bouřlivá diskuse. Například radní Jiří Hrabina (ČSSD) chce, aby město zvážilo možnost omezit chov bojových plemen. Podpořili ho i další zastupitelé.

V názorech na samotné čipování se ale rozcházeli. Zatímco jedni sázeli argumenty proti, druzí naopak pro.

Příznivci čipování poukazovali na nezodpovědné majitele psů, kteří je nezvládají nebo pouštějí volně a neuklízejí po nich výkaly. Shodli se na tom, že čipy by měly přispět k většímu pořádku ve městě. Především mají usnadnit vyhledání majitele zatoulaného psa, který pokouše člověka.

S tím ale nesouhlasil další odpůrce čipování z řad občanů, Jiří Zapletal. "Čipování skutečně není řešení. Nezodpovědní majitelé se totiž i na tuto vyhlášku vykašlou," mínil a žádal zastupitele, ať nechají lidem možnost svobodně se rozhodnout, zda zvíře očipují, nebo ne.

"Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého," oponoval Zapletalovi zastánce čipování, zastupitel Aleš Koutný (ČSSD).

"Já jsem denně omezován na svých právech, když mě v dopravním prostředku vítá nějaký rozesmátý rotvajler, pitbull nebo mastif, samozřejmě bez náhubku. Jsem ohrožený," líčil Koutný.

Dodal, že omezováno je i jeho dítě, když nemůže běhat po loukách tak jako kdysi on sám, protože má hned pokálené boty. "Pane Zapletale, já vám zaplatím těch tři sta korun za čip a vy mi budete deset let, což je zhruba délka psího života, čistit boty," navrhl nakonec.

Diskuse o psech se protáhla. Pokračovala i po hodinové přestávce na oběd. Po ní se zastupitel Jan Becher (Ostravak) ujal návrhu občanů na změnu vyhlášky a zopakoval ji, aby o ní mohli zastupitelé hlasovat. Návrh ale neprošel. Čipování zůstává povinné.