Pravidelné zjišťování hladiny glykemie v krvi je u cukrovky nutností. (Ilustrační snímek)

Pravidelné zjišťování hladiny glykemie v krvi je u cukrovky nutností. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Kovář

Ostravská nemocnice zkouší novou léčbu cukrovky, vypálí část dvanáctníku

  • 6
V České republice přibývá pacientů s cukrovkou. Dieta, léky i inzulín pomáhají, ale nevyléčí. Ostravští lékaři teď hledají dobrovolníky, které zkusí nemoci zbavit. Jedna z unikátních metod může znamenat převrat v léčbě.

Zaručit to nemohou, protože jde o výzkum. Ostravští odborníci ale doufají, že dokážou diabetiky zbavit jejich nemoci.

Dvacet dobrovolníků s nadváhou, cukrovkou druhého typu, kteří ale neužívají inzulín ani nepodstoupili chirurgickou léčbu.

„Nová metoda je tak geniálně jednoduchá, že by mohla pacienty vyléčit. Pokud se potvrdí její dlouhodobá účinnost, může to znamenat převrat v léčbě,“ míní lékař Fakultní nemocnice Ostrava Evžen Machytka. „Víme, že funguje. Vymysleli ji Američané a na prvních čtyřiceti pacientech s úspěchem otestovali lékaři v Chile.

Počet diabetiků v Moravskoslezském kraji

                              2012                 2013
Bruntál                 9 267                9 289
Frýdek-Místek   14 907              15 270
Karviná              23 172              24 381
Nový Jičín         10 163              10 784
Opava                11 980               12 031
Ostrava              35 841              36 999 
MS kraj            105 330             108 754

Teď bude souběžně probíhat výzkum v Ostravě, Římě, Štrasburku a Bruselu,“ dodává Marek Bužga, vedoucí Výzkumného obezitologického centra Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Dvacet zájemců s Body Mass Indexem 25 až 40, kteří splní všechna kritéria, podstoupí začátkem příštího roku asi patnáctiminutový endoskopický zákrok.

„Zjednodušeně řečeno jim na dvaceti centimetrech dvanáctníku spálíme nemocnou povrchovou sliznici, která ovlivňuje vyplavování inzulinu. Střevo má velkou schopnost regenerace. Na stejném místě se brzy vytvoří nová vrstva sliznice a střevo bude fungovat tak jako před vypuknutím diabetu,“ vysvětluje Machytka.

Možností, jak pacientům pomoci, je více

Ujišťuje, že zákrok není nebezpečný. Pro pacienty bude navíc zajímavé, že se zbaví léků a nebudou muset ani držet dietu. Naopak. Lékaři budou sledovat, jak si organismus poradí s normální stravou.

„První zájemce už máme, ale zatím se mohou stále hlásit další. Vybereme ty nejvhodnější,“ shodují se Machytka s Bužgou, kteří na výzkumném projektu spolupracují.

Není jediný. Ostravské Výzkumné obezitologické centrum, které patří mezi evropskou špičku, řeší souběžně několik projektů.

On-line s lékařkou o cukrovce

Stovkám pacientů už jeho odborníci pomohli zhubnout, a tím výrazně zmírnit následky cukrovky, například pomocí speciálních balonků zaváděných do trávícího traktu. Nebo pomocí chirurgických zákroků, jejichž výzkum se rychle rozvíjí. Kromě toho teď hledají dalších pět pacientů s cukrovkou, kteří by chtěli podstoupit jiný typ endoskopického zákroku.

Ostravský tým se zapojil do výzkumu účinků takzvaného magnetického by-passu. Nemocným by měl výrazně ulevit. Zhubnou díky spojce mezi střevními kličkami, kterou lékaři nevytvoří chirurgicky, ale pomocí dvou magnetů. Díky tomu se část stravy dostane rovnou do tlustého střeva.

Stres, nevhodná strava a málo pohybu

Počty pacientů s úplavicí cukrovou neboli cukrovkou rychle narůstají. O nemoci se mluví jako o epidemii 21. století. A Moravskoslezský kraj patří do čela republikového žebříčku. Loni byl v péči diabetologů každý jedenáctý obyvatel regionu, letos už to může být každý desátý.

Zatímco v roce 2012 zde měli lékaři v péči 105 330 pacientů, loni už 108 754. Nejvíc jich je v Ostravě: předloni 35 841, loni 36 999. Vyplývá to z informací Ústavu zdravotnických informaci a statistiky.

„Ke vzniku cukrovky má člověk dědičné předpoklady, ale k rozvoji nemoci jednoznačně přispívá stres, nevhodná strava a málo pohybu. Zatím je nemoc prakticky nevyléčitelná, ale už ztráta hmotnosti o deset procent výrazně prodlužuje život,“ upozorňují Bužga s Machytkou.