Superpočítačové centrum IT4Innovations

Superpočítačové centrum IT4Innovations | foto: IT4Innovations.cz

Ostravská univerzita začala s přípravou „krmiva“ pro superpočítač

  • 5
Obyčejný smrtelník těm výrazům vůbec nerozumí, natož aby s nimi pracoval, ale matematici tvrdí, že výsledky lidé využívají takřka každý den. V Ostravské univerzitě se připravují na výpočetní extraligu v podobě superpočítače, pro kterého už připravují potřebná data, tedy laicky řečeno krmivo.

Součástí nově zřízeného Centra excelence IT4innovations v Ostravě, ve kterém bude jeden z největších superpočítačů v Evropě, je také jeho divize na Ostravské univerzitě.

Více o projektu ostravského superpočítače čtěte zde

Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování, jak se pracoviště jmenuje, už zahájil práce na takzvaném softcomputingu, tedy na metodách, modelech a složitých algoritmech, které bude už zmiňovaným "krmivem".

"Lidé, aniž by to věděli, už dnes mají doma řadu strojů, které fungují díky schopnosti matematiků a fyziků pracovat s modely neurčitosti, tedy s fuzzy modely," řekl rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

Vizualizace podoby superpočítačového centra v Ostravě-Porubě.

Budova centra IT4Innovations

"Jsou využívány v tak běžných zařízeních, jako je například automatická pračka, myčka nádobí, mobilní telefon nebo digitální fotoaparát. Modely tohoto typu, ovšem složitější, bude možné díky výkonnosti superpočítače využít napříč vědními obory a dokonale popsat vývoj složitých systémů. To je úkol ústavu v Centru IT4innovations," vysvětlil rektor.

Univerzitní Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování je jedním z několika pracovišť ve světě, kde vznikají takzvané fuzzy modely a algoritmy. Ústav je v odborném světě dobře znám a jeho vědečtí pracovníci spolupracují s matematiky v USA, Německu, Rakousku, Itálii, Číně, Belgii či Maďarsku. Hlavní činností ústavu je vývoj originálních složitých matematických teorií.