Mládě rysa karpatského.

Mládě rysa karpatského. | foto: Pavel Vlček

Ostravská zoo láká na mláďata rysů, karakalů a kočky divoké

  • 0
Ostravská zoologická zahrada se letos těší z bohaté nadílky kočičích mláďat. Odrostlejší koťata lze pozorovat ve výbězích u rysů karpatských, koček divokých či karakalů. Mláďata se narodila v létě, nyní jsou ale konečně ve výbězích, kde je mohou pozorovat návštěvníci zoo.

Nejstaršími letošními kočičími přírůstky v ostravské zoo jsou dva samečci rysa karpatského narození 15. května 2010 samici Báthory a samci Drákulovi.

Mládě kočky divoké.

"Jedná se o velmi plachá zvířata a i v naší zoo se mláďata před zraky návštěvníků dlouho skrývala. Nyní se však postupně vydávají na delší průzkumy výběhu a jsou tak i lépe pozorovatelná," uvedla mluvčí zahrady Šárka Kalousková.

návrat rysů do přírody

Rysy chová ostravská zoo od roku 1965. V 80. letech minulého století byla zahrada zapojena do projektu návratu rysa do volné přírody. V roce 2008 poskytla 2 mláďata rysů pro projekt Návrat rysov, jehož cílem je přiblížit lidem život těchto zvířat prostřednictvím filmu, v němž hrají hlavní roli dvě ostravská mláďata (samec a samička, Muro a Líza). V současné době již žijí ve volné přírodě v oblasti Velké Fatry.

Dvě samičky kočky divoké přišly na svět 18. června 2010. Rodiči mláďat je zkušený pár, který v naší zoo odchoval již několik mláďat - samice Nela a samec Hubert.

"V naší přírodě patří kočky divoké mezi kriticky ohrožené druhy, a i to je jeden z důvodů, proč se jejich chovu intenzivně věnujeme. Kočky divoké jsou u nás chovány od roku 1983 a za tuto dobu se podařilo odchovat již víc jak 30 mláďat," uvedla mluvčí.

I mláďata koček poskytla ostravská zoo pro vypuštění do volné přírody. Bylo to v témže roce jako rysi a taktéž sameček a samička. Vypuštěni byli v oblasti Národního parku Velká Fatra.

Nejmladším z kočičích mláďat letošního roku je mládě karakala. "Je to kluk a narodil se 27. srpna," uvedla Šárka Kalousková.

Mládě karakala

Karakalové jsou menší kočkovité šelmy obývající rozsáhlé oblasti afrického a částečně rovněž asijského kontinentu. Jsou poměrně rychlými běžci a k jejich potravě patří vedle menších druhů savců rovněž ptáci.

Zajímavostí je, že karakalové byli ve starověkém Egyptě či Indii cvičeni k lovu zvěře. Obdobně jako rysi mají štětičky na uších, příbuzní s nimi ale nejsou. V ostravské zoo jsou karakalové chováni od roku 1975 a za toto období se podařilo odchovat celkem téměř 40 mláďat.