Devětadvacetiletý Calvin byl ve své době jediným sloním samcem ostravské...

Devětadvacetiletý Calvin byl ve své době jediným sloním samcem ostravské zoologické zahrady. | foto: Archiv ostravské zoo

Ostravská zoo přišla o jediného sloního samce. Calvina musela utratit

  • 4
Ještě před týdnem doufal zoolog Jiří Novák z ostravské zoologické zahrady, že i přes vážné zdravotní potíže má sloní samec Calvin naději přežít alespoň další měsíce. A věřil také, že stihne oplodnit některou ze slonic. Dnes ráno ale zoo nemocného slona utratila.

Táta všech tří ostravských slůňat, 29letý Calvin, už nežije. Přestože byl mladý a měl být na vrcholu sil, zoologická zahrada ráno nechala svého jediného samce slona indického utratit. Byl totiž vážně nemocný a jeho zdravotní stav se zhoršoval.

„Calvin prodělal v mládí neštovice. Infekce způsobila zakřivení jeho levé přední nohy. S věkem se toto postižení stále horšilo a způsobilo, že Calvin začal více zatěžovat pravou přední končetinu. A právě na přetěžované pravé noze se mu vytvořil velký absces, který si odmítal nechat ošetřit,“ připomněla příčinu potíží mluvčí ostravské zoologické zahrady Šárka Nováková.

Chovatelé se nevzdali a 25. srpna nechali Calvina veterinárním lékařem uspat. Dokud byl v narkóze, lékař ošetřil jeho ránu.

„Přes veškerou nákladnou a složitou léčbu, která trvala další dva měsíce, se ale nepodařilo nohu zachránit. A absces se dále rozšiřoval. Po konzultaci s kolegy ze zahraničí jsme se proto rozhodli přistoupit k eutanazii, protože naděje na Calvinovo uzdravení byly v tuto chvíli nulové,“ vysvětluje Šárka Nováková.

Calvin patřil v Evropě mezi nejúspěšnější samce. Zplodil 14 mláďat, z nichž 11 přežilo. Dvě z nich, samičky, čtyřletá Rashmi a roční Sumitra, patří k oblíbeným zvířatům chovaným v ostravské zoo.

Zoo v Ostravě má na samce smůlu

Ostravská zahrada má na sloní samce velkou smůlu. Všichni uhynuli nebo byli utraceni předčasně.

Jako první přijel v roce 1956 Pepík. Tehdy osmiměsíční slůně darovala Československu spřátelená vietnamská vláda.

„Žil v provizoriu v Ostravě-Kunčičkách, kde zoo původně sídlila. Od roku 1962 měl nový pavilon ve Stromovce. Ale už v roce 1964 uhynul po pádu do příkopu,“ vzpomíná mluvčí zoo.

O rok později získala ostravská zahrada dospělého samce slona afrického Petra. Jako jediná totiž splňovala minimální požadavky na bezkontaktní chov mohutného a agresivního slona.

„Petr byl cvičený, ale po úrazu klu se stal nevyzpytatelným a nebezpečným. V roce 1968 uhynul na infarkt,“ líčí Nováková.

Třetím samcem v pořadí byl Jacki. Z francouzské Zoo Pont Scorff se přistěhoval do nového ostravského slonince v roce 2004. Bylo mu osm let, ale žil tu jen do března 2005. Ulomil si totiž kel a během narkózy při operaci uhynul.

„Při pitvě se zjistilo, že měl vrozenou srdeční vadu,“ říká Nováková s tím, že posledním dospělým samcem byl Calvin. Uhynul ale i jeho potomek, předčasně narozený neduživý sameček, který přišel na svět jako první ostravské slůně v roce 2011.

Zoo bude jednat s koordinátorem chovu slonů o novém samci. Ale počká si měsíce, možná i roky.