Mláďata lákají do zoo mnoho návštěvníků, na snímku tele skotského náhorního skotu.

Mláďata lákají do zoo mnoho návštěvníků, na snímku tele skotského náhorního skotu. | foto: Pavel Vlček, ZOO Ostrava

Safari či noční prohlídky. Ostravská zoo se snaží o návštěvnický rekord

  • 4
Navštivte letní kino, hledejte poklad. Cíl? Půl milionu návštěvníků. Už před třemi lety přitom ostravské zoologické zahradě k dosažení rekordu chybělo jen několik set zaplacených vstupenek.

Nechtějí se radovat předčasně. Přesto právě teď začínají zaměstnanci ostravské zoologické zahrady doufat, že letos by se mohli konečně dočkat historického rekordu. „Určitě by nás moc potěšilo, kdyby k nám přišlo půl milionu návštěvníků,“ přiznala mluvčí zahrady Šárka Kalousková.

Co nabízí safari

Po safari návštěvníky svezou výletní vláčky. Projížďka trvá dvacet minut.

  • Tři různě velké přírodní výběhy s názvy Afrika, Persie a Indie tvoří společně Safari tří tváří, které zve zájemce k nástupu do speciálního vláčku.
  • Ten projede za dvacet minut všechny výběhy a návštěvníci mohou pozorovat řadu afrických, ale především asijských zvířat: od žiraf přes různé druhy antilop až po divoké osly onagery nebo daňky mezopotámské. Dvěma posledním druhům hrozí vyhubení a nechová je žádná jiná zahrada v zemi.

Ke kýženému číslu se zatím zoo přiblížila jen jednou, a to před třemi lety, kdy se v Ostravě narodila hned dvě slůňata. Tehdy chybělo k cíli jen 617 zaplacených vstupenek.

Desetitisíce lidí chtěly vidět a s napětím sledovaly osud prvorozeného samečka, historicky prvního živého mláděte slona indického v Česku a na Slovensku, který se narodil předčasně, byl slabý a jeho máma o něj neuměla dobře pečovat. Po osmi týdnech bohužel uhynul. Zato druhorozená sloní slečna Rashmi dělá velkou radost své zkušené mámě, ošetřovatelům i návštěvníkům od počátku až dodnes.

Do zoo přišlo už přes tři sta tisíc lidí

V předešlých dvou letech přesto návštěvnost ostravské zoo mírně poklesla. „Souviselo to hlavně s počasím a zřejmě i s mohutnou stavební činností, která u nás probíhala. Mnoho lidí mohla odradit projíždějící těžká stavební technika a prašné prostředí,“ míní mluvčí.

Před pěti měsíci se v Ostravě narodilo další slůně, samička. Její budoucnost sice nevypadá příliš růžově, protože se nikdy nenapila mateřského mléka a takoví sloni se obvykle nedožívají dospělosti (podrobnosti ze života slůněte zde). Zajímavé však je, že letošní návštěvnost v zoo je naopak opět velice nadějná. Koncem června přivítala čtvrtmiliontého návštěvníka. A ani ne za tři týdny poté už prošel branami návštěvník s pořadovým číslem 300 000.

První krůčky slůněte z ostravské zoo (únor 2014):

5. února 2014

„Stal se jím školák Arnošt Lenoch. Minulý týden k nám přijel se svým bráškou Ondřejem a prarodiči, u kterých tráví oba kluci letní prázdniny,“ líčí potěšeně Šárka Kalousková. Zahrada se ale nespoléhá pouze na běžný provoz. Snaží se nalákat co nejvíc zájemců o prohlídku expozic na různé novinky a speciální prázdninové akce.

Asi největší novou atrakcí je safari, po kterém návštěvníci jezdí speciálním vláčkem a pozorují africká či asijská zvířata přímo v jejich výbězích. „Zájem je velký. Po safari už se projelo přes tisíc lidí,“ říká Kalousková (více o safari zde).

Nebude chybět ani letní kino

Stovky lidí využily minulý týden mimořádné slevy určené pro účastníky hudebního festivalu Colours of Ostrava. Každý dospělý návštěvník s festivalovou páskou na ruce v době konání festivalu zaplatil v zoo jen cenu dětské vstupenky. Dospělé návštěvníky láká zoo i na noční komentované prohlídky, které pořádá každou prázdninovou sobotu po uzavření zahrady.

Sloní samička se nikdy nenapila mateřského mléka.

A cílí na ně také nabídkou letního kina. „Dva srpnové páteční večery budeme promítat v amfiteátru zoo filmy Muži v naději a Croodsovi,“ přibližuje Kalousková. Naopak spíš dětem jsou určeny prázdninové akce typu Za pokladem do zoo nebo Den pro antilopu Derbyho.

„Kdo chce zažít malé dobrodružství, dozvědět se zajímavé informace a nakonec najít třeba i poklad, může se vydat po celé prázdniny po speciální trase za ohroženou sovou pálenou Rozárkou. Stačí si při vstupu do zoo vyzvednout nebo z internetu stáhnout pracovní arch s nápovědou, kterou není těžké rozluštit. Ale jen tak je možné dojít na konec trasy, kde čeká odměna,“ líčí mluvčí.

Naopak antilopí program plánuje zoo jen na sobotu 23. srpna. Děti se dozvědí informace o největší a nejohroženější antilopě světa, kterou nechová žádná evropská zoo. Přitom si budou moci užívat zábavy při vyrábění rohů, malování a řadě dalších aktivit.

Na srpen i září ještě zoo plánuje oblíbené prohlídky skleníků, do kterých běžně nemají návštěvníci přístup (podrobněji o ostravské zoologické zahradě zde).