Mladí tygři z ostravské zoologické zahrady si zvykají na nový výběh. (18. ledna

Mladí tygři z ostravské zoologické zahrady si zvykají na nový výběh. (18. ledna 2012) | foto: Pavel Vlček ZOO Ostrava

Ostravská zoo stěhovala tygra. Jeho výběh dostali partnerka a synové

  • 0
Založil si rodinu a pak přišel o majetek. Tak lze poněkud nadneseně popsat stěhování vzácných tygrů ussurijských v ostravské zoologické zahradě. Jenže chovatelé k měli k přesunu pádný důvod. Z tygřích mláďat se stali mládenci, kterým však dosavadní výběh byl už malý, proto musel otec ustoupit. Alespoň do doby, než odcestují na námluvy do zahraničí.

Ostravská tygří rodina prožila velmi hektický rok plný radosti, ale také smutku. Po námluvách Maji a Thara se v červnu narodila tygřata. Už porod ale nebyl běžný. Ačkoliv samice měla připravený speciální box i s kamerou, porodila pod přístřeškem ve venkovním výběhu (o porodu čtěte více zde).

Mláďata dostala jména Eda, Elvis a Elton, první písmeno jména symbolizuje, z kolikátého vrhu matky pocházejí. Radost však trvala jen do konce srpna, kdy se velkým kusem masa zadávil tygřík Eda (o nešťastné události více zde).

Rodinné album tygrů

Tygří páření v ostravské zoologické zahradě skončilo.
Tygří samec Tharo.
Tygřice Maja porodila svá čtvrtá mláďata.
Ostravská zoo v sobotu křtila tygří trojčata. Koťata se narodila 2. června a

Od té doby však zbývající dvě mláďata zdatně dorůstají matku. "Od ní se také učí být správnými tygry, a proto dostali pro své hry a vzájemné honičky k dispozici větší výběh," vysvětlila mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Samec se musí spokojit se sousedním dosavadním výběhem samice Maji. "Tharo se na chvíli uzavřel do vnitřního prostoru pavilonu, pak se otevřela kovová posuvná dvířka oddělující oba venkovní výběhy pro Maju s mláďaty. Maja vběhla do staronového prostoru jako první, aby zkontrolovala, že je výběh pro její potomky bezpečný. Oba tygří kluci se odvážili do neznáma teprve po chvíli, přičemž všechno pečlivě prozkoumávali a očichávali," popsala Kalousková stěhování.

Pak se do nového výběhu vpustil samec.

Tygří pavilon pochází už ze sedmdesátých let minulého století a Ostrava patří mezi úspěšné chovatele. Chov je dokonce zařazen do Evropského záchranného programu. "Proto usilujeme o vybudování moderních výběhů splňujících nároky současného chovu těchto největších koček světa. Velké přírodní výběhy vyrostou v blízkosti výběhu pro velbloudy," řekl ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

Mladí tygři se však v moderních výbězích neproběhnou, protože přibližně za rok se přesunou do jiné evropské zoologické zahrady. Tam už na ně čekají geneticky vhodné samice.