Momentka z předávání osmi nelezených starých ikon Ostravskému muzeu. Zleva...

Momentka z předávání osmi nelezených starých ikon Ostravskému muzeu. Zleva kunsthistorik Václav Pajurek, ředitelka muzea Jiřina Kábrtová a místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Dalibor Mouka. (24. července 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravské muzeum dostalo osm vzácných ikon. Ležely na vlakovém nádraží

  • 2
Z unikátního nečekaného dárku se těší Ostravské muzeum. Získalo osm starých pravoslavných ikon, které před čtrnácti lety někdo zanechal na jednom z ostravských nádraží.

To je super, vydechla Markéta Jarešová, konzervátorka z Ostravského muzea. Do rukou vzala jednu z osmi starých ikon, které právě přivezli zástupci centrálního ostravského obvodu, a se zaujetím si prohlížela malbu.

"Překvapilo mě, jak jsou ikony zachovalé, to je skvělé," vysvětluje své nadšení. Hned však dodala, že i tak ji a další restaurátory čeká dlouhá titěrná práce. "Určitě na měsíce," odtuší.

Dárek muzeu

Ikony našli na Hlavním nádraží Ostrava už v roce 2000, obvod je od policie získal minulý rok. "Pátrali jsme po původu, zda ikony nebyly odněkud odcizeny, kdo je majitelem. Poté se hledal nejlepší právní způsob předání," popsala ostravská policejní mluvčí Daniela Vlčková.

V 90. letech byly právě ikony oblíbené u pašeráků, ale jak se zřejmě z některé z republik bývalého Sovětského svazu ocitly v Ostravě, se zjistit nepodařilo.

Ikony byly nakonec oficiálně zapsány na ostravském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz do ztrát a nálezů. "I my jsme museli dodržet lhůtu potřebnou pro to, aby ikony přešly do našeho majetku," poznamenal místostarosta obvodu Dalibor Mouka. Dodal, že nakonec padlo rozhodnutí předat ikony Ostravskému muzeu, které se sbírkou starých ikon pyšní už nyní.

"Máme patnáct kusů z 19. století. Ale některé z nalezených jsou snad ještě starší, odhadoval bych konec 18. století," uvažoval kunsthistorik muzea Václav Pajurek, když v bílých rukavicích oprašoval jedno z mistrovských děl.

Po dotazu na odhadovanou hodnotu nečekaného dárku se Pajurek na chvíli zamyslel. "Těžko říct bez podrobnějšího průzkumu. Ale možná statisíce korun." Znalecký posudek z roku 2001, který si zadala policie, uvádí cenu ikon na 150 tisíc korun.

Ředitelka muzea Jiřina Kábrtová slíbila, že přírůstky do expozice uvidí veřejnost ještě letos, nejprve však musejí projít restaurací a odborníci se také pokusí zjistit jejich původ. "Možná to bude taková milá předvánoční akce muzea," naznačila Kábrtová.