Jídelny ostravských základních škol budou vařit ze surovin nakoupených v aukcích. Ilustrační foto

Jídelny ostravských základních škol budou vařit ze surovin nakoupených v aukcích. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ostravské školní jídelny budou kupovat jídlo v elektronických aukcích

  • 1
Jídelny ostravských základních škol by v budoucnu měly nakupovat veškeré suroviny k vaření v elektronických aukcích. Systém aukcí, v nichž vítězí dodavatel s nejvýhodnější cenou, už Ostravě ušetřil miliony korun. Vedoucí jídelen však varují, že v jejich případě se naopak městu může prodražit.

Ostravský magistrát a společnost ecentre, která elektronické aukce zprostředkovává, do nich zapojily i školní jídelny ostravských základních škol. Ty mají prostřednictvím aukcí nakupovat co nejvíce potravin potřebných pro vaření.

"Prostřednictvím elektronických aukcí máme nakupovat prakticky vše, mouku, brambory, pečivo, těstoviny i maso," řekla MF DNES pod slibem anonymity vedoucí jedné z ostravských jídelen.

"A kvůli masu mohou vzniknout velké problémy. Na jeho dodávky totiž máme smlouvy s dodavateli, kteří nám bezplatně zapůjčili mrazáky a ledničky, ty by v případě, když bychom od nich neodebírali dostatečné množství masa, mohli chtít zpátky. A my bychom museli kupovat nové, za vlastní peníze," popsala hlavní problém elektronických aukcí vedoucí.

Pokud by se tak stalo ve většině z nich a dodavatelé svá mrazicí zařízení skutečně stáhli, musel by ostravský magistrát a obvody coby zřizovatelé nejen školních jídelen, ale i obdobných zařízení třeba v domovech důchodců najednou nakupovat desítky nových ledniček a mrazáků, jejichž cena se v profesionální úpravě pohybuje v desítkách i stovkách tisíc korun.

V aukci vždy vyhrává nejnižší nabídka

Elektronické aukce nezaručují, že majitelé chladicích zařízení skutečně jídelnám dodají dostatečné množství masa tak, aby se jim ledničky v jídelnách vyplatily.

"Ještě počkáme, jak se vše bude vyvíjet dál, ale je možné, že k tomuto kroku opravdu sáhneme," prozradil ředitel jedné z takových firem. I on si přál stejně jako většina oslovených zůstat kvůli dalším obchodním vztahům v anonymitě.

Firmy, které doposud jídelnám dodávaly, se nemusí v elektronických aukcích prosadit, rozhoduje jediná věc - a tou je cena. A s tím souvisí i další problém, dodané potraviny nemusí být tak kvalitní, jak jídelny požadují, vítězové zakázek občas nedodají potraviny vůbec.

"Už několikrát se nám stalo, že nám potraviny objednané v elektronické aukci vůbec nedorazily, jindy zase šlo o věci, kterých se firmy potřebovaly zbavit. A než aby je vyhodily, raději je prodaly pod cenou v e-aukci. Kvalitu předem neodhadneme," přiblížila další problémy vedoucí jiné školní jídelny.

Problémy mají i školy, které se do elektronických aukcí ještě nezapojily. "Dostali jsme od společnosti ecentre dopis, ve kterém na nás dělali bububu, že jestli se nepřipojíme, uděláme velké škody městskému rozpočtu a podobně," vzpomíná na zkušenost s firmou, která aukce pro ostravské školní jídelny provozuje, vedoucí další z nich.

Jídelny nemohou ušetřit ani korunu. Ze zákona

"Přitom je to úplný nesmysl, my musíme ze zákona utratit všechny peníze, které od rodičů vybereme za jídlo, nesmí nám zůstat ani koruna, energie a platy se hradí z jiných peněz," popisuje vedoucí systém stravování. Když vyberu od rodičů na den 13 tisíc, tak musím prostě navařit z jídla za 13 tisíc, s tím nepohnu," dodala.

Podle Alice Mazurkové ze společnosti ecentre si mohou školní jídelny své dodavatele do systému přivést. "Nikdo jim nebrání se aukcí účastnit, pokud projdou našimi testy kvality dodávaného zboží, mohou jídelnám prodávat. Prostě se pak zapojí do aukce, a když nabídnou nejnižší cenu, zvítězí," vysvětlila Alice Mazurková.

Na dotaz, proč by měly jídelny nutit své dodavatele využívat služeb její firmy, už ale neodpověděla. "To je dotaz pro našeho mediálního zástupce," řekla.