Dušan Klein se svou typickou dýmkou.

Dušan Klein se svou typickou dýmkou. | foto: Archiv MF DNES, MF DNES

Ostravské stopy: Poznal jsem tu film i manželku, směje se Dušan Klein

  • 1
Filmový a televizní režisér Dušan Klein, který se do paměti svých diváků zapsal především jako autor pentalogie o Básnících, má na Ostravu nezapomenutelné vzpomínky. Jako dítě tam vstoupil do světa filmu a na Hutnické neděli se seznámil s manželkou.

Ještě než začal vyprávět, zašel si pro neodmyslitelnou dýmku. "Nedostatek nikotinu je hrozná věc," komentoval situaci a jal se vzpomínat na své dětství v Ostravě.

Narozen v Michalovcích na Slovensku, válku prožil v Terezíně, do roku 1952 žil v Bratislavě, pak v Ostravě a pak zase v Praze. "Režisér Weiss připravoval film Můj přítel Fabián, kde hledal hlavní roli, dětského cikána. Měl jsem tehdy velké černé oči, hubenej. Pozvali mě na zkoušku do Prahy. Vyhrál jsem a hrál hlavní roli. Točili jsme také tady v Ostravě. Maminka přijela za mnou a tady se seznámila s pánem, který se stal jejím druhým manželem. Tatínek za války zemřel," vypráví režisér, aniž si stačí zapálit.

Profil: Dušan Klein

Dušan Klein (vlastním jménem Július) pochází ze slovenských Michalovců. Pro svůj židovský původ byl jako dítě vězněn v koncentračním táboře Terezín. Poté žil v Ostravě a v Praze, v 50. letech se objevil před kamerou jako dětský herec. Na FAMU vystudoval obor filmové režie (1962). První celovečerní film Místenka bez návratu natočil v roce 1964 . V 70. letech se soustředil především na filmy s kriminální zápletkou, v letech osmdesátých naopak na komedie.

Proslavil se pentalogií o Básnících a také filmy jako Dobří holubi se vracejí (1987) nebo Vážení přátelé, ano (1989). Natočil desítky televizních inscenací a řadu seriálů. V Ostravě bydlel od svých čtrnácti do osmnácti let. Seznámil se tady se svou budoucí manželkou Silverou, která začínala jako baletka v opavském divadle a posléze přešla rovněž do Prahy.

"Po natáčení v Praze už jsem nejel do Bratislavy, ale sem. Bydleli jsme tehdy u mostu Miloše Sýkory. Myslím, že se to jmenovalo Gottwaldova třída, tam jak byl kdysi obchodní dům ASO. Když jsem se nastěhoval, točili zrovna film Tanková brigáda," líčí Dušan Klein vznik proslulého filmu natáčeného v Ostravě.

Slíbenou odměnu nedostal

"Všude jely německé a sovětské tanky, plápolaly vlajky v oknech. Přišel za mnou takový pán a říká: ‚Chlapečku, chceš si vydělat padesát korun?‘ Já na to: ‚No chci.‘ Tak on říká: ‚Budeš držet vlajku z okna.‘ Já říkám: ‚Budu, já už jsem zkušenej, už jsem hrál ve filmu hlavní roli.‘ Tak jsem držel tu vlajku. Maminka říká: ‚Pojď svačit.‘ Já na to: ‚Ne, já bych jim zkazil záběr.‘ To už jsem věděl, co je to záběr. Pak za tři hodiny přišel zase ten pán, vzal si vlajku a říká: ‚Za chvíli přijde pokladník a dá ti 50 korun.‘ Dodnes nikdo nepřišel. Tak jsem pochopil, co to je film," říká Dušan Klein a zapaluje si konečně dýmku.

Kleinova Ostrava, to nejsou jen první filmové zkušenosti, ale také seznámení s životní partnerkou.

Ostravské stopy

Dosud vyšlo: herec Jiří Schwarz, kytarista Jaroslav Bartoň, herečka Jitka Smutná, herec a senátor Tomáš Töpfer, zpěvačka Věra Špinarová, režisér Jiří Krejčík, herečka Tereza Bebarová, spisovatel Jaromír Konečný, herec Svatopluk Matyáš, herec a režisér Jan Kačer, zpěvačka Marie Rottrová, skladatel Jaroslav Wykrent, herec Jan Fišar, herečka Eva Vejmělková, moderátor a textař Petr Šiška, hudebník, písničkář Jiří Dědeček, zpěvák a herec Richard Krajčo, režisérka Věra Chytilová, herec Alexej Pyško
V neděli čtěte: frontman skupiny Buty Radek Pastrňák

"V šestnácti letech jsem se tady seznámil s mojí budoucí paní. Chodil jsem na gymnázium na Matiční a hned vedle, dneska je tam vězeňská správa, byla taneční konzervatoř. Jako puberťáci jsme se tam chodili koukat, jak tam tančí holčičky, jak zvedají sukýnky, jak zvedají nožičky a byly vidět kalhotky. To jsme byli v sedmém nebi. Pak jsem tu scénu dal do filmu Andělské oči, kdy se takto koukají Zedníček s Preissem. A Preiss mu říká: ‚Jednou za to půjdeš sedět.‘ A on říká: ‚To mám sedět doma?‘" říká režisér, rozený vypravěč.

Z okukované baletky životní partnerka

A jak tento hřích mládí pokračoval dál? "Jednou v neděli, dobře si to s manželkou pamatujeme, 17. července byla Hutnická neděle na stadionu ve Vítkovicích. Hrál Orchestr Karla Vlacha, zpíval Cortés, sestry Allanovy, a tam šla dívenka, kterou jsem nepoznal, že tančila v tom baletu. Ale líbila se mi, tak jsem pro ni šel tančit," pokračuje slavný režisér.

Jejich první rande bylo ve znamení francouzské filmové klasiky. Šli do kina na Krásky noci s Gérardem Philipem. O půl roku později to byl Fanfán Tulipán, opět s Philipem. Posléze se oba, nezávisle na sobě, dostávají do Prahy.

Klein studuje FAMU a manželka přijala po opavském angažmá místo v Laterně Magice. "Tehdy Alfréd Radok chystal Otvírání studánek. Ona byla vybrána do souboru a já se dostal na FAMU, takže jsme zase byli spolu. Pak jsme se později vzali, to už jsem byl ve třetím ročníku," líčí Dušan Klein. Svatba byla na ostravské radnici. Kleinova maminka tehdy ještě v moravskoslezské metropoli bydlela. Teprve pak se přestěhovala do Prahy.