Jaroslav Bartoň - ideální spojení rockera a plného půllitru.

Jaroslav Bartoň - ideální spojení rockera a plného půllitru. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravské stopy: Tady je centrum big beatu, prohlašuje Jaroslav Bartoň

  • 6
Hardrocková hudba patří neodmyslitelně k Ostravě, dnes už bývalému ocelovému srdci republiky. Známý kytarista Jaroslav Bartoň z kapely Citron vypráví, jaké to bylo, když se někdo za totality rozhodl hrát proti oficiálně schválenému proudu.

Již z dálky bylo vidět, že přichází rocker – rázným krokem, s kšiltovkou, a rozevlátými vlasy: kytarista Jaroslav Bartoň. V ruce obálku plnou fotografií, vzpomínek na první vystoupení Citronu nejen v Ostravě.

Profil: Jaroslav Bartoň

  • Narodil se 3. října 1957 v Novém Jičíně. Vystudoval stavební průmyslovku a záhy se dal na profesionální kariéru rockového kytaristy.
  • V 80. letech se podílel na změně stylu dnes již legendární kapely Citron.
  • V neděli 12. srpna na festivalu Rocková Ostrava!!! převzal speciální ocenění v hudební oblasti. "První ostravský koncert Citronu jsem odehrál ve vítkovickém kulturáku. Příšerná akustika, obrovská show, lidi stoupali na židličky, což se tenkrát nesmělo. Ale nejvíce znamenalo, když někdo hrál na Černé louce, na výstavišti. To mělo zvuk. Tam chtěli hrát všichni."

Éra Citronu patří k nejvýraznějším v jeho životě. "Zažili jsme strašné věci, různé tahy, my jsme tomu říkali soustředění. Desky jsme připravovali na Žermanicích v kempu, v chatkách u přehrady, kde jsme měli půjčenou taky sokolovnu," vzpomíná bigbíťák Bartoň.

První setkání v Mariánských Horách

Jaké byly počátky novodobého hardrockového Citronu? "U Žaláka, v hospodě v Mariánských Horách, tam jsme se poprvé setkali. Radim Pařízek nám zavolal, jestli nechceme hrát. Moc se nám nechtělo, Citron hrál tehdy něco jako pop country bigbít, ale Pařízek říkal, že by chtěli hrát něco tvrdšího. Tam jsme si poprvé dali skladbu od Judas Priest – Hnán jako stroj. Byla to hospoda čtvrtá cenová kategorie, taková ta bigbíťácká, takže právě tam jsme si řekli, že to zkusíme," vypráví kytarista.

Jaroslav Bartoň ve slavné éře Citronu.
Citron v roce 1986
Citron v roce 1987 (s L. Křížkem)
Citron

Legendární kapela Citron od začátku po současnost.

Jaký má vztah tento hardrockový "vlasáč" k dnešní Ostravě? "Stále ji beru jako centrum českého big beatu. Hráváme po celé republice, všude hraje spousta výborných muzikantů, kteří se na mne budou pro to zlobit. Ale pro mě je ta nejryzejší rocková muzika z Ostravy. Cítím to tak. Pořád vidím v pozadí těžní věže, pořád k Ostravě patří."

Koncert bez židlí? Pořadatelé šíleli

A rock za komunismu? "Měli jsme s tím hrozné problémy, hlavně s texty. Měli jsme zákazy, že ovlivňujeme mladé lidi a nabádáme je k násilí. Ano, občas něco rozbili, když vyskočili na ty židličky, tak pod nimi něco prasklo," popisuje Jaroslav Bartoň.

Ostravské stopy

Dosud vyšlo: herečka Jitka Smutná, herec a senátor Tomáš Töpfer, zpěvačka Věra Špinarová, režisér Jiří Krejčík, herečka Tereza Bebarová, spisovatel Jaromír Konečný, herec Svatopluk Matyáš, herec a režisér Jan Kačer, zpěvačka Marie Rottrová, skladatel Jaroslav Wykrent, herec Jan Fišar, herečka Eva Vejmělková, moderátor a textař Petr Šiška, hudebník, písničkář Jiří Dědeček, zpěvák a herec Richard Krajčo, režisérka Věra Chytilová, herec Alexej Pyško
V neděli čtěte: herec Jiří Schwarz

 Jaké židličky? Dostává se mi zasvěceného vysvětlení. "Myslím, že jsme u nás byli první kapela, která přišla s tím, že se na koncertě hrálo bez židlí. Tuším, že jsme v tomto byli průkopníci. Nechcete dát pryč ty židle? říkali jsme už tehdy pořadatelům. Pořád nevěděli, jestli jo nebo ne, a když si nás poslechli, tak byli překvapeni, že se nic nerozbilo. Tehdy dělat koncert bez židlí, to bylo nemožné. Někdo se zvedl ze židle a už je začali dusit. Kolikrát jsme museli přerušit koncert, poprosili je, ať dají židle na bok," vysvětluje Bartoň.

Cenzoři se vydováděli

Problémy s cenzurou měli podle něj v televizi. "Při natáčení písničky Revizor ve slovenské televizi jsme měli problémy s oblečením. Jindrovi Kvitovi řekli na kožené boty "bagančatá tiež nie". Museli jsme být slušně oblečení, žádné extra pohyby. S médii jsme nemohli počítat. Několikrát jsme objížděli celou republiku, jiná šance nebyla, nebyli jsme Elán. Až pak přišlo první zahraniční turné s dívčí kapelou Rosy Vista v Západním Německu," usmívá se kytarista.

Citron hrají skladby v češtině, a to z nich dělá neopakovatelnou záležitost. "Vadí mi, když kapely neumí zpívat česky. Nedávno jsem viděl narozeninový koncert Karla Gotta, kam byly pozvány různé hvězdičky. Příšerná čeština, špatné přízvuky. Náš producent nás učil, jak máme zpívat česky, řeknu příklad: Když je někdo "kráska", tak nemůžeš zpívat "kraská". Jedině Karel Gott to měl zmáknuté, není sice bigbíťák, ale je Čech," dodává Bartoň.