Marek Vašut v Ostravě vystoupil se svým pořadem Káťa a krokodýl. Hrdina nezapomenutelných rolí ve filmech Pěsti ve tmě nebo Román pro ženy přiblížil i kořeny své rodiny, otec pochází z Dolních Marklovic. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Můj vztah k Ostravě? Existuje!“ říká oblíbený herec Marek Vašut

  • 14
Otec Marka Vašuta strávil v Ostravě dětství. Sám herec už se sice narodil v Praze, ale v Ostravě natáčel. Jaký je jeho vztah k moravskoslezské metropoli, popisuje v dalším díle seriálu Ostravské stopy.

Známý herec a oblíbený komik Marek Vašut nedávno navštívil aulu Vysoké školy báňské v Ostravě-Porubě s pořadem Káťa a krokodýl. Na pozvání Kulturního centra Poruba přivezl tuto one man show, ve které bavil publikum historkami z dob od počátku své kariéry až do současnosti.

„Kdo je krokodýl, to všichni víte. To jsem já! Káťa, to byl můj první film,“ bavil nadšené publikum od samého začátku.

Do auly přijel s půlhodinovým předstihem a ještě se stačil věnovat technickým záležitostem kolem své prezentace. Jako hrdina nezapomenutelných rolí ve filmech Pěsti ve tmě nebo Román pro ženy budil pozornost od prvního okamžiku.

Sotva prošel přes vrátnici, byl požádán o autogram zdejším zaměstnancem. „Všycko zrobimy,“ spustil po našimu a hned bylo jasné, že se v jeho krvi nezapře ostravský gen. „Můj vztah k Ostravě? Existuje! To budete překvapeni,“ spustil v herecké šatně.

Rod Vašutů má ve zdejším regionu silné kořeny

V srdečně spontánním rozhovoru popsal své rodinné zázemí a zavzpomínal také na ostravská natáčení svých filmových nebo televizních pořadů.

„Můj tata je rozeny v Dolnich Marklovicach, kousek od Ostravy. Bo jeho tata, muj dědek, tam byl celňakem za první republiky. Dětství prožil v Ostravě, ale pak se odstěhovali do Brna a jako každý správný Moravák skončil v Praze, kde vystudoval filozofickou fakultu,“ hovořil plynně, napodobujíc věrohodně místní přízvuk.

Nešlo jen o malou vesničku u Karviné, rod Vašutů má ve zdejším regionu silné zázemí.

„Kořeny du eště jinam, bo ten děd muj byl rozeny ve Velkych Karlovicach. A když přijdete – po našimu ‚přiidete‘ – na hřbitov ve Velkych Karlovicach, tak hned vlevo u zdi jsou Vašuti. Babička je od Příbora, ale jak splynula se slezským nářečím, tak svérázně vyučovala děti v Praze: Děcka, dajtě si pozor, krava se píše s dluhym ‚a‘.“

Profil Marka Vašuta

Oblíbený herec, představitel drsných vyšetřovatelů i neodolatelných svůdců Marek Vašut se narodil 5. května 1960 v Praze.

Ve filmu se objevuje od svých dětských let. Jako pětiletý si zahrál v oblíbeném snímku Káťa a krokodýl. Posléze se prosadil díky boxerskému dramatu Pěsti ve tmě (1986), který, i když to tak může vypadat, podle něj nemá s Ostravou nic společného. Naopak se v ní natáčelo kriminální drama Divoká svině (1990), ve kterém Vašut ztvárnil zkorumpovaného policistu Bílka. Záběry s jeho rolí už ale vznikaly v Praze.

Z novějších snímků se do paměti diváků zapsal jako charismatický svůdce v adaptaci Vieweghova bestselleru Román pro ženy (2004). V současnosti patří k hercům, kteří se uplatňují i v zahraničních produkcích. Nedávno dokončil francouzské snímky Un Sac de Billes a pokračování úspěšné komedie Návštěvníci 3.

Marek Vašut tak suverénně a plynulou řečí dokázal, že ostravštinu a zdejší region má hluboko pod kůží. „Můj praděd byl štajgrem a leží na věky zavalený na Terezii, což byl posléze Důl Petr Bezruč. Tak takové jsou mé valašsko-vlašskoostravské kořeny.“

Z filmů se herci nejčastěji vybavují scénky z porevoluční tvorby a ve spolupráci s ostravskou televizí.

„Za minulého režimu jsem v Ostravě natočil pár inscenací, ovšem pak přišel seriál po převratu. Byl obskurní a moc se podle mě nepovedl, jmenoval se Nanebevzetí Lojzy Lapáčka. Hrál jsem v něm komunistického ředitele. Pamatuji se, jak jsem říkal: ‚Vydobytky komunismu si zebrať nedamy.‘ Po srpnu 1968 jsem za předsednickým stolem pokrytým rudým suknem dostal infarkt. Natáčeli jsme to na nějaké zrušené šachtě. To bylo naposledy, co jsem měl v Ostravě nějakou velkou robotu. Jinak to tak bylo vždycky na den na dva, co jsem se sem dostal.“

Marek Vašut také hrál detektiva v kriminálce Divoká svině, která se částečně natáčela také v Ostravě a jsou v ní vidět záběry ze staré Karolíny a okolí.

„Ano, točili jsme tam úvodní záběry pro film Divoká svině. Záběry se mnou se ale natáčely už v Praze,“ upřesňuje v šatně mezi krátkým soustředěním.

Do paměti se mu vryla i vědomostní soutěž, kterou do Ostravy jezdil natáčet v roce 2008. „Velmi populární, dokonce i v Polsku, byla soutěžní hra Naslepo. Hezká vědomostní soutěž, která trvala asi půl roku.“

Co se týká současné Ostravy a její proměny, tak tu sice Marek Vašut zaznamenal v médiích, ale osobně ji zatím neviděl. Nedávné vystoupení totiž bylo ve znamení rychlého příjezdu do Svinova.

„Jak jinak než vlakem. Do Ostravy jezdím zásadně vlakem. Za pár hodin jsem tady, to už mám vyzkoušené, pak hotel, taxík a místo vystoupení.“

Hned následující den jej pracovní povinnosti odvelely do Prahy, ale pokud bude mít příležitost, tak si prohlídku současnou Ostravou nenechá ujít.

„Máte štěstí na architekta Pleskota a pana Světlíka“

„Chci se podívat na novou Karolínu a na současné Dolní Vítkovice. Ještě jsem to nestihl, ale pamatuji si, jak to tam všechno kouřilo. Těším se, až uvidím novou Ostravu. Viděl jsem televizní záběry s novou věží (Bolt Tower) a bývalý plynojem (Gong),“ popisuje Vašut.

„Myslím, že máte štěstí na architekta Pleskota a pana Světlíka, který je tak osvíceným mecenášem. Dodělávám seriál Cesty k úspěchu o českých podnikatelích. Je zvláštní, že tady přímo v Ostravě jsme, myslím, nikdy netočili. Ale je možné, že mě paměť klame,“ dodává Vašut.

Za chvíli jej čeká vystoupení před zvědavým publikem, na poslední otázku, které ostravské kolegy sleduje, jednoznačně odpovídá:

„Tomáš Jirman a Norbert Lichý. S Tomášem Jirmanem se známe z DAMU. Za úžasný zjev považuji Norberta Lichého, utkvěl mi v paměti, protože jeho vizuál je neopakovatelný. Když jsem jej viděl před lety letoucími na divadle poprvé, říkal jsem si, jak je možné, že tento člověk nehraje v televizi? Ale myslím si, že od té doby jej vidíme častěji a častěji.“