Jan Burian.

Jan Burian. | foto: Archiv MF DNES

Ostravské stopy: Ostravu miluji. Až na baníkovce, říká sparťan Burian

  • 10
Známý písničkář, skladatel, básník a moderátor Jan Burian v pravidelném seriálu MF DNES a i DNES.cz Ostravské stopy vzpomíná na své první vystoupení, ale přiznává také, že moravskoslezská metropole jej nenechává chladným ani v současnosti.

"S Jiřím Dědečkem jsme do Ostravy často jezdili. Bylo to zajímavé, protože jsme hrávali na báňské univerzitě na kolejích, a to byla jiná atmosféra. Takový opravdu buřičský spolek. Lidé měli radost z každého slova, které jsme řekli. Smáli se všemu a byli skvělí," vzpomínal.

Profil: Jan Burian

  • Šedesátiletý Jan Burian se narodil a žije v Praze. Je znám jako písničkář, muzikant, hudební skladatel, básník, publicista, spisovatel, moderátor a také filmový režisér.
  • Vydal více než deset samostatných písňových alb, debut Hodina duchů (1989) vyšel již ve třech vydáních.
  • Jako spisovatel od roku 1990 vydal více než deset knih
  • V roce 1983 vystoupil s Jiřím Dědečkem na legendárním Folkovém kolotoči v Ostravě-Porubě. V roce 1992 začalo ostravské televizní studio vysílat měsíčník Posezení s Janem Burianem, jehož režie se ujal Oskar Reif.

Ostravu si zamiloval. "Od té doby do ní jezdím moc rád a natočil jsem tady první díly Posezení s Janem Burianem. Ale také mi tam ukradli kalhoty v autě," vzpomíná si na jednu z historek během ostravského pobytu.

"Byly od jednoho kamaráda, který je ještě za totáče dostal od jednoho milionáře, a protože mu nebyly, tak je dal mně. Prostě kalhoty šťastného člověka a ukradli mi je z auta, které jsem nechal zaparkované před hotelem. Tak sem si říkal, třeba mu to přineslo štěstí. Určitě to byl někdo, kdo to štěstí potřebuje více než já," dodává.

Porubský Folkový kolotoč byl krásný

"Za minulého režimu tady byla taková síť, díky které pořadatelé o sobě věděli. Takže Karel Prokeš z Valašského Meziříčí znal Jana Horáka z Opavy, a ten znal někoho z Ostravy. Tenkrát to byl Milan Kaplan. Úplně první své vystoupení jsem tak měl v divadle Opera v Ostravě-Porubě. To bylo v roce 1974, kdy tam běžela vyhlášená soutěž písničkářů O ptáka Noha. A teď už to můžu říct naplno, já jsme ji tenkrát vyhrál. No a potom byl v Porubě na dalších místech vyhlášený Folkový kolotoč, ale až v roce 1983. Hodně dobrá akce, kde třeba hrál poprvé Oldřich Janota s Mozartem, to byly zážitky," zasní se na okamžik jinak hodně věcný vypravěč.

Ostravské stopy

Co se vybaví Vladimíru Mertovi při vzpomínce na Ostravu? Nejprve smog a síra, pak krásné vzpomínky.

Přečtěte si v neděli 9. prosince.

Podle Buriana je Ostrava jedinečným místem České republiky. "Líbí se mi tady, že Stodolní ulice vypadá jako Lower East Side v New Yorku. Ale že tady jsou nejen hospody, ale také antikvariáty, a že Ostrava je zneuznané kulturní město, že je tady spousta skvělých kulturních věcí, třeba divadel a spousta muziky. Držím jí v tomto směru strašně palce a jediné, čeho lituju, že teď v Ostravě někde nehraju, protože nemám kde," napůl žertem prohodí Jan Burian.

Na Ostravě sleduje i pro něj okrajové věci. "Jako třeba čtvrť, která byla zničená, dneska je hezky opravená. Sleduju ale i takové ty hořké věci, teď sem třeba podepsal petici za pomoc lidem v Přednádraží, kde je samozřejmě tragická situace."

A jestli mu na Ostravě něco vadí? "Napadají mě jedině fanoušci Baníku, protože já jsem samozřejmě Sparťan," dodává na závěr Jan Burian.