Ačkoliv Tereza Bebarová hraje v Praze, na Ostravu, zvláště pak na Komorní scénu Aréna, nedá dopustit. | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Ostravské stopy: Alík a Rock Hill, to byly časy, směje se Bebarová

  • 0
Ukrajinka Světlana již šest let září coby hvězda seriálu Ulice. Její představitelka, oblíbená herečka, skvělá dabérka a držitelka Thálie Tereza Bebarová je v současnosti spojována s Divadlem Na Fidlovačce, kde působí. Na začátku 90. let ale patřila k výrazným osobnostem nejmenšího ostravského profesionálního divadla Komorní scéna Aréna.

"Na tu dobu vzpomínám moc ráda. Dostaly jsme tehdy se spolužačkou Markétou Tichou od pana režiséra Cisovského nabídku, jestli nechceme jít do nově vznikajícího souboru Aréna. Byli jsme tam ze začátku jen čtyři herci - René Šmotek, Marek Cisovský, Markéta a já, plus hostující herci z Národního divadla moravskoslezského," vzpomíná herečka.

Profil: Tereza Bebarová

* Narodila se 8. července 1975 v Bohumíně. Vystudovala ostravskou konzervatoř, nyní hraje v souboru Divadla Na Fidlovačce.

* Získala Cenu Thálie za hlavní roli v muzikálu Funny Girl. Věnuje se dabingu, namlouvá například Angelinu Jolie, Evu Longoriu nebo Barbru Streisand. Třikrát obdržela Cenu Františka Filipovského, nejvyšší české ocenění za dabing.

* Po maturitě nastoupila do vznikajícího souboru ostravského divadla Komorní scéna Aréna.

* V Aréně strávila jedinou sezonu, umělecký šéf Národního divadla moravskoslezského Juraj Deák jí nabídl angažmá, ve kterém setrvala řadu sezon a vytvořila mnoho nádherných rolí. V Aréně však ještě dlouhá léta hostovala.

Začínali pohádkovým muzikálem Bleděmodrý Petr, pak nazkoušeli Kunderovu hru Jakub a jeho pán a na konci první sezony vznikla i Lipusova legendární scénická škytavka Průběžná O(s)trava krve.

Ostrava se dávala do pucu

"Byla to doba fajna a pěkna, já měla zrzavé vlasy, naducané tváře a velké nadšení pro divadlo. Pak mě začal lanařit Juraj Deák z Národního divadla moravskoslezského a já jsem prostě neodolala. Tak jsem to obulela a šla do velkého divadla. Dnes, když o Aréně slyším jen to nejlepší, tak z toho mám obrovskou radost," říká Tereza, která v Ostravě studovala Janáčkovu konzervatoř.

"Ostrava je neskutečné město, takže zajímavých věcí a příhod tam člověk mohl zažívat donekonečna. Když jsem byla na konzervatoři, tak byla doba těsně po revoluci, město se začalo pomalu dávat do pucu, slavná Stodolní ještě v nedohlednu. Úžasné byly koncerty jazzového orchestru JORO v Českém rozhlase nebo dnes už zbouraný klub Rock Hill v Mariánských Horách, kam jezdily skupiny Mňága a Žďorp, Garáž a jiné. Tam se scházely takové ty undergroundové typy a tancovaly pogo," říká.

První pusa v restauraci Pod muzeem

Na tu dobu vzpomíná velmi ráda i proto, že se v Ostravě seznámila se svou první a životní láskou - Ivanem Kotmelem, jehož tatínek Vladimír byl do své smrti výraznou osobností ostravské televize.

Z předávání cen za dabing v Přelouči - Tereza Bebarová a Martin Stránský (17.9.2011)

Herečka Tereza Bebarová v sedmém měsíci těhotenství.

Tereza Bebarová a Ivan Kotmel si odnesli z porodnice dceru Klaudii.

Jak tehdy začínající herecká hvězda v Ostravě trávila volný čas? "Byla jsem vesměs pořád v nějakém divadle. Ať už to byl Myron, Dvořák, Aréna nebo Bezruč. Chodívali jsme taky často do vyhlášených lokálů v centru, jako k Radům, ke Džbánu, k Pavoukovi, v restauraci Pod Muzeem jsem dostala první pusu. Celá tehdejší konzervatoř vysedávala v pajzlu, kterému se říkalo Alík. Ráda jsem zašla do Parníku, na Černou louku, do zoologické. Byli jsme věčně v kině Vesmír a jiných ostravských kinech. Moje hodně oblíbené místo byla Minikino kavárna," prozrazuje herečka, která jen o pár let později vstoupila na stříbrné plátno díky filmu Konto separato.

Ostravské stopy

Dosud vyšlo: spisovatel Jaromír Konečný, herec Svatopluk Matyáš, herec a režisér Jan Kačer, zpěvačka Marie Rottrová, skladatel Jaroslav Wykrent, herec Jan Fišar, herečka Eva Vejmělková, moderátor a textař Petr Šiška, hudebník, písničkář Jiří Dědeček, zpěvák a herec Richard Krajčo, režisérka Věra Chytilová, herec Alexej Pyško.
Ve čtvrtek čtěte: režisér Jiří Krejčík.

A také tehdy milovala stánek s katovickými rurkami v Dlouhé ulici. "Jako studenti jsme se živili smaženými sýry v housce od Vyhlídala a taky jsme chodili na bramborák ke stánku u Divadla Antonína Dvořáka. Byla to všechno taková typicky ostravská místa, něčím unikátní," dodává Tereza Bebarová.

Máří Magdaléna poznala životního partnera

V Ostravě byli báječní lidé a umělci, ráda vzpomíná třeba na kolegy, kteří už dnes nejsou mezi námi, Honzu Filipa a Milana Šulce. Na škole učil umělecký přednes "Král Šumavy" pan Holub, kterému se říkalo Mistře. Hezké bylo i setkání s režisérem Nosálkem a hudebníkem Pavlem Helebrandem v Divadle loutek.

"Tam jsem hrála Máří Magdalénu v krásném představení Ježíš Kristus. Při něm jsme se dali dohromady s mým životním partnerem Ivanem, který hrál římského vojáka, co mě chtěl ukamenovat, a později povýšil na jednoho z apoštolů. V Ostravě jsem si zahrála hodně krásných rolí a začala jsem sbírat své první zkušenosti v dabingu, což se mi pak v Praze ohromně hodilo," poznamenává současná hvězda dabingu. Svůj hlas propůjčuje například Angelině Jolie.