Jaroslav Wykrent strávil před mikrofony už stovky hodin. | foto: Archiv MF DNES

Ostravské stopy: Jaroslav Wykrent hrál za Baník a chodil do Fénixu

  • 0
Písničkář Jaroslav Wykrent se sice narodil v Přerově, ale neodmyslitelně patří k Ostravsku i k moravskoslezské metropoli. A k Marii Rottrové. Původně studoval strojařinu, pracoval ve Vítkovických železárnách a hrával za Baník. K písním mu dopomohla náhoda, ke slávě pak především oblíbená Agnes.

Na svůj první koncert si nepamatuje. Začínal v polovině 60. let v bigbeatu Synkopa. V té době dostal díky Českému rozhlasu v Ostravě jedinečnou šanci a stal se neméně slavným jako třeba jeho kolegové Jarek Nohavica nebo Karel Plíhal.

Jaroslav Wykrent

* Známý hudební skladatel, textař a hudebník se narodil 10. září 1943 v Přerově. V 60. letech byl jedním z původních členů hudební skupiny Synkopa, která patřila ke špičce mezi rodícími se bigbeatovými kapelami.

* Poté, co náhodně nazpíval hit Agnes pro Český rozhlas Ostrava, jej pozvalo ke spolupráci slavné Flamingo s Marií Rottrovou, která Wykrenta rovněž přizvala jako hosta svých výročních koncertů.

* Přestože Wykrentovi v roce 1999 po mozkových příhodách ochrnula část těla, dodnes stále příležitostně koncertuje.

Charismatický zpěvák, vynikající textař a kytarista Jaroslav Wykrent nedávno koncertoval v ostravském klubu Parník. Před koncertem Hudební trojtečka zavzpomínal na své počátky a vztah k Ostravě.

"Předtím jsem hrával na vojně v Ořechově u Brna, to nepočítám. Synkopa s Pavlem Novákem a spol., to je jeden z prvních koncertů, kde jsem byl ještě jako divák. Já byl hrozně hrdý, že mě tehdy na plakátě uvedli jako textaře," vzpomínal Wykrent.

Slavný šlágr Agnes byl vstupenkou do kapely Flamingo

Detailně si vybavil svou první akci s Flamingem, slavnou kapelou, ve které tehdy zpívala Marie Rottrová. Bylo to v okamžiku, kdy vznikl Wykrentův asi nejznámější hit - písnička Agnes.

"Chtěl jsem se dostat zpět do rádia. Po tom, co od nás odešel Pavel Novák, Synkopa nehrála. Napsal jsem dva texty. První se jmenoval Ročník 26, druhý U dveří se platí. Jaroslav Volejníček oba zhudebnil. Pamatuji si, že jsem byl nemocný a přišel mi dopis, kde uvedl, že by byl rád, kdybych si oba texty nazpíval. Dostal jsem záchvat smíchu. Ostravský rozhlasový orchestr, to byl pojem. A oni chtějí, abych s nimi natočil dvě písničky. To byla pocta," líčil Wykrent.

Jaroslav Wykrent složil mnoho písní. Vzpomínáte? Večerem zhýčkaná, Střapatá nohatá či Skořápky ořechů.

Jaroslav Wykrent v dobách největší slávy.

Ročník 26 se posléze přejmenoval na Agnes, díky tomuto šlágru jej na společné vystoupení v Uherském Hradišti pozvalo Flamingo.

Na základě tohoto úspěchu dostal nabídku na profesionální dráhu. "Do té doby jsem byl amatér. Konstruktér v Přerovských strojírnách. Rozhodl jsem se tu šanci využít. Opustil jsem přerovskou Synkopu a strávil řadu let se skvělými muzikanty ve Flamingu," popisuje Wykrent začátky.

Ostravské stopy

Už vyšlo: herec Jan Fišar, herečka Eva Vejmělková, moderátor a textař Petr Šiška, hudebník, písničkář Jiří Dědeček, zpěvák a herec Richard Krajčo, režisérka Věra Chytilová, herec Alexej Pyško.
V neděli vyjde: zpěvačka Marie Rottrová.

Odkaz

Jak se vůbec dostal do Ostravy? Studoval strojírenskou průmyslovku v Přerově. Po ukončení nastoupil na umístěnku. "Chtěl jsem vypadnout z domu. Rok jsem pracoval ve Vítkovických železárnách Klementa Gottwalda na generálních opravách a investicích jako konstruktér," směje se Wykrent.

Šestitunový vlek mu přejel přes nohy

Dokonce tehdy hrával fotbal za Baník Ostrava. "V dorostu se mnou byl Petr Křižák. Pak na konci v béčku to byl Michalík, Korta, Karel Jungrt, Jirka Večerek, prostě jména, která pak hrála ligu," nadšeně líčí zpěvák, ale jeho fotbalové opojení netrvalo dlouho. Šestitunový vlek mu přejel přes nohy a fotbalovou kariéru ukončila rotační zlomenina stehenní kosti.

Bydlel tehdy na Čujkovově ulici v Ostravě-Zábřehu. Ostrava sedmdesátých let pro Jaroslava Wykrenta byla mnohem příjemnější. Poznal muzikanty a lidi.

"V šedesátých letech jsem znal jen fotbalisty. Vím, že jsme chodívali do Fénixu nahoru (budova, kde sídlila také kavárna Fénix naproti Divadlu Jiřího Myrona, pozn. red.), tam byla výběrová restaurace. Jako správný venkovský balík se musím přiznat, že prvně v Ostravě, ve Fénixu, jsem měl bujón s vejcem. Taky jsme tam chodili na tatarák do prvního patra," vzpomenul Wykrent.