Tanky T-34 na Prokešově náměstí po osvobození Ostravy před sedmdesáti lety.

Tanky T-34 na Prokešově náměstí po osvobození Ostravy před sedmdesáti lety. | foto: Archiv města Ostravy

Tanky už po ostravském Sýkoráku nepojedou. Most by to nemusel vydržet

  • 7
Příští týden startují v Moravskoslezském kraji oslavy 70. výročí osvobození. Poslední dubnový den zaplní ulice Ostravy vojáci, policisté, strážníci, členové klubů vojenské historie, vojenská technika i umělci. „Účinkujících bude na sedm set, pořadatelů tři sta,“ říká šéf Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Hrabec.

Kraj a především Ostrava chystají společně s vojáky velkolepé oslavy 70. výročí osvobození.

Vybrané akce

15. 4. až 30. 5.
výstavy k 70. výročí Ostravsko-opavské operace v Nové radnici a Ostravském muzeu

15. 4.
první vzpomínková akce v Sudicích na Opavsku

19. 4.
pietní akt ve Velké Polomi

28. 4.
pietní akty u tanku ve Slezské Ostravě a na Slezskoostravském hřbitově, mše za oběti válek v Klimkovicích, koncert pro válečné veterány v Akordu, vysazení Stromu svobody v Komenského sadech

29. 4.
koncert Ústřední hudby Armády ČR v Národním divadle Moravskoslezském, pietní akty

30. 4.
vrchol oslav v Ostravě: pietní akty, ukázky vojenské techniky a bojů poběží od 8 do 21 hodin.

Ostravsko-opavská operace, která začala 10. března a skončila 5. května 1945, patřila k největším vojenským akcím za II. světové války na území tehdejšího Československa. Osvobodila Ostravu i další města a obce. Zahynulo při ní 24 tisíc osvoboditelů a trojnásobek okupantů.

„Vzpomínky na padlé a oslavy osvobození začnou pietním aktem ve středu 15. dubna v Sudicích na Opavsku, kde osvoboditelé překročili hranice a vstoupili na území regionu,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Oslavy budou poněkud hlučnější

Desítky akcí, které jsou součástí oslav, se budou konat až do května. Pár výstav potrvá i do června. Vrcholem oslav se ale má stát celodenní program v Ostravě, a to v den výročí jejího osvobození, 30. dubna.

„Vojenská technika, kterou lidé uvidí v akci a budou si ji moci osahat, začne najíždět do města o den dřív. Lidé by měli v těchto dnech dávat větší pozor na děti, případně zvířata, protože při průjezdu kolon, přeletu současných i historických letounů a zejména při historické ukázce válečných bojů v bermě řeky Ostravice bude ve městě zvýšený hluk,“ varuje ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Hrabec.

Celodenní program v Ostravě začne už v osm hodin ráno přehlídkou vojenské techniky na Masarykově náměstí a skončí ohňostrojem na Slezskoostravském hradě v devět hodin večer.

Za války žádná dopravní opatření neplatila

Při ukázce bojů uvidí lidé v okolí mostu Miloše Sýkory i tanky T-34, které ho na konci války zachránily. „Zvažovali jsme předvedení věrné rekonstrukce bojů o tento most. Ale čekáme velký zájem diváků, proto jsme zvolili ukázky vhodné na větší prostor,“ říká Hrabec.

A přiznává, že je odradily i obavy z nosnosti mostu. Ta je nyní šestnáct tun. Tanky T-34 ale váží 28 tun. „Pamětníci říkají, že za války pro ně žádná dopravní omezení neplatila,“ usmívá se šéf vojáků.

Bližší informace o akcích souvisejících se 70. výročím konce nejstrašnější války v historii připravil krajský úřad i město Ostrava.