Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Domovníky chce ostravský obvod na plný úvazek. Nabízí 14 tisíc hrubého

  • 4
Radnice Ostravy-Jihu rozdala výpovědi všem šedesáti domovníkům, kteří dosud za svoji starost o obecní byty v sousedství získávali slevu na nájemném. Obavy obyvatel, že radnice ruší domovnickou činnost, jsou však zbytečné. Obvod totiž hledá nové domovníky.

A přichází s novinkou - nabízí jim zaměstnání na plný úvazek za 14 040 korun hrubého plus osobní ohodnocení.

„Snažíme se podmínky bydlení v obecních bytech zlepšovat, proto nepřichází v úvahu, že bychom domovnictví rušili. Právníci nám však s ohledem na platnou legislativu doporučili přehodnotit způsob výkonu činnosti domovníků a změnit formu vztahů. Proto rušíme stávající smlouvy, ale zároveň vypisujeme výběrová řízení, do nichž se mohou přihlásit i dosavadní domovníci,“ řekla radní Ostravy-Jihu Markéta Langrová.

Písemné přihlášky do výběrového řízení na první čtyři místa na hlavní pracovní poměr s osmihodinovými směnami museli zájemci odeslat radnici nejpozději v pondělí.

„Na podatelnu přišlo šest přihlášek. Ale protože rozhoduje datum odeslání, mohou další ještě přijít,“ uvedla mluvčí radnice Martina Gavendová s tím, že postupně vypíšou další výběrová řízení.

Kolik domovníků bude Jih potřebovat pro svých 2 863 bytů, zatím radnice neví. „Dosud se starali o vchody, v nichž bydlí, teď budou mít na starost více bytů. Potřebný počet domovníků vyplyne z praxe. Jisté je, že budou pracovat na dvě směny. Dopoledne budou řešit drobné opravy, odpoledne a večer budou k dispozici nájemníkům – budou řešit jejich stížnosti či spory a vyřizovat administrativu,“ nastínila Gavendová.

Hlásit se mohou lidé starší 18 let, kteří zvládnou jednání s lidmi, drobné opravy i základy práce na počítači. Výhodou, ale ne podmínkou, je trvalé bydliště na Jihu a řidičský průkaz. Nutný je čistý trestní rejstřík a minimálně výuční list. Čistá mzda s osobním ohodnocením by se měla pohybovat kolem 11 až 12 tisíc měsíčně.

V Havířově stejný model dlouhodobě funguje

Stejný model funguje v Havířově už 15 let. „Máme 27 správců domovního fondu, kteří jsou na plný úvazek zaměstnanci Městské realitní agentury. Každý se stará průměrně o 200 bytů,“ sdělila mluvčí Havířova Romana Bartošková.

Ředitel městské agentury Pavel Tichý dodal, že jde o francouzský model, který se osvědčil. „Správci jsou muži i ženy od 40 let nahoru. Vycházejí ze znalosti místní situace. Zájemců je dost, všechna místa jsou obsazená,“ řekl. Plat nesdělil.

Další města řeší situaci různě. Opava má jen šest domovníků, většinu v ubytovnách a domovech pro seniory. Pracují na dohodu a pobírají průměrně šest tisíc hrubého měsíčně. Pro radnici Krnova, která vlastní 102 bytových domů, pracuje 36 domovníků, většina na dohodu o pracovní činnosti.

„Výše odměny závisí na počtu bytů v domě, pohybuje se od 20 do 25 korun za měsíc a byt. Někteří domovníci mají navíc sjednanou i odměnu za úklid,“ poznamenal Aleš Kotas z odboru správy majetku města.

Frýdek-Místek, jenž vlastní 1 312 obecních bytů, má 39 domovníků, kterým poskytuje slevu z nájmu, a dva domovníky-preventisty – ti dohlížejí na veřejný pořádek v problémových lokalitách.

„Sleva z nájmu závisí na počtu bytů v domě. Pokud je vyšší než nájemné, dostává domovník navíc měsíční odměnu 23 až 25 korun za byt,“ řekla mluvčí města Jana Matějíková.

Nový Jičín má 1 124 bytů, ale zatím jen jednoho domovníka - v domě s pečovatelskou službou. Má tam byt a smlouvu na maximálně 25 hodin měsíčně. Město chce najmout domovníka i do druhého domu s pečovatelskou službou.

Správce nepotřebují, byty už zprivatizovali

Zatímco řada měst v regionu má s domovníky či správci obecních bytů dobré zkušenosti, jiné radnice se obejdou bez nich. Třeba Ostrava-Poruba vlastní ještě 839 bytů, ale domovníky nemá žádné. „V nejbližší době o nich ani neuvažujeme,“ říká mluvčí obvodu Martin Otipka.

Většinou jsou však bez domovníků města, která je nepotřebují, protože už nevlastní téměř žádné obecní byty. „Karviná má jen minimum bytů. I ty bude navíc prodávat,“ netají mluvčí města Šárka Swiderová.

Také Českému Těšínu zbývá jen 167 malometrážních bytů, hlavně na sídlišti Svibice, které slouží jako sociální bydlení pro seniory a matky s dětmi. „Domovníky nepotřebujeme. Bytové domy v centru zprivatizovalo město už před lety za vlády sociální demokracie. Tehdejší starosta Jindřich Sznapka a místostarosta Marian Kuś prodali nejlukrativnější domy svým rodinám a kamarádům,“ připomněla mluvčí města Dorota Havlíková kauzu, která před deseti lety i kvůli úplatkářské aféře plnila stránky novin. „I proto je dnes z centra Českého Těšína mrtvé město. Větší část nebytových prostor tam drží tři lidé, kteří stanovili vysoké nájmy. Ale než by slevili, raději je nechávají prázdné,“ říká Havlíková.

V nejhorším stavu je podle ní jedna z budov, kterou získal bratr bývalého starosty, zastupitel Petr Sznapka (ČSSD). „V privatizačním projektu stálo, že tam vybuduje jazykovou školu. Ze slíbených 15 až 20 milionů ale neinvestoval nic, smlouva je přitom napsaná tak, že se nedá vymáhat. V domě několikrát zasahovali policisté kvůli drogám a celníci kvůli pašovaným cigaretám a nekolkovanému alkoholu,“ dodala mluvčí.