VIDEO: Ostravský superpočítač se jmenuje Anselm. Jméno Jáchym neprošlo

  • 17
Na slavné filmy i knihy odkazovaly návrhy lidí, kteří se zapojili do soutěže o jméno ostravského superpočítače. Hlasování se zúčastnilo více než šest tisíc lidí. Z jejich návrhů si akademici vybrali jméno Anselm, podle nejstarší ostravské šachty.

Zatím to je jen taková trochu větší krabice, kontejner, který se s trochou dobré vůle vleze na kamion. Během několika měsíců má ale z malého základu, který má už dnes výkon jako čtyři tisíce notebooků, vyrůst jeden z největších počítačů v Evropě.

Proč Anselm?

Ostravský superpočítač dostal jméno po nejstarším dole v Ostravě, Anselm. Na jeho místě dnes stojí Hornické muzeum.

"Je to kombinace jmen, Jednak nejstaršího ostravského dolu z roku 1830, který byl pojmenován po synu Salomona Rotschilda, Anselm. Jeho syn se jmenoval po známém mysliteli a teologovi žijícím v jedenáctém století," vysvětluje původ jména rektor ostravské vysoké školy Ivo Vondrák.

"U dolu Anselm byl v první polovině devatenáctého století postaven první parní stroj, ten byl symbolem průmyslového rozvoje Ostravy. Doufám, že superpočítač bude symbolem dalšího rozvoje," dodal Ivo Vondrák.

Po dnešku už má ostravský superpočítač i své jméno. Lidé, kteří ho v soutěži navrhovali, čerpali své nápady v knihách, ve filmech i ve sportu.

Vedle obligátního Jáchyma, inspirovaného filmem Jáchyme hoď ho do stroje, se z filmové branže rekrutovalo například navrhované jméno Trinity, z megahitu Matrix. Tedy pokud nešlo o narážku na krycí název amerického pokusného jaderného testu v roce 1945.

Zástupci projektu IT4Innovations vybírali i z návrhů vycházejících ze slavné "stopařské" série Douglase Adamse. Nechybělo tedy jméno druhého největšího počítače všech dob, Hlubina Myšlení.

Regionální stopu měly v názvu počítače zanechat navrhované jména jako Chachar, Baníček či Ostravak. Nakonec ale vyhrál Anselm.

"Jde o propojení dvou jmen. V první řadě to je jméno nejstaršího ostravského dolu, ve druhé pak jméno středověkého myslitele," vysvětlil důvody, proč bylo vybráno právě toto jméno rektor ostravské Vysoké školy báňské Ivo Vondrák.

Ostravský superpočítač bude hlavní součástí výzkumného počítačového centra IT4innovations, které v areálu ostravské Vysoké školy báňské vyroste za přibližně dvě miliardy korun.

Už nyní na jeho místě funguje takzvany "Malý cluster", předchůdce chystaného superpočítače. Slovo malý je poněkud zavádějící, řadí se totiž mezi 139 nejvýkonnějších počítačů na světě.

"Superpočítač dokáže uskutečnit potřebné operace až stotisíckrát rychleji než průměrný počítač, jaký mají lidé doma," vysvětluje Ivo Vondrák.

Vedle samotných výpočtů bude superpočítač sloužit také jako úložiště dat, využívat ho mohou například organizace působící ve veřejném sektoru, nebo průmyslové podniky.

"Půjde o tak velké úložiště, jakému by odpovídal záznam dat na minimálně milionu DVD nosičů," přibližuje kapacitu počítače Ivo Vondrák.