Sanitka ostravské záchranky, ze které zloděj ukradl speciální navigaci v době, kdy byli lékaři u pacientky. Jde už o čtvrtý takový případ.

Sanitka ostravské záchranky, ze které zloděj ukradl speciální navigaci v době, kdy byli lékaři u pacientky. Jde už o čtvrtý takový případ. | foto: ÚSZS Moravskoslezského kraje

Ostravským záchranářům počtvrté vykradli sanitku, když byli u pacienta

  • 44
O tom, že bezohlednost některých zlodějů nezná mezí, mohou vyprávět ostravští záchranáři. Někdo jim totiž brzy ráno ukradl ze sanitky navigaci a to ve chvíli, kdy zrovna byli u pacientky. Jde už o čtvrtý takový případ, zloděj přitom navigaci jen těžko prodá, protože se nejedná o běžně užívaný systém.

"Posádka vyjela po druhé hodině ranní do Arbesovy ulice v Ostravě k třiaosmdesátileté pacientce, která měla problémy s vysokým krevním tlakem a bolesti hlavy. Záchranáři po příjezdu před dům odešli i se vším potřebným vybavením do jejího bytu, přičemž auto zůstalo stát zamčené na ulici," popsal okolnosti krádeže hlavní lékař krajské záchranné služby David Holeš.

Zloděj využil chvíle, kdy lékaři pomáhali pacientce, rozbil pravé boční okénko sanitky a vypáčil navigaci. "Vzhledem k tomu, že se jednalo o klasický zásahový vůz Volkswagen Transporter v běžném žlutém provedení záchranné služby a s majáky, musel cynický zloděj jasně vědět, jaké auto vykrádá," podotkl Holeš.

Aby se pacientka dostala do nemocnice, musela kvůli poškozenému autu na místo přijet další sanitka. Celková škoda dosáhla podle odhadu záchranářů dvaceti tisíc korun, z toho polovinu částky tvoří cena ukradené navigace, zbytek pak náklady na opravu auta, které je nyní v servisu, a tedy vyřazeno z provozu. Místo něj musí sloužit náhradní vůz.

Zloděj si navíc nejspíš příliš nepřilepší, s prodejem či používáním ukradeného zařízení totiž bude mít problém. "Nejde o standardní, běžně prodávanou komerční navigaci, a nikdy tedy nebude tak jako tyto v obchodech prodávané navigace fungovat. Komunikuje totiž jen se softwarovým prostředím záchranné služby," vysvětlil Holeš.

Zloděje nezastavilo ani zabudování navigace do palubní desky

Přistroj je přitom podle něj pro záchranáře nezbytný. "Pomáhá posádce v orientaci při dojezdu k místu zásahu. Od nového roku navíc systém funguje tak, že operátor tísňové linky 155 si od volající upřesní, kam mají lékaři jet, a poté zadá bod do mapy. Bod se následně zobrazí na displeji ve voze, a řidič tedy nemusí na rozdíl od běžně používaných navigací adresu ručně zadávat," nastínil.

Záchranná služba se při zavádění navigací do sanitek pokusila předejít krádežím jejich pevným zabudováním do palubní desky, to se však ukázalo nejen jako neúčinné, ale dokonce kontraproduktivní.

"Protože posádka nemá vždy čas a možnost navigaci z auta vzít pryč, jak se to obvykle řidičům doporučuje, nechali jsme navigace napevno namontovat do kovového rámu v palubní desce. Není ji tedy možné jen lehce vzít a odejít. Bohužel se ukázalo, že to celou situaci paradoxně jen zhoršuje, protože zloději násilím vypáčí navigaci i s rámem z palubní desky, a tu při tom poškodí," řekl lékař.

Navigace je podle něj ovšem pro záchranáře nepostradatelná. "Jednak proto, že urychluje hledání místa, kam je třeba přijet. Dále pomocí ní posádka může komunikovat s dispečinkem, kdy si nastaví status, zda jede k pacientovi či s ním, nebo je právě volná," shrnul Holeš.