Místo levého oka má Zdeněk Hájek silikonovou náhradu, již drží magnet. Jeho

Místo levého oka má Zdeněk Hájek silikonovou náhradu, již drží magnet. Jeho nový vzhled ho potěšil. (26. září 2013) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ostravští lékaři vracejí úsměv lidem bez části tváře. Pomocí magnetu

  • 1
Už jedenácti lidem v Česku pomohla zlepšit vzhled unikátní silikonová náhrada s magnetem. Přestože kvůli vrozené vadě, nádorovému onemocnění nebo úrazu přišli o část tváře, ucho nebo třeba čelist, na první pohled to nejspíš nepoznáte. Metodu používají lékaři ostravské fakultní nemocnice.

Například mladá žena s dlouhými plavými vlasy má tvář modelky. Když uléhá večer do postele, chybí jí pravé ucho. Když jde ale ven a vy to netušíte, může mít vyčesané vlasy a vás ani nenapadne, že místo vlastního ucha má k hlavě připnutou silikonovou náhradu - epitézu. Od skutečného sluchového orgánu z živé tkáně je k nerozeznání.

Epitézy z Ostravy

Epitéza je protetická náhrada části těla uchycená na měkkých tkáních. Lékaři fakultní nemocnice Ostrava jako první v zemi nabízejí už druhý rok pacientům z Česka i Slovenska epitézy částí obličeje, které není nutné denně připevňovat lepidlem. Zabudovaný magnet je pevně drží na titanových šroubcích v hlavě.

Totéž platí o ženě se zdeformovanou dolní čelistí nebo o osmapadesátiletém Zdeňku Hájkovi z Ostravy, kterému lékaři museli kvůli nádorům odstranit celou očnicovou dutinu - orbitu. Dostal silikonovou náhradu, kterou si každé ráno snadno připne k obličeji. Ve své hlavě má titanové čepy s magnetem a v umělé očnici s porcelánovým okem je také magnet.

"Epitézu mám přes rok a nedám na ni dopustit," usmívá se Zdeněk Hájek, jeden z prvních českých pacientů, kteří se dočkali moderní náhrady očnice.

"Inspirovali jsme se ve světě, kde tuto metodu užívají. U nás je zatím asi pět pracovišť, která nabízejí silikonové epitézy, ale jen takové, které si pacienti musí denně přilepovat," líčí Martin Paciorek z Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky, pod jehož vedením ostravští lékaři z řady oborů vracejí lidem se zdeformovanou tváří úsměv i sebevědomí trochu jinak.

Použití epitézy, kterou je nutné denně nalepovat, odlepovat a čistit, je pro mnoho lidí natolik složité, že ji buď nemohou dostat vůbec nebo ji sice mají, ale využívají jen občas. Navíc častým lepením trpí kůže i samotná náhrada.

Muž získal novou tvář

Epitézu s magnetem i titanové implantáty si musí například Američané hradit sami. U nás ale pacienti neplatí ani korunu.

Náhradu platí pojišťovny, zákrok nemocnice z grantu

"Silikonová náhrada, kterou vyrábíme pomocí počítačového trojrozměrného modelu pacientům na míru, stojí několik desítek tisíc korun. Celou ji ale hradí zdravotní pojišťovny," říká Martin Paciorek.

Dalších asi třicet tisíc korun stojí zákrok, při kterém lékaři zavrtají do kostí hlavy pacienta titanové čepy. "Zatím platí zákrok naše nemocnice, a to z grantu, který jsme dostali na tento projekt," vysvětlil lékař.

Epitéza do detailů napodobuje chybějící část obličeje, díky novému způsobu připevnění dobře drží a postižené lidi nijak neomezuje.

"Výrazně tak zkvalitňujeme jejich život. Kvůli handicapu, který přitahoval nežádoucí pozornost, se totiž mnozí z pacientů až do zákroku raději stranili společnosti. Prožívali takzvanou sociální smrt," dodal Paciorek.