Útočníci si nejčastěji vybírali bezbranné starší ženy (ilustrační snímek).

Útočníci si nejčastěji vybírali bezbranné starší ženy (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Lupiči se řídili počasím. V létě strhávali řetízky, v zimě náušnice

  • 4
Když vládlo teplé počasí, dva ostravští narkomani ženám strhávali řetízky z krků. Jakmile se ochladilo a jejich oběti začaly nosit roláky a kabáty, v touze po lupu jim začali přímo z uší strhávat náušnice, což bylo pro ženy velmi bolestivé. Přesto útočníci vazbě nejdříve unikli.

Policisty v srpnu zneklidnil nárůst okradených hlavně starších žen v centru Ostravy, nejvíce v prostoru Frýdlantských mostů a v nedaleké Nádražní ulici. "Scénář byl stejný nebo velmi podobný. Pachatel či pachatelé rychle přistoupili k oběti zezadu, strhli z krku řetízek a utekli. Pro ženy to byl šok, proto popis útočníků byl velmi stručný," uvedl ostravský kriminalista Radim Šaněk.

Ženy kromě psychické újmy neutrpěly nic závažnějšího, což se změnilo v říjnu, kdy se ochladilo a ženy začaly nosit kabáty, roláky a šály. Rázem se pachatelé k řetízkům nedostali. Náhradu si však našli rychle. Ženám začali strhávat náušnice, a to přímo z uší. "To je velmi bolestivé, navíc i hodně krvácivé zranění. Proto hlavně starší ženy utrpěly opravdu obrovský šok a psychické následky trvaly déle," poznamenal kriminalista.

Zlato prodávali v zastavárně a nakoupili drogy

Pachatele se podařilo odhalit v listopadu, když jedna z žen uvedla, že pachatel ujel na kole. Jednak v listopadu na namrzlé silnici byl cyklista nápadnější a policistům také přálo štěstí. "Zrovna jsme měli policejní akci právě kvůli loupežím. Díky tomu bylo i více policejních hlídek v ulicích a pachatele jsme dopadli," vypověděl Šaněk.

Prokázalo se, že za útoky stojí dva muži ve věku 24 a 27 let. Zlato hned prodali v zastavárně a za peníze si kupovali drogy. Celkem okradli 24 lidí a způsobili škodu za zhruba 152 tisíc korun. V zastavárnách se ale našla jen jedna náušnice. "Zlato se tam rychle mění, nelze ho pak identifikovat," povzdychl si další ostravský kriminalista Radim Bena.

Po zatčení následovala žádost o vzetí do vazby. Ale policisté narazili. Soud vazbu odmítl s tím, že nejde o loupeže, ale krádeže.

Krádež, nebo loupež? Rozdíl v trestu je značný

Oba pachatelé se vzápětí z centra přestěhovali do ostravského obvodu Poruba, kde záhy opět potřebovali peníze na drogy a přepadli další ženu. "Svědci si všimli, že vběhli do tramvaje. Nebylo pochyb, že skončí ve vazbě," dodal Bena.

Jejich počínání posoudí soud. Záleží na tom, zda ho kvalifikuje opět jako krádež, či loupež. "K loupeži je nutno překonat odpor oběti. Kdyby se ženy bránily, byla by to loupež. Pokud byly překvapeny a nestačily se bránit, bývá to posouzeno jako krádež," vysvětlili policisté.  

Možná drobný rozdíl při samotném činu znamená výrazný rozdíl v trestu. Za krádež jim hrozí jeden rok až pět let, případně jako organizovaná skupina dva roky až osm let. Za loupež však pět až dvanáct let. "Takové jsou zákony," konstatovali ostravští policisté.