Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě. | foto: Městská policie Ostrava

Ostravští strážníci kontrolují psí čipy, prvním chovatelům hrozí pokuty

  • 19
Téměř třetina ostravských psů zatím není očipovaná. Jejich majitelé porušují městskou vyhlášku. Strážníci sice donedávna ujišťovali, že cílené kontroly čipů nedělají ani nechystají, praxe je ovšem jiná. Ve vybraných lokalitách už prověřili stovky psů a prvním dvaceti chovatelům hrozí pokuty.

"Přijela jsem ukázat kamarádkám nového psa. Venčily jsme v Komenského sadech v zóně určené pro volný pohyb psů. Najednou přišli strážníci se čtečkou čipů a zkontrolovali každé přítomné zvíře. Všichni psi měli čip, včetně mého, i když nejsem z Ostravy. Hlásila jsem jim to, přesto si číslo našeho čipu zapsali," líčí paní Eva.

Kde strážníci kontrolují psy

Mariánské Hory a Hulváky

sídliště Fifejdy, Smetanův sad, park Raketa, osada Bedřiška, lesík nad Benátkami, areál bývalého koupaliště v Hulvákách, Stojanovo náměstí, ulice: Korunní, Zelená, Fráni Šrámka, Vršovců a okolí

Moravská Ostrava a Přívoz

sídliště Fifejdy II, sady: Komenského, Dr. Milady Horákové, Husův a Bezručův, park Československých letců, Černá louka, Havlíčkovo nábřeží, okolí bývalého kina Máj

Ostrava-Jih

ulice: Místecká 99 - 101, Horní - směr Interspar a Provaznická (palouk)

Poruba

dvorní části ulic M. Majerové, Podroužkovy, Průběžné, J. Ziky, O. Synka, Dvorní, Ľ. Štúra, Resslovy, Komenského i náměstí Havlíčkova a Nerudova, ulice: Slavíkova, M. Krásová, Pavlouskova, Bulharská a Ukrajinská

Pustkovec

Pustkovecké údolí

Jde o lokality, kde je velký výskyt psů a lidé si stěžují na to, že majitelé tam nechávají psy běhat na volno i mimo prostory k tomu určené a neuklízejí po nich exkrementy.

Vyhlášku, která od 1. ledna letošního roku nařizuje trvalé označení psa, zná. V krajském městě má totiž řadu přátel i příbuzných, kteří chovají psy. "Některé už strážníci také zkontrolovali," dodala žena.

Mluvčí městské policie Vladimíra Zychová ale trvá na svém. "Nic se nezměnilo. Kontroly zaměřené výhradně na čipy neděláme ani nechystáme. Ale když kdekoli ve městě kontrolujeme dodržování povinností souvisejících s chovem a držením psů, tak zároveň kontrolujeme i čipy," vysvětluje.

V některých lokalitách běhají psi na volno

Komenského sady a další téměř tři desítky lokalit patří podle ní k místům, na které strážníci dohlížejí častěji.

"Jde o lokality, kde je velký výskyt psů a lidé si stěžují na to, že majitelé tam nechávají psy běhat na volno i mimo prostory k tomu určené a neuklízejí po nich exkrementy. Do těchto míst proto strážníci docházejí častěji a kontrolují vše včetně psích čipů," dodala Zychová.

Od začátku roku do pondělního večera už městští policisté v Ostravě takto zkontrolovali 427 psů, z nichž 387 mělo čip a dalších dvanáct psů bylo trvale označeno uznaným tetováním, tedy čitelným a pořízeným v době, než vstoupila v platnost nová městská vyhláška.

Pokuta může být až 30 tisíc korun

Z osmadvaceti zkontrolovaných psů, kteří čip neměli, jich osm vyhlášku z různých důvodů neporušovalo. Například nebyli hlášeni na území Ostravy, nebo šlo třeba o štěňata mladší tří měsíců, která čip mít nemusejí.

Dvaceti chovatelům ale mohli strážníci na místě udělit pokutu do tisíce korun, nebo předat jejich přestupek k vyřízení radnici příslušného městského obvodu. "Pokutu jsme zatím neudělili, všechny případy jsme předali, nebo v nejbližších dnech předáme, příslušným úřadům," říká Zychová.

Přijetí přestupku ke správnímu řízení zatím potvrdili jen úředníci Ostravy-Třebovic. O výši sankce ještě nerozhodli, ale pokuta může dosáhnout až 30 tisíc korun.

Spoluautor petice proti povinnému čipování Petr Hadaščok se stále nevzdal boje za zrušení vyhlášky. Žádal, aby o ní znovu rozhodovali zastupitelé města na svém dnešním jednání. Radní mu ale odpověděli, že žádost poslal pozdě, proto se jí budou věnovat až v dubnu.