Ostrava, na snímku v popředí věž Nové radnice, přijde po schválení nového rozpočtového určení daní o 158 milionů ročně.

Ostrava, na snímku v popředí věž Nové radnice, přijde po schválení nového rozpočtového určení daní o 158 milionů ročně. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nevzdáme se. Ostravští radní dále bojují proti novému rozdělení daní

  • 8
Radní Ostravy chtějí ještě docílit změny v návrhu nového přerozdělení daní, který už minulý týden schválila vláda. Vadí jim, že Praha, Brno, Ostrava a Plzeň mají přijít o miliardu ročně, z toho moravskoslezská metropole o 158 milionů korun.

"Nový návrh je výsledkem velkého tlaku, který jsme osm měsíců vyvíjeli na vládu a poslance. Mohli bychom se sice spokojit s tím, že přijdeme 'jen' o 158 milionů místo původní miliardy, ale tím to pro nás nekončí. Rozhodnutí vnímáme jako diskriminační, budeme o tom ještě mluvit s poslanci," líčí primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Stát podle něj v devadesátých letech převedl na město domovy pro seniory a další majetek i peníze na jeho správu, ale teď mu peníze bere a nechává jen povinnosti.

Výsledkem jednání je kompromis

Podle mínění řady politiků je výsledný návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní dobrým kompromisem (o návrhu čtěte více zde). "Původně měla Ostrava tratit každý rok 912 milionů. To bylo moc. Teď přijde jen o 2,9 procenta z dosavadních příjmů ze sdílených daní," říká Tomáš Stejskal, předseda TOP 09 v Ostravě.

Starostové malých obcí naopak doufají, že v červnu většina poslanců a po nich i senátoři a pak prezident nový způsob schválí, což by jim přineslo víc peněz do rozpočtu. "Pro Ostravu je to oběť, kterou může přinést proto, aby i malé obce mohly žít," míní Magda Pustková, starostka Václavovic, obce nedaleko Ostravy.

Ostrava žádá spravedlivější dotace na dopravní obslužnost

Radní Ostravy nesouhlasí. Když město o peníze přijde, budou chtít minimalizovat dopady ztráty. "Požádáme například krajský úřad, aby spravedlivě rozděloval peníze na dopravní obslužnost. Ostrava zatím nedostává na městskou hromadnou dopravu nic," říká Petr Kajnar.

Naopak starosta Pržna na Frýdecko-Místecku Petr Blokša nesouhlasí s Kajnarovým příměrem, že nový návrh znamená useknutí jednoho ekonomického prstu Ostravy, na rozdíl od původně plánovaných pěti. "Je to přehnané. Jde spíše o manikúru," uvedl Blokša a přidal se starosta Těrlicka na Karvinsku Martin Polášek: "Největší města řeší, jestli to udělají zlaté nebo stříbrné, ale my řešíme, jestli to slepíme kanagonem či herkulesem."

,