Zaměstnanci OKD vycházejí po ranní směně z budovy dolu Paskov u Staříče na...

Zaměstnanci OKD vycházejí po ranní směně z budovy dolu Paskov u Staříče na Frýdecko-Místecku. (2. května 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Otázek je kolem Paskova hodně. Odpovědi žádné, štve horníky

  • 1
Nikdo nic neví a zřejmě to tak ještě chvíli bude. Kdy a kolik lidí OKD propustí kvůli plánovanému ukončení těžby na Dole Paskov, zatím není jisté.

„Kašlou na nás, už nás nepotřebují, jsme pro ně zbytečná přítěž.“ Takto, byť mnohem méně spisovně, komentují současnou situaci na Dole Paskov horníci před šachtou Staříč, která pod skupinový důl spadá.

Podle plánů OKD, byť zatím neschválených, by měla těžba na Dole Paskov do konce roku skončit.

„OKD předložilo věřitelům návrh ekonomických principů a modelu fungování společnosti do roku 2023. Tento model předpokládá ukončení těžby na Dole Paskov k 31. 12. 2016,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Jaké budou další kroky, ale zatím není jisté, útlum těžby musí schválit jak věřitelský výbor, tak insolvenční správce.

„Nemohu mluvit za celý věřitelský výbor, ale mohu potvrdit, že jsme se otázkami okolo budoucnosti OKD zabývali,“ řekl jeden z členů věřitelského výboru, Michal Žižlavský.

„Zabývali jsme se jak otázkou hromadného propouštění, tak útlumem. Ale není to dokončený proces, ve hře je spousta detailů, které se musejí vyřešit.“

Peníze chybí na útlum těžby i na výplatu odchodného

Úplně jasno o budoucnosti Dolu Paskov by mělo být nejpozději na začátku prosince. To má vedení OKD předložit věřitelům reorganizační plán.

Jeho součástí je i již zmiňovaný model fungování společnosti do roku 2023, který ve zjednodušené verzi představili manažeři OKD už na první schůzi věřitelů v srpnu.

Důležité slovo bude mít i báňský úřad. A se svou troškou do mlýna určitě bude chtít přispět i vláda. Uhlí jako takové totiž patří státu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ale o plánech firmy zatím nikdo z OKD neinformoval.

„MPO dosud neobdrželo žádné rozhodnutí o uzavření tohoto dolu a ani o stanovení konkrétního termínu,“ řekl František Kotrba, mluvčí ministerstva.

„Management OKD připravuje reorganizační plán, který by měl být předložen během prosince 2016 a řešením ztrátového Dolu Paskov se bude určitě zabývat.“

Největším problémem chystaného útlumu Dolu Paskov je nedostatek financí. Peníze chybějí jak na samotný útlum, tak na sociální stránku spojenou s ukončením těžby, výplatu odchodného.

To může u déle fárajících horníků dosáhnout až dvanácti měsíčních platů.

Samotní horníci navrhli ve spolupráci s odboráři vedení firmy možnost okamžitého odchodu se šestiměsíčním odstupným, OKD souhlasilo, poslední slovo však i v tomto případě bude mít věřitelský výbor. A ten se zatím k návrhu nevyjádřil.

Vláda chce do vedení OKD poslat své lidi

Firma by tak mohla ušetřit velké peníze. Zkrácené odstupné by mělo u zhruba 160 horníků vyjít na přibližně třicet milionů korun. Otázkou ale zůstává, zda si těžební společnost může dovolit takovou částku uvolnit.

Finanční zázemí firmy totiž na poslední chvíli zachraňovala vláda, která OKD půjčila 700 milionů korun na provoz a výplaty.

Své peníze si ale chce vláda ohlídat, do vedení OKD chce poslat své lidi.

„V souvislosti s plánovanou reorganizací se ministři průmyslu a financí dohodli na obsazení pozic finančního ředitele resortem financí a provozního ředitele resortem průmyslu. V současné době jednáme s potenciálními uchazeči,“ řekl František Kotrba.

A informace bude potřebovat i úřad práce. Ten ostravský zatím žádné zprávy o hromadném propouštění nemá.

„Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem, odborovou organizaci, radu zaměstnanců a také příslušnou krajskou pobočku úřadu práce,“ vysvětlila Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR.