Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Škodlivin v ovzduší ubývá, ale ne dost. Česko stále patří k nejhorším

  • 3
Průměrná roční koncentrace prachových částic v Moravskoslezském kraji klesá. Přesto Evropská agentura pro životní prostředí zařadila Česko mezi země s nejhorším ovzduším.

Celkem 68, 50 nebo 49 – tolik dní letos lidé ve Věřňovicích, Karviné a v centru Ostravy dýchali nadměrné množství škodlivin v ovzduší. Ze zákona by přitom takových dní nemělo být za rok více než 35. Také z tohoto důvodu patří Moravskoslezský kraj mezi nejhorší lokality v Evropě.

Z listopadové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí vyplývá, že po Bulharsku a Polsku se právě v Česku i kvůli Moravskoslezskému kraji dýchá nejhůře.

„Snižování emisí sice vedlo ke zlepšením kvality ovzduší, ale ne o tolik, aby se podařilo zamezit nepřijatelným škodám na lidském zdraví a na životním prostředí,“ uvedl šéf agentury Hans Bruyninckx. Škodliviny v ovzduší u nás podle zprávy zapříčiní až 12 tisíc předčasných úmrtí ročně.

„Je to dlouhodobý problém. V ostravsko-karvinské aglomeraci se běžně setkáváme s častějšími respiračními onemocněními, chronickými záněty dýchacích cest než jinde v republice. Ze zkušeností mohu potvrdit i častý výskyt astma u dětí,“ přiblížil frýdecko-místecký pediatr Lukáš Kučera.

Výzkum potvrdil dopad ovzduší u těhotných žen

Vliv špatného ovzduší na geny ještě nenarozených dětí pak letos na podzim potvrdily závěry dvouletého výzkumu Akademie věd České republiky.

„Škodliviny zasahují totiž do vývoje neurologických drah, takže zpomalují vývoj mozku. Zasahují i do drah, které ovlivňují obranyschopnost organismu, děti pak mohou trpět sníženou imunitou,“ uvedl jeden z autorů výzkumu Radim Šrám.

Hlavním nástrojem pro zlepšení situace má být Program na zlepšování kvality ovzduší, který vypracovalo ministerstvo životního prostředí. Pro jeho nekonkrétnost však právnická organizace Frank Bold a sdružení Čisté nebe ministerstvo zažalovaly.

„V opatření obecné povahy nestojí, jak chce ministerstvo přesně postupovat. Chybí tam řešení a zpětná kontrola kroků,“ zmínila právnička Kristina Šabová.

Výměna kotlů by mohla zlepšit čísla

Městský soud v Praze ale žalobu zamítl. „Soud přezkoumal opatření obecné povahy a neshledal důvody pro jeho zrušení,“ sdělila mluvčí soudu Markéta Puci.

„Podáváme kasační stížnost. Soud se nezabýval obsahem programu, ale hodnotil jej po formální stránce. My požadujeme zrušení neefektivního programu pro aglomeraci Ostrava/Karviná/ Frýdek-Místek. Chceme, aby vznikl nový a konkrétní program,“ vysvětlila Šabová.

Ministerstvo však výtky už dříve označilo za neopodstatněné. „Program má všechny potřebné náležitosti a mnoho kompetencí pak přenechává krajům a obcím,“ uvedl ministr Richard Brabec.

Podle měření se pak ovzduší v kraji zlepšuje. „Průměrné roční koncentrace prachových částic klesly v roce 2015 ve všech typech lokalit, přičemž v městských i venkovských lokalitách dosáhly desetiletého minima,“ informovala Blanka Krejčí z Českého hydrometeorologického ústavu. Čísla za rok 2016 by podle odhadů měla být ještě lepší, neboť by se měla projevit ekologická opatření v průmyslu i první vlna výměny kotlů díky dotacím.