Záběry na ostravské děti trpící astmatem nechyběly ani v hodně diskutovaném dokumentu britské televize ITV 1 o stavu ovzduší v Ostravě.

Záběry na ostravské děti trpící astmatem nechyběly ani v hodně diskutovaném dokumentu britské televize ITV 1 o stavu ovzduší v Ostravě. | foto: Repro ITV 1

Ozdravné pobyty jen pro některé děti. Firmy se zdráhají přispívat

  • 17
První školáci z Ostravy se právě chystají na ozdravné pobyty do hor. Na všechny se však nedostane, uspěla jen polovina zájemců. Nejsou peníze. Navíc většina znečišťovatelů ovzduší do veřejných fondů vůbec nepřispívá.

Zkoušeli to loni, neuspěli. Zkoušeli to letos, a zase nejedou nikam. "Snad to vyjde příští rok," doufá ředitel Základní školy Heleny Salichové v Ostravě-Polance Josef Teper.

Škola se marně snaží získat příspěvek z městského Fondu pro děti ohrožené znečištěným ovzduším. Z městské kasy do něj jde každoročně pět milionů, dalšími penězi by měli přispívat největší znečišťovatelé. Těm se do toho však nechce.

Jak na pobyt?

Školy z Ostravy mohou oslovit město nebo požádat na pobočce ministerstva životního prostředí. Nebo se obrátit na společnost Evraz, která má vlastní fond.

Školy mimo Ostravu, ale i obce mohou žádat také ministerstvo. To poskytuje příspěvek jen žákům prvního stupně základních škol.

Na letošní ozdravné pobyty přispěla podle údajů magistrátu stotisícovou částkou jen Dalkia, 300 tisíc korun pak dalo obchodní centrum Nová Karolina. "Dary firem umožní pobyt pro 89 žáků. Celkem jede 1 395 žáků z 16 škol," řekl Michal Gacka z ostravského odboru ochrany životního prostředí.

Svůj fond má i ministerstvo

O možnost pobýt za inverze na čerstvém vzduchu se však ucházel dvojnásobek škol. Ty, které uspěly, pojedou někdy od listopadu do dubna. Nejčastěji do Beskyd a Jeseníků, ojediněle i dál.

"Prioritně příspěvek na ozdravný pobyt dáváme školám v nejzatíženějších oblastech. V Radvanicích, Přívoze a Mariánských Horách. Na ty ostatní bohužel nezbývá," komentuje ostravský náměstek Dalibor Madej.

Podotýká, že kromě neochoty většiny oslovených znečišťovatelů přispět dětem, které musí dýchat jimi vypuštěné škodliviny, situaci komplikuje také to, že svůj fond má i ministerstvo životního prostředí. Odtud na zdraví dětí loni putovalo 8,3 milionu. "Pobytů se loni a letos zúčastnilo asi tři tisíce žáků," sdělila mluvčí Státního fondu životního prostředí Jarmila Krebsová. Na další sezonu ještě konkrétní informace nejsou.

Námluvy s dalšími podniky skončily neslavně

Do tohoto fondu však platí jen dva podniky - huť ArcelorMittal a společnost BorsodChem, a to na základě dobrovolných dohod s ministerstvem. Ačkoliv ministerstvo mělo v plánu se takto dohodnout celkem s osmi největšími zdroji znečištění ovzduší v kraji, teď avizuje, že dvě dohody jsou konečný stav. A to i přesto, že v únoru ohlásilo, že finišují dohody s Třineckými železárnami a Biocelem Paskov.

"Objevily se tři nové skutečnosti. Hospodářská stagnace, nový zákon o ochraně ovzduší a implementace směrnice o průmyslových emisích. Podniky říkají, že to je na ně takový tlak, že nemají chuť vstoupit ještě do diskuse o dobrovolných dohodách," popisuje současný stav Lukáš Ženatý, který vede realizační tým pro akční plán ministerstva v kraji.

Řešení? Prvním krokem spojení fondů

Město Ostrava se chystá znovu jednat s ministerstvem o spojení těchto dvou fondů. "Už jsme to zkoušeli loni, ale neměli jsme úspěch. Plánujeme další jednání," říká náměstek Madej.

Spojení by preferoval i největší ostravský znečišťovatel ArcelorMittal. Ze společnosti totiž za poslední roky plynou peníze do obou fondů. "Jednáme o dalším příspěvku, který by měl do fondů putovat ještě letos," říká mluvčí Barbora Černá-Dvořáková. Dodává, že sloučení fondů by bylo koncepčním řešením. Ostatní znečišťovatelé se veřejným fondům vyhýbají. "Když si je pozveme a žádáme o příspěvek, odmítají nás," uvedl ostravský primátor Petr Kajnar.

Vůz, který Ostrava nově využivá k měření koncentrací škodlivin v ovzduší a zjišťování jejich původu.

Právě neochota většiny podniků byla pro město důvodem, proč si od Zdravotního ústavu pronajalo moderní měřicí vůz. Bude stát na různých místech Ostravy a zjistí, kdo a jak konkrétně ovzduší znečišťuje. Firmy se brání různě.

Některé firmy mají svou strategii

"Máme svou nadaci, která v regionu podpoří desítky projektů. Naposledy jsme podpořili Hospic sv. Lukáše, přispěli jsme fakultní nemocnici na zdravotnické přístroje, školám na hřiště, učebny. V milionech ročně. Městu neplatíme, chceme investovat sami podle svého rozhodnutí," říká mluvčí ČEZ Alice Lutišanová.

Vlastní fond na financování ozdravných pobytů si založil Evraz. Na ozdravné a léčebné pobyty vozí děti z Mariánských Hor a Hulvák.

Poslední možností pro školy, na které se pravidelně nedostává, jsou krkonošské ozdravovny. Ty totiž právě na podzim, kdy Ostravu trápí inverze, zejí prázdnotou. "Na pobyt v ozdravovně má právo každé dítě ohrožené životním prostředím. Třítýdenní pobyt hradí pojišťovna, platí jen regulační poplatek," říká ředitel ozdravovny Bedřichov ve Špindlerově Mlýně Petr Kraus.