Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MF DNES

Pacienti nemocnic se nesmí sprchovat. V teplé vodě se rozmnožila bakterie

  • 2
Zaměstnanci Vítkovické nemocnice a Fakultní nemocnice v Ostravě museli odmontovat sprchové hlavice i perlátory z vodovodních kohoutků, aby se nikdo nemohl nadechnout teplého vodního aerosolu. Pro všechny pacienty i zdravotníky pak platí striktní zákaz sprchování a mytí zubů teplou vodou včetně jejího pití.

Důvod i příčina problémů je v obou případech stejná: technická závada dávkovačů chlordioxidu, který ničí bakterie.

V celé Vítkovické nemocnici platí opatření od minulého čtvrtku, v lůžkovém monobloku porubské nemocnice už dva týdny.

V minulých dnech platil v obou zařízeních i zákaz čištění zubů pitnou studenou vodou. Lidé museli používat balenou nebo z barelů. Ve fakultní nemocnici platí opatření dál, ve Vítkovické ho v úterý zrušili.

Poruchy v dávkování dezinfekce mohou za to, že se v teplé užitkové vodě obou nemocnic výrazně rozmnožila nebezpečná bakterie legionella pneumophila, způsobující těžký zápal plic, takzvanou legionářskou nemoc.

V Porubě se nakazili dva pacienti hospitalizovaní na jednotce intenzivní péče.

„Jejich zdravotní stav se postupně zlepšuje. Oba onemocněli legionellou v době, kdy jsme při pravidelné kontrole odhalili poruchu činnosti našeho dávkovacího zařízení chlordioxidu. Ohlásili jme to hygienikům a přijali nařízená protiepidemická i vlastní nápravná opatření, aby se situace neopakovala,“ řekl mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný.

Připomněl, že v minulosti nemocnice ničily legionellu tím, že teplou vodu ohřívaly na nejméně 60 stupňů. „Jenže příliš horká voda poškozovala plastové trubky. Proto jsme před jedenácti lety začali bakterie likvidovat dezinfekcí. Od té doby žádný problém nebyl,“ dodal.

Ve Vítkovicích se neosprchují ještě nejméně dva týdny

Mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Radim Mudra potvrdil, že hygienici sledují kvalitu teplé vody posledních 11 let a za celou dobu se v regionu nesetkali s tak výrazným množstvím bakterií legionella jako nyní ve dvou nemocnicích.

„Nařídili jsme jim opatření, jejichž platnost skončí, až bude potvrzeno, že voda je nezávadná,“ řekl.

Fakultní nemocnice čeká na laboratorní výsledky kontrolních vzorků vody už týden a nejméně týden ještě čekat bude, protože kultivace bakterií trvá asi 14 dní.

Pacienti Vítkovické nemocnice se neosprchují ještě nejméně dva týdny. Dál budou používat hlavně mokré žínky a různé hygienické prostředky, protože kontrolní vzorky vody ještě v laboratoři nejsou.

„Jsem tu sedm let a nikdy jsme takový problém neměli,“ říká hygienik Vítkovické nemocnice Radek Mikšík. „Na rozdíl od fakultní nemocnice dávkovač chlordioxidu není náš. Patří teplárenské společnosti, která vodu ohřívá,“ dodal.