Část bankovek zajištěných při domovních prohlídkách.

Část bankovek zajištěných při domovních prohlídkách. | foto: Policie ČR

Padělatelé dokladů kopírovali fotky ze seznamek, pak žádali o úvěry

  • 13
Ostravští policisté dopadli čtveřici podvodníků, kteří nejméně v 98 případech padělali doklady, aby si vzali půjčku. Celková škoda se zatím dostala na 2,5 milionu korun, přičemž určitě není konečná. Bandě recidivistů k získání portrétů na doklady výborně posloužily zejména webové seznamky.

Kriminalisté se o nelegální činnosti dozvěděli poté, co lidem začaly chodit upomínky na splátky půjček, které si nikdy nesjednali. Stejně tak i banky zjišťovaly, že s některými úvěry není něco v pořádku.

Dlouho se policistům nedařilo vypátrat, kdo je autorem podvodů. Pachatelé byli protřelí a snažili se za sebou zametat stopy.

„Například k domlouvání nepoužívali mobilní telefony a hlavně využívali kurýrů, kteří se mezi sebou neznali,“ řekl komisař oddělení hospodářské kriminality Petr Pěčonka.

Přesto se vyšetřovatelům postupně podařilo rozplétat zákulisí podvodů, až před nedávnem zatkli nejprve tři muže a poté ještě jednoho. Všichni jsou ve věku od třiceti do čtyřiceti let z Ostravska. A všichni už měli poměrně bohatou trestní minulost, a to včetně úvěrových podvodů. Legální práci neměl nikdo z nich.

Policisté zabavili hodně peněz

„Dva ze zadržených jsou už ve vazbě, jeden dokonce ve věznici. Jeden je vyšetřován na svobodě,“ shrnula zástupkyně vedoucího oddělení hospodářské kriminality Gabriela Olbrechtová s tím, že jim hrozí vězení od dvou do osmi let.

Za úspěch považuje ostravská kriminalistka zejména to, že se při domovních prohlídkách podařilo zajistit 998 tisíc korun. „A na sedmadvaceti účtech dalšího téměř půl milionu,“ dodala Olbrechtová.

Jak vyplynulo z vyšetřování, jeden člen bandy měl padělatelskou dílnu v podobě počítače, kvalitnější tiskárny a dalšího nutného zařízení. Ostatní dodávali tipy, fotografie a organizovali vyřizování úvěrů.

Podvedení lidé falešné úvěry splácet nemusejí

Dlouho využívali identit skutečných lidí. Projížděli internet a pokud našli jméno, příjmení a rodné číslo, ze kterého lze sestavit i datum narození, tak neváhali. Vyrobili například občanský průkaz, stáhli fotografii přibližné podoby kurýra, doplnili nutné údaje a zafoliovali.

„Nemůžeme zcela odhalit jejich docela sofistikovaný systém. Vyráběli ale také řidičské průkazy, daňová přiznání nebo potvrzení o zaměstnání,“ vylíčil Pěčonka. Doplnil, že ke konci už si podvodníci jména vymýšleli.

K získání portrétů jim bohatě posloužily zvláště internetové seznamky. Pokud si tam někdo vložil fotografii a doufal, že někoho zaujme, stalo se. Jen značně jinak, než předpokládal. A nedostatkem podkladů pachatelé rozhodně nestrádali.

„Vyšetřování pokračuje, postupně odhalujeme další zřejmě nelegální činnost a v podezření jsou další lidé,“ zakončil Pěčonka.

Zdůraznil, že lidé, kterým byla kvůli úvěru ukradena identita, samozřejmě nemusí nic platit. Podvodníci neprávem získané peníze využili pro svou potřebu, například za ně nakoupili dovolené nebo automobily.