Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Palasův kraj se přiblížil pronájmu novojičínské nemocnice Agelu

  • 5
Soukromá společnost Agel je velmi blízko dvacetiletému pronájmu zadlužené nemocnice v Novém Jičíně. Se sliby, že zdravotní péče zůstane zachována, a to i na Vítkovsku, které pod Nový Jičín nemocničně spadá, schválila ve středu takový záměr většina krajských zastupitelů.

Z čistě ideologického hlediska nastala paradoxní situace: pro byli koaliční partneři z řad sociální demokracie a komunistické strany, kteří obvykle společně brojí proti jakémukoli náznaku privatizace veřejných zdravotnických zařízení. Opoziční občanští demokraté, kteří v minulosti plánovali vytvořit ze všech krajských nemocnic akciové společnosti, se naopak při hlasování hromadně zdrželi.

"Nejsme proti pronájmu, ale nemáme v této chvíli dostatek informací, abychom mohli odpovědně rozhodnout," vysvětloval člen klubu zastupitelů ODS a bývalý starosta Nového Jičína Ivan Týle.

Pronájem není v souladu s vedením ČSSD

Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) přiznal, že pronájem krajské nemocnice privátní firmě není v souladu s programem sociální demokracie. Ale dodal, že v tomto případě přistoupili na kompromis, protože novojičínská nemocnice je ve zcela výjimečné situaci - ekonomicky i organizačně.

Jako jediná veřejná nemocnice v zemi provozuje komplexní onkologické centrum společně s privátní firmou, která patří do skupiny Agel. Zatímco Agel na své radioterapii vydělává, krajská část nemocnice prodělává. A to jsou důvody, proč ji chce kraj pronajmout Agelu, zřejmě už od 1. ledna 2012.

Nemocnice dluží takřka čtvrt miliardy korun

"Nemocnice už nyní dluží 214 milionů korun a dostává se do stále větších potíží. Kvůli tomu by se mohlo brzy dostat do nesnází celé onkocentrum, včetně našeho smluvního partnera," vysvětloval hejtman Palas důvody, proč právě Agel přišel s několika návrhy na převzetí nemocnice.

Šéfka krajského zdravotního výboru Alena Krušinová (ČSSD) řekla, že zpočátku zvažovali pět základních možností, jak silně zadluženou nemocnici zachránit.

"V úvahu přicházel prodej, ale ten jsme hned zamítli. Stejně tak oddlužení formou mimořádných dotací. Ty by totiž byly nesystémové," líčila zastupitelům Krušinová.

V úvahu přicházela i možnost, že kraj odkoupí privátní část onkocentra. To by ovšem bylo příliš nákladné. Členové výboru nakonec odsunuli i návrh svěřit nemocnici nově založenému společnému podniku kraje a Agelu, protože by to bylo příliš komplikované. Ve hře tak zůstala jen varianta pronájmu.

"Samozřejmě to podmiňujeme tím, že musí jít o vyvážený vztah, ve kterém bude vše ošetřeno smluvně," dodala Krušinová.

Agel slibuje zachování léčebné péče a výrazné investice

Hejtman Palas uvedl, že o podrobnostech smlouvy, včetně toho, kdo převezme současné závazky nemocnice, bude v příštích třech měsících jednat speciální pracovní skupina. "Ta připraví návrhy smluv do zářijového zastupitelstva, které definitivně rozhodne o pronájmu nemocnice," řekl Palas a slíbil, že celý proces bude naprosto transparentní.

Generální ředitel společnosti Agel Filip Horák ujistil, že jsou připraveni do novojičínské nemocnice investovat jen v prvním roce přes 200 milionů korun a zachovat dosavadní péči. "Peníze, které budeme platit za pronájem, by měl kraj investovat do oprav pavilonů. Budovy totiž zůstanou majetkem kraje," uvedl.