Ropné kaly z bývalé ostravské chemičky po smíchání s vápnem.

Ropné kaly z bývalé ostravské chemičky po smíchání s vápnem. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Palivo z ropných lagun nechceme, rozhodli moravskoslezští radní

  • 12
Radní Moravskoslezského kraje odmítli požadavek firmy Geosan Group na uložení paliva vyrobeného z vytěžených ropných kalů po bývalé chemičce Ostramo. Naopak žádají, aby firma zajistila plynulé vytěžení ropných lagun s následným bezproblémovým odbytem paliva.

Poté, co na konci loňského roku bylo povoleno prodloužení termínu pro vytěžení obsahu lagun, usiloval Geosan Group o možnost dočasně ukládat vyrobené palivo přímo v areálu Ostrama.

Krajští radní to ale ve čtvrtek zamítli. "Vedení kraje zná problematiku odtěžení lagun Ostramo a chápe nutnost ji vyřešit v co nejkratším možném termínu, avšak se záměrem společnosti Geosan Group v navrženém rozsahu nesouhlasí," řekl náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Firma zatím nechce krajský verdikt komentovat

Kraj podle něj požaduje nastavení takových podmínek, aby byl zajištěn plynulý odbyt vyrobeného paliva Geobal 4 a současně minimalizováno množství skladovaného paliva a doba, během níž bude v prostoru lagun uloženo.

Těžba ropných kalů v areálu chemičky.

Mluvčí Geosan Group Vlasta Končelová ve čtvrtek uvedla, že to je pro firmu nová informace, kterou nyní nechce komentovat.

Geosan Group je vedoucím členem sdružení Čistá Ostrava, jež sanaci lagun dělá pro státní podnik Diamo. Odtěžování ropných kalů skončilo loni v prosinci, kdy bylo odtěženo plánovaných 200 tisíc tun.

Místo lagun má být lesopark. Sadba stromů v nedohlednu

Produkt z lagun se jako palivo odváží do severních Čech na skládku v Litvínově, má se spálit v cementárně v Čížkovicích, proti tomu ale protestují tamní obyvatelé i ekologické organizace (podrobněji zde). 

Dodatečné průzkumy však ukázaly, že v naposledy odtěžované laguně číslo tři je kalů více, než se předpokládalo. S jejich likvidací se počítalo letos, hrozí však, že se sanace znovu protáhne.

Laguny po bývalé chemičce Ostramo jsou jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Po jejich vytěžení a vyčištění kontaminované zeminy a podzemní vody má na místě vzniknout lesopark. Čištění lagun ale provázejí neustálé problémy. Lidé v jejich okolí si stěžují na množství prachu, hluk i zápach.

,