Víceúčelová hala ve Frýdku-Místku byla jedním ze symbolů města.

Víceúčelová hala ve Frýdku-Místku byla jedním ze symbolů města. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Hala si zasluhuje ochranu, řekli památkáři. Rozhodne až ministerstvo

  • 12
Moravskoslezští památkáři souhlasí se zařazením víceúčelové haly ve Frýdku-Místku mezi kulturní památky. Zastánci stavby, kterou hodlá město zbourat a nahradit modernější halou a obchodním centrem, však ale vyhráno zdaleka nemají. Rozhodne až ministerstvo kultury na základě dalších posudků.

Stanovisko památkářů, zda by hala měla, či neměla být prohlášena za kulturní památku, si totiž vyžádali pracovníci ministerstva kultury, kteří budou o případném zařazení stavby rozhodovat.

Jaký je problém s halou?

Na místo haly architekta Oskara Chmiela umístěné na břehu Ostravice chce vedení města ve spojení s developerskou firmou postavit nákupní centrum. To se nelíbí některým obyvatelům města, kteří sepsali petici a navrhli ministerstvu kultury zařazení haly mezi kulturní památky.

"Je to klasický postup," vysvětluje mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková. "Pokud se k nám dostane návrh prohlásit nějakou stavbu za kulturní památku, necháme si nejprve zpracovat posudek od příslušného památkového úřadu a teprve na jeho základě rozhodneme, zda se záměrem prohlásit stavbu za kulturní památku budeme vůbec zabývat," dodala.

A stanovisko ostravské pobočky památkového ústavu, které v nejbližších dnech dorazí na ministerstvo, je jednoznačné.

"Dospěli jsme k závěru, že se v případě víceúčelové haly ve Frýdku-Místku jedná o stavbu, která by do seznamu kulturních památek zařazena být měla," přiblížila názor památkářů vedoucí odboru evidence a dokumentace Národního památkového ústavu v Ostravě Marta Koubová. "Náš návrh nyní poputuje na ministerstvo, kde bude sloužit jako jeden z pramenů pro další rozhodování," dodala Marta Koubová.

Rozhodnuto ale ještě ani zdaleka není. Ani kladné doporučení památkového ústavu totiž neznamená, že se navržený objekt stane kulturní památkou.

Multifunkční hala ve Frýdku-Místku.

Přesvědčili se o tom například zastánci historické budovy Tabačky v Novém Jičíně. Její navržení na zařazení mezi kulturní památky sice památkový ústav také podpořil, ministerstvo ale v řízení rozhodlo, že budovu z roku 1874 mezi památkově chráněné objekty nezařadí. A Tabačka, na jejímž místě mělo podobně jako ve Frýdku-Místku vyrůst nákupní centrum, šla k zemi (o Tabačce čtěte více zde).

Svůj názor na víceúčelovou sportovní halu ve Frýdku-Místku budou ministerstvu kultury zasílat také zástupci krajského úřadu v Ostravě. "Nadšení památkového ústavu je jasné, ale my musíme stavbu hodnotit i z jiných úhlů pohledu, jako je například stav haly, jaké má využití a podobně," vysvětluje vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu Jitka Koščáková.