Obžalovaní na fotografii z projednávání případu u brněnského krajského soudu v srpnu 2009.

Obžalovaní na fotografii z projednávání případu u brněnského krajského soudu v srpnu 2009. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Pašovali heroin do Švédska a prodávali pervitin, odsedí až 13 let, potvrdil soud

  • 0
Dvanácti až třináctileté tresty vězení potvrdil dnes Vrchní soud v Olomouci většině členů skupiny pašeráků drog působící po celé severní Moravě. Do vězení jdou Kosovan, dva Srbové a dva Češi především za to, že v lednu 2008 pašovali do Švédska téměř čtyři kila heroinu za zhruba 10 milionů korun. Kurýra však chytili tamní celníci.

Kromě toho vyráběli odsouzení, z nich většinu tvoří už dříve trestaní recidivisté, také pervitin a plánovali dovoz efedrinu ze Srbska a Kosova. K olomouckému vrchnímu soudu se odvolali proti rozsudkům, které nad nimi vynesl Krajský soud v Ostravě.

Ten dal Kollčakovi 13,5 roku vězení se zvýšenou ostrahou, o půl roku méně pak Kašíkovi, Petkovičovi a Poláchovi. Poslední z odsouzených Mustafa byl odsouzen ke třem letům podmíněného trestu se zkušební dobou pěti let a dohledem probačního úředníka.

Vrchní soud dnes sice upřesnil právní kvalifikaci spáchaných činů, rozsudky se však měnily jen minimálně. "Toto upřesnění se odrazilo na trestech jen u obžalovaných Petkoviče a Kašíka, kterým jsme nově uložili o půl roku mírnější tresty. Z původních 13 roků jim tak byly uloženy tresty na 12,5 roku. Ostatní tresty zůstaly shodné s rozsudkem krajského soudu," uvedl mluvčí Petr Angyalossy.

Krajský soud v Brně řešil případ výroby a držení drog

Obžalovaní na fotografii z projednávání případu u brněnského krajského soudu v srpnu 2009.

Odsouzení v odvolání mimo jiné namítali, že jejich rozsudky mají nedostatečná odůvodnění a vina nebyla spolehlivě prokázána. Soudu také vytýkali, že je měl odsoudit na základě telefonických odposlechů, které však byly podle názoru jejich obhájců pořízeny nezákonně. Proti původnímu rozsudku se odvolal také státní zástupce, který požadoval právě překvalifikování některých spáchaných činů.

Zločinci byli odsouzeni, zákony však porušovali dál

Část mužů, kteří ve skupině pašeráků působili, se zločinem zabývala dlouhodobě a navzdory trestům. Například údajná hlava gangu, Kosovan Kollčaku, se v Česku zdržoval i přesto, že byl ze země vyhoštěn na dobu neurčitou. Za drogové delikty už byl dříve odsouzen také výrobce pervitinu Kašík nebo trest si odpykávající Petkovič, také Roman Polách si ve vězení odbyl polovinu osmiletého trestu za podvod.

Saša Petkovič navíc zvládal dojednávat drogové obchody z věznic v Rýnovicích, Mladé Boleslavi a Praze, odkud telefonicky pomáhal objednávat a dodávat metamfetamin. Nejdříve nabídl obchodování Kollčakovi, poté ho seznámil s Kašíkem a následně fungoval jako garant obchodu a prostředník.

Kromě toho plánovali muži velký dovoz nejméně pěti kil efedrinu ze Srbska a Kosova v hodnotě minimálně patnácti tisíc eur. Z obchodu ale nakonec sešlo, neboť pašeráci nedokázali sehnat potřebnou finanční hotovost.