Richard Henkes působil na Hlučínsku. Odtud ho gestapo poslalo do koncentračního tábora v Dachau. | foto: Archiv Jana Larische

Páter z Hlučínska kritizoval nacisty. Vatikán zvažuje jeho blahořečení

  • 12
Páter Richard Henkes kázal ve Strahovicích na Hlučínsku. Vystupoval proti gestapu, za což se dostal do koncentračního tábora Dachau, kde pomáhal i Čechům. Vatikán řeší jeho blahořečení, což je předstupeň prohlášení za svatého.

Malá vesnička Strahovice na Hlučínsku se může během několika málo let dočkat svého vlastního blahoslaveného. O blahořečení tamního pátera Richarda Henkese, strahovického faráře v době druhé světové války, rozhoduje Vatikán.

Svatí a blahoslavení v Moravskoslezském kraji

  • Sv. Hedvika Slezská
    Manželka slezského vévody Jindřicha I., po jeho smrti řeholnice.
  • Sv. Jan Sarkander
    Kněz a mučedník narozený ve Skočově v Těšínském Slezsku.
  • Sv. Melichar Grodecký
    Kněz a mučedník narozený roku 1584 v Těšíně byl umučen za stavovského povstání v Trnavě.
  • Marie Antonína Kratochvílová
    Blahoslavená řeholnice narozená ve Vítkovicích zemřela na následky týrání gestapem v ukrajinském Stanislavově 2. 10. 1942.
  • Metoděj Dominik Trčka
    Blahoslavený kněz narozený ve Frýdlantu nad Ostravicí zemřel na následky hrubého zacházení v komunistickém žaláři v Leopoldově 23. března 1959.

 "Šlo o muže, který se dokázal vzepřít době a který za své názory na poměry v nacistickém Německu doplatil pobytem v koncentračním táboře, kde nakonec také zemřel," přibližuje život rodáka z Ruppachu nedaleko Bonnu mluvčí biskupství ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda.

"Vlastní proces blahořečení pátera Henkese zahájil 24. května 2003 za přítomnosti ostravsko-opavského biskupa Františka Václava Lobkowicze Limburský biskup Franz Kamphaus," dodal Pavel Siuda.

Richard Henkes zemřel v koncentračním táboře Dachau 22. února 1945, dva měsíce před svými pětačtyřicátými narozeninami, poté, co se dobrovolně přihlásil k pomoci lidem v izolovaných barácích při tyfové epidemii. "Věděl, že jde na smrt, přesto se dobrovolně přihlásil k pomoci do uzavřeného baráku plného Čechů," dodal další detail Karel Malchárek, obecní zastupitel ve Strahovicích.

Z bloku s nemocnými se už nevrátil. "Byly to uzavřené bloky smrti. Bylo možno vstoupit, ale cesta zpět už nebyla," popsal poslední dny Richarda Henkese Jan Larisch, farář v ostravském Svinově, který se o život kněze dlouhodobě zajímá. Do koncentračního tábora v Dachau se Richard Henkes dostal kvůli svým kázáním ve Strahovicích. Ale nebylo to jeho první setkání s gestapem.

Páter věděl o donašečích

"Páter Henkes věděl dlouhodobě, že si jeho kázání zapisují nasazení donašeči, a neváhal je veřejně odhalit. Při jednom kázání ve Frankensteinu přerušil svou řeč a z kazatelny podal rukopis svého kázání se slovy: "Dejte to tam tomu pánovi. Ať už se nemusí obtěžovat zapisováním," přiblížil Jan Laarisch jedno z mnoha svědectví o působení Richarda Henkese v meziválečném Německu.

Do Strahovic se dostal jako farář v roce 1941. "V tom roce mu hrozil povolávací rozkaz, tak jej jeho církevní nadřízený umístil na faru ve Strahovicích. Stal se představeným pallottinů (řeholní kongregace katolické církve, založená roku 1835 římským knězem Vincentem Pallottim - pozn. redakce) ve východních Sudetech.

"Vyjednal, aby zde mohli být umístěni další jeho spolubratři ze západu, zvláště ti, kterým hrozila perzekuce ze strany nacistického režimu," popsal svinovský farář začátek krátkého působení Richarda Henkese ve Strahovicích.

Páter Richard Henkes na dobové fotografii.

Richard Henkes v Dachau pomáhal spoluvězňům, dokonce se dobrovolně přihlásil na službu do baráků s vězni nakaženými tyfem.

8. dubna 1943 byl páter Richard kvůli svým kázáním pozván do Ratiboře na gestapo a zde zatčen. Jeho cesta vedla právě do Dachau, kde se mimo jiné setkal i s pozdějším pražským arcibiskupem Josefem Beranem.

"Postupně se stali v Dachau přáteli. Společně se zamýšleli nad tím, co se bude dít po válce, po pádu Hitlerova režimu. Neměli sice tušení, jak bude vypadat poválečné uspořádání, ale předpokládali, že i nadále budou existovat regiony, kde Češi a Němci budou žít pohromadě. Shodli se na tom, že je nutné, aby duchovní pastýři hovořili oběma jazyky - jak česky, tak německy. A tak se Richard Henkes ve svých třiačtyřiceti letech pustil do učení češtiny," přibližuje Jan Larisch farářův pobyt v Dachau.

Svobody se už nedočkal. Zemřel pouhých, a přitom nekonečných, šestašedesát dnů před osvobozením koncentračního tábora.

Jak se stát svatým...

"Blahořečení je předstupněm prohlášení za svatého," vysvětluje církevní postup Pavel Siuda.

"Nejprve se shromáždí se veškeré dostupné materiály k životu daného člověka, nato biskup, po základní konzultaci s kongregací pro blahořečení, zahájí diecézní proces. Tento proces po kladných rozhodnutích expertů biskup uzavře a vše se přeposílá do Říma, do Vatikánu, kongregaci pro svatořečení a blahořečení.

Vatikán vše prošetří, vyžádá si doplňující materiály, vypracuje takzvané pozitio, základní životopis s prvky, proč má být daný člověk blahořečen. Pokud jsou posudky pozitivní, je proces uzavřen a předložen papeži, aby rozhodl, popřípadě vyhlásil blahořečení či svatořečení," vysvětlil celý proces mluvčí.