Justiční stráž přivádí Petra Kramného do jednací síně. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Svěřil se mi, že mrtvou ženu a dceru vyfotil, řekla svědkyně o Kramném

  • 324
Soud s Petrem Kramným se po dvouměsíční pauze opět rozběhl. Asi nejzajímavější informace vnesla do objasňování smrti manželky a dcery obžalovaného na dovolené v Egyptě jejich rodinná známá. Trvá na tom, že Kramný mrtvou manželku a dceru nafotil. Sám jí to prý řekl. Kramný to označil za lež.

Dana Zaťková se spolu se svým manželem seznámila s Kramnými v roce 2008 na dovolené v Tunisku. Stali se z nich přátelé a společně měli jet i na osudnou dovolenou do Egypta. Z plánu ale kvůli pracovnímu vytížení Zaťkové a jejího manžela sešlo.

Svědkyně u soudu vypověděla, že Kramného znala jako tichého introverta. „Když jsem ho pak viděla v televizi, tak jsem ho nepoznávala,“ uvedla Zaťková.

Ač nejprve nevěřila, že by Kramný byl schopen své nejbližší zabít, časem svůj postoj přehodnotila. Její konverzace s ním se prý totiž postupně zvrhla v obviňování Moniky ze strany Kramného. Prý ho manželka podváděla a měla psychické problémy.

„Monika však byla velmi temperamentní, měla velké srdce, když jsem potřebovala, tak vždy přišla. Kramný byl plný zloby a prý chtěl zjistit, jaká Monika ve skutečnosti byla,“ řekla Zaťková u soudu s pláčem.

Vrcholem pak bylo, když se Zaťkové údajně přiznal v telefonu k tomu, že nafotil mrtvá těla manželky a dcery.

„Když se v novinách objevily fotografie přikrytých mrtvol na zemi, tak řekl, že to není pravda, neboť ležely na posteli, sám si je prý nafotil,“ řekla svědkyně.

Kramný tvrzení o nafocení mrtvých těl na posteli označil za lež. „Policii jsem odevzdal fotoaparát a mobil, nic takového se nenašlo,“ konstatoval. Jenže svědkyně zopakovala, že na svém vyjádření trvá. Obžalovanému prý přestala věřit poté, co se v médiích objevily jeho fotografie s jinou ženou.

Proces s Kramným začal v červnu:

29. června 2015

Deviací netrpí, řekla sexuoložka

Hned ráno u soudu vypovídala znalkyně v oboru sexuologie Šárka Grossmannová, která Kramného vyšetřovala. Před soud byla předvolána na žádost obžalovaného. Odbornice uvedla, že u Kramného nebyla zjištěna sexuální deviace, přičemž orientován je heterosexuálně na dospělé ženy.

„Nebyla prokázána sexuálně podmíněná agresivita, proto ani nebylo nutno navrhnout ochrannou léčbu,“ řekla sexuoložka. Zmínila, že při odborném vyšetření byly sice zjištěny některé pozitivní reakce na sadomasochistické podněty, ale v žádném případě nejde o deviaci.

Po soudní znalkyni vypovídal učitel Richard Bukovanský, rovněž na žádost obžalovaného. Bukovanský učil odborné předměty na Středním odborném učilišti v Karviné v době, kdy se Kramný na škole vyučil mechanikem a opravářem strojů a zařízení.

Na Kramného si Bukovanský ale podle své výpovědi nevzpomíná, nebyl totiž jeho třídním učitelem. Ve třídě Kramného prý jen možná občas suploval.

„Jeho třída elektrotechniku jako samostatný předmět neměla,“ vypověděl s tím, že se sice učili o elektromotorech a jejich zapojení, ale šlo jen o obecné informace. Co žáci dělali na praxi, však přesně nevěděl.

Obhajoba chtěla jeho výslechem nejspíš dokázat, že Kramný neměl potřebné znalosti, aby mohl manželku a dceru zabít elektrickým proudem.

Psycholožka mu radila, aby se vyhnul médiím

Psycholožka Blanka Čepická odjela do Egypta za Kramným kvůli krizové psychologické intervenci. V nemocnici v Hurghadě s ním první den mluvila asi dvě hodiny. „Byl velmi neklidný, zmatený, občas plakal. Na posttraumatickou reakci však měl plné právo,“ řekla Čepická.

Na podrobnosti jejich hovoru si dva roky poté už přesně nepamatovala. „Ale nemluvili jsme o ničem jiném, než co se objevilo v médiích,“ konstatovala psycholožka a uvedla například, že popisoval nevolnost celé rodiny, vzpomínal, jak držel dcerku a když se probudil, tak nežila ona, ani manželka.

Na druhý den už opět v hotelu spolu probírali, co Kramného čeká dále, zvláště po návratu domů. „Upozorňovala jsem ho na nebezpečí médií. Říkala jsem mu, že není dobré dávat žádný rozhovor, protože to zpracování bývá často odlišné od skutečnosti,“ řekla.

Také se podle psycholožky bavili o karvinském bytu, kde zůstaly věci Moniky a Klárky. „Není dobré, aby tam všechny věci zůstaly, aby se z toho stalo jakési mauzoleum. Pokud chtěl dále žít, musel to změnit. To jsem mu říkala,“ konstatovala Čepická. Upozornila, že v žádném případě spolu nerozebírali, proč přesně ženy zemřely, nebo dokonce jestli na jejich smrti měl podíl.

Napřed trval na otravě, potom spekuloval o elektřině

Kramného žena s dcerou zemřely koncem předloňského července v hotelu v Hurghadě, kde rodina trávila dovolenou. Média původně spekulovala o tom, že ženy byly otráveny, posléze se objevily informace, že je mohl zabít elektrický proud. Moravskoslezští policisté Kramného obvinili z vraždy loni v únoru.

Kramnému hrozí za dvojnásobnou vraždu patnáct až dvacet let, případně výjimečný trest. Obžalobu z usmrcení elektřinou odmítá a obhajuje se, že se všichni otrávili závadnou vodou. I on prý zvracel a měl průjem, ale přežil.

V posledních dnech červencového projednávání ale Kramný spekuloval, zda nemohl někdo do hotelového pokoje vniknout, a když se sprchoval, tak jeho manželku a dceru zabil elektřinou.

Soudkyně druhou sérii projednávání naplánovala až do středy 23. září. Zájem o soudní líčení už je znatelně nižší než při červencovém projednávání. Opět přišli matka Kramného s jeho otčímem, chybějí však například příznivkyně obžalovaného i někteří pražští novináři.

,